Reklamı Kapat

Obezite'de Avrupa birincisiyiz!

2019 yılı verilerine göre Türkiye Avrupa’nın en obez ülkesi olarak kayıtlara geçerken, dünya genelinde sıralaması da yükseliyor.

Tip 2 diyabet, hipertansiyon, inme, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik sendrom, çeşitli kanserler, osteoartrit, infertilite, polikistik over sendromu, obstrüktif uyku apnesi, depresyon, safra taşı hastalığı, gastroözofagiyal reflü ve non-alkolik steatohepatit gibi sağlık sorunlarına neden olan obezite Türkiye'nin kabusu olmayı sürdürken, Türkiye'nin dünyada 4'üncü, Avrupa'da ise 1'inci sırada yer aldığı belirtildi.

Obezite ile yetersiz hareket ve egzersiz doğrudan bağlantılı. Türkiye’deki rakamlar da gençlerin hareket etmediğini ortaya koyuyor.

OECD verilerine göre Türkiye, Suudi Arabistan ve ABD’nin ardından obezite yaygınlığında 3. sırada.

10. Ulusal Obezite Kongresi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kaya Türkiye'nin şişmanlık konusunda Avrupa şampiyonu olduğunu belirterek, "Türkiye'de erişkinlerde her 3 kişiden biri obez. Dünyada 650 milyon obez, 1 milyar 9 milyon aşırı kilolu var. Türkiye'de erişkin nüfusunun 20 milyonu obez, bundan daha fazlası aşırı kilolu. Erişkin nüfusun yüzde 60-65'i aşırı kilolu ve obez. Acil eylem planları oluşturmak gerekiyor." diyor.

Cinsiyet farkı: Türkiye’de de hareketlilik cinsiyete göre değişiklik gösteriyor

Çalışmada ayrıca dünya çapında cinsiyet farkının egzersizin tanımını ve süresini etkilediği belirtildi. Türkiye’de de durum aynı. 20016 yılında Türkiye’de erkek çocuklarda aktivite yetersizliği yüzde 76,6 olarak kayda geçerken, aynı yıl kız çocuklarında ise yüzde 86,9 olarak belirtilmiş.

Raporda, Bangladeş ve Hindistan'daki genç kızların hareketsizlik düzeylerinin daha düşük olmasına neden olarak "kızların ev işlerinde diğer ülkelere oranla daha fazla yardımı olmaları" gösteriliyor.

Sadece dört ülkede, Afganistan, Samoa, Tonga ve Zambiya’da kızlar erkeklerden daha aktif.

Cinsiyet farkı, kızları evde daha çok tutan kültürel geleneklerin yanı sıra onların dışarıda, açık havada olduğunda oluşan güvenlik endişeleri ile de bağlantılı.

“Özellikle de kız çocukların fiziksel aktiviteye dahil edilmesi konusunda acil adımlar atılmalı” diyen araştırmayı yapanlardan Dr. Regina Guthold ayrıca, "fiziksel aktivite tanıtımının erkek çocuklara daha uygun olduğuna” dair bir algı olduğuna dikkat çekiyor.

27 Kasım 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?