Reklamı Kapat

MHP Milletvekili Esin Kara: Milli tarım politikası şart

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, Türkiye'de en çok vergi kanunları üzerinde düzenlemeler yapıldığı anımsatarak mali reform ile sorunların çözülebileceğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Konya Milletvekili Esin Kara, partisi adına Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda 128 Sıra Sayılı Dijital Hizmet Vergisi Kanunun Teklifinin 2.bölümü üzerine söz alarak konuştu.

Kanun teklifinin bazı maddelerinin, vergi kanunlarında değişiklikler yaparak tüm gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerine uygulanmak üzere, bazı hükümlerinin ise sektör bazında uygulanmak üzere düzenlemeler getirdiğini kaydeden Kara, banka kredili ev alacakların ekspertiz masrafından kurtulması için konut değerlendirmesinin Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce yapılabileceğini dile getirdi.

Esin Kara, Türkiye’nin milli bir tarım politikası düzenlemesini esas almasının gerektiğini belirterek, “Teklifte, Toprak Mahsulleri Ofisine, tarımsal ürünlerle ilgili olmak üzere, üretimin yetersiz kalması nedeniyle, ürün fiyatlarında oluşabilecek dalgalanmaların önlenmesi, fiyat istikrarının sağlanması için kamu ihale kanununda istisnalar getirilmesi düzenlenmiştir. Ülkemizin tarım ülkesi olması nedeni ile ithal etmek yerine tarım politikalarımızın gözden geçirilip, kendi tüketimimizi kendi çiftçimizin üretip fazlasının ihraç edilmesini, dışardan mahsul alımının ancak beklenmeyen doğal afetler sonucu olmasını sağlayan milli bir tarım politikası düzenlemesi esas alınmalıdır. Özellikle Konya Ovası’na dış havzalardan su getirilmesi sağlanır ise bereketli olan Konya Ovası geçmişte olduğu gibi ülkemizin tahıl ihtiyacını karşılamanın yanında dünyanın tahıl ihtiyacının da önemli bir kısmını karşılanmasını sağlatacaktır.” şeklinde konuştu.

SORUNLAR MALİ REFORMLA ÇÖZÜLEBİLİR

Esin Kara, Türkiye’de en çok vergi kanunları üzerinde düzenlemeler yapıldığını anımsatarak, sorunların mali reformla çözülebileceğine değindi.

Kara, “Ülkemizde en çok vergi kanunları üzerinde düzenlemeler yapılmaktadır. Bu durum vergi kanunlarımızı karmaşık, anlaşılması zor bir hale getirmiştir. Vergi kanunlarımızın yeniden düzenlenmesi ve yeni bir vergi reformun yapılması ivedilik arz etmektedir. Kayıp ve kaçağın önlenmesine yönelik reformlar yapılmalıdır. Vazgeçilen, zamanaşımına uğrayan ve tahsil edilemeyen vergilerin önüne geçilmesi ülke bütçe gelirleri açısından önem arz etmektedir. Kurumlar Vergisi ve ücretliler haricinde Gelir Vergisi Mükelleflerinden toplanan vergilerin bütçemiz içerinde yüzde 10’luk bir paya tekabül etmesi, gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin mali tablolarının büyük çoğunluğunun gerçeği yansıtmaması kayıp ve kaçağın ne kadar yüksek olduğunu göstermektedir. Kayıp ve kaçağın önüne ancak vergilerin tarhını tahakkukunu yapan, uygulamanın hem idare hem mükellef boyutunu çok iyi bilen Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler sayesinde olabilecektir. Vergi reformu yapılırken meslek mensuplarının da bulunduğu bir komisyonun olması, ülke gelirimizdeki kayıp ve kaçağın engellenmesini sağlayacak adil ve eşit bir vergi reformunun önünü açacaktır. Bu yeni kanun teklifi ile Dijital Hizmet Vergisi, Değerli Konut Vergisi ve Konaklama Vergisi de hayatımıza girmektedir. Bu vergilerin beyannameleri bürolarında iş yoğunluğundan başlarını kaldıramayan meslek mensuplarına yeni iş yükü getirmektedir. Meslek mensupları acil olarak sorunlarının çözümünü beklemektedir. Meslek mensupları; meslekte 15 yılını dolduranlara yeşil pasaport hakkı verilmesi, meslek mensubundan müteselsil sorumluluğun kaldırılması, KDV oranının düşürülmesi yada tevkifat uygulaması getirilmesi ve tahsilat sorunları da olmak üzere birçok sorunlarının Mali reformla birlikte düzenlenmesini beklemektedirler.” ifadelerini kullandı.

22 Kasım 2019 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Akp 15 yil yalniz yönetti tarimi perişan etti!

3 yildir mhp ile beraber daha beter oldu!

Yani beceremiyorsunuz belli, bari beceremediğinizi söylemeyi BECERİNDE MİLLETİN YAKASINDAN DÜŞÜN!

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Kasım 00:15

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?