Reklamı Kapat

Geçim sıkıntısı belgelendi! Vatandaş, resmi rakamlara güvenmiyor…

Hükümet ve TÜİK, açıkladığı rakamlarla pembe tablolar çizerken, yapılan araştırmalarla vatandaşın geçim sıkıntısı çektiği belgelendi.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

Avrasya Araştırma’nın anketine göre vatandaşlar, TÜİK’in enflasyon ve işsizlik rakamlarını düşük gösterdiğini savunurken, vatandaşların yaklaşık yüzde 84’ü ise geçim sıkıntısı çektiğini ifade ediyor. Bu durum, vatandaşların artık resmi rakamlara güvenmediğini ortaya koyarken, toplumun büyük bir kısmının ise geçim sıkıntısı çektiğini belgelemiş oldu.

Resmi rakamlarla vatandaşın rakamları örtüşmüyor. TÜİK’e göre düşük olan veriler, vatandaşa göre çok daha yüksek. Avrasya Araştırma Şirketi’nin yaptığı son gündem anketinin sonuçları vatandaşların yüzde 84’ünün geçim sıkıntısı çektiğini ortaya koyarken, TÜİK’in rakamlarının ise gerçeklikten uzak olduğunu ortaya koydu.

VATANDAŞLARIN YÜZDE 79,9’U ‘ENFLASYON DAHA YÜKSEK’ DİYOR

Avrasya Araştırma Şirketi’nin 26 ilde 2 bin 60 kişi ile yüz yüze yaptığı anketin sonuçları, Türkiye’deki vahim tabloyu ortaya koydu. TÜİK’in enflasyon ve işsizlik rakamlarının sorulduğu vatandaşların verdiği cevaplar, vatandaşın resmi rakamlara güvenmediğini gözler önüne serdi. “TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranı gerçeği yansıtıyor mu?” sorusuna vatandaşların sadece yüzde 7,7’si gerçeği yansıttığını ifade ederken, yüzde 79,9’luk bir kitle ise enflasyon rakamlarının daha yüksek olduğunu belirtti.

VATANDAŞLARIN CEVAPLARI TÜİK’İN VERİLERİNİ TARTIŞMAYA AÇTI

“Sizce TÜİK işsizlik oranları gerçeği yansıtıyor mu?” şeklindeki soruya ise ankete katılanların yüzde 8,1 gerçeği yansıttığını belirtirken, yüzde 81,3’lük bir kesim ise rakamların TÜİK’in açıkladığından daha yüksek olduğu cevabını verdi. Vatandaşların hem işsizlik hem de enflasyon rakamlarının TÜİK’in açıkladığı rakamlardan daha yüksek olduğunu ifade etmesi TÜİK’in verilerini tekrar tartışmaya açtı. Bilindiği gibi TÜİK enflasyonu yüzde 8,55 olarak açıklarken, son işsizlik oranını ise yüzde 14 olarak kayıtlara geçirmişti.

YÜZDE 84’Ü GEÇİNEMİYOR

Araştırmanın en dikkat çeken sorusu ise geçimle ilgili oldu. “Geçim sıkıntısı yaşıyor musunuz?” şeklindeki soruya vatandaşların yüzde 45‘i ‘çok zor geçiniyorum’ cevabını verirken katılımcıların yüzde 38,1’i ise ‘geçinemiyorum’ cevabını verdi. Vatandaşların sadece yüzde 16’sı ‘rahat geçiniyorum’ cevabını verdi. Bu veriler ise Türkiye’de vatandaşların yaklaşık yüzde 84’ünün geçim sıkıntısı çektiğini gözler önüne serdi.

 

19 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Son bir senedd asgari ücretten başka herşeye defaaalarca zam geldi! Ama maaş artmadi!

Tamamda bu millet hangi parayla alsin yiyeceklerini? Alacaklara zam gelince maaşlarda artirilmali.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 19 Kasım 11:17

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?