Reklamı Kapat

Erdoğan’dan son dakika EYT açıklaması: Seçim kaybetsek de yokum

Emeklilikte Yaşa Takılanlar mağdurlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan kötü haber geldi. EYT mağdurları hükümetten olumlu bir adım beklerken Erdoğan'ın son dakika açıklaması EYT'lileri kızdıracak...

Büyütmek için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika EYT açıklaması geldi... Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tutturmuşlar erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Arkadaşlarıma söylüyorum; beni bu yola asla teşvik etmeyin. Ülkeme zararı olan şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum.” dedi.

Şehir hastanelerinin zarar ettiği eleştirilerine de cevap veren Recep Tayyip Erdoğan, "Şehir hastaneleri neymiş zarar ediyormuş... Halka hizmet için zarar edelim be." dedi. 

ERDOĞAN'DAN EYT MAĞDURLARINA KÖTÜ HABER

İstanbul'da Fatih, Silivri, Topkapı ve Zeytinburnu Sosyal Güvenlik Merkezi Toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

SEÇİM KAYBETSEK DE YOKUM

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Tutturmuşlar erken emeklilik. İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı. Bizim başımıza bu erken emekliği dolayanlar bunun bedelini ödediler. Bırakalım ne zaman emekli olması gerekiyorsa o zaman emekli olsun ve parasını alsın. Hem erken emeklilikle ideal olan ücreti alamayacak, ikinci bir iş aramak suretiyle işsizliğe öncü olacak. Sosyal güvenlik sistemimizin çökmesini istemelerinin tek sebebi böylece oluşan kaos ortamında siyasi rant hesabıdır. Bu hesap kötü bir hesaptır. Biz bunu politik hesaplarla yapmayız, yapmayacağız da. Arkadaşlarıma söylüyorum; beni bu yola asla teşvik etmeyin. Milletimize fayda neredeyse ona varım, milletime, ülkeme zararın olan şeye asla yokum. Seçim kaybetsek de yokum. Bütün dünya bizim sistemimizi kendine uyarlamaya çalışıyor. Bizdeki bazı köhne zihniyetler sistemi çökertmek için hinlik peşinde koşuyor. Rakamlar ortada. Verilen hizmetler ortada. Milletimiz evinde iş yerinde okulunda hastanesinde bu gerçekleri görüyor.” dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle; 

Türkiye’nin sosyal güvenlik sistemini yeniden inşa ettiklerinin atını çizen Erdoğan, “Geçmişte işçi için ayrı, memur için ayrı, esnafı için ayrı verilen hizmetleri tek çatıda birleştirdik. Hem hizmet sunumunda, hem kalitede standardı sağladık. Mali açıdan daha güçlü hale gelen sistemin bütçe üzerindeki yükünü de azalttık. Vatandaşın taleplerine hizmet verecek bir iletişim ağı kurduk. Elektronik devlet uygulamaları ile geçmişte fiziki mekanlarda ve kağıt üzerinde yürütülen pek çok hizmeti elektronik ortama taşıdık. Emekli maaşlarını insani düzeyde hayat sürdürebilecek seviyelere çıkardık. Geçtiğimiz 17 yılda emekli maaşlarını 4 kata varan oranlarda arttırdı. Prim ödemesine yılına bakmaksızın hiçbir emekli maaşının 1000 TL’nin altında kalmamasını sağladık. Emeklilerimize bayramlarda 1000’er TL ikramiye vermeye başladık. Emeklilik sonrası çalışmaya devam edenlerin aylıklarındaki kesintileri kaldırdık. Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın sistemimiz intibakları için kolaylık gösterdik. Tasarruf teşvik fonu ve konut edinme yardımı kesintilerini hak sahiplerine ödeyerek devletin millete borçlu kalmasının önüne geçtik.” ifadelerini kullandı.

Sosyal güvenlik hizmetlerinin sağlık alanında da büyük aşama kaydettiklerini belirten Erdoğan, “Prim borcu sürelerini esnettik. Ülkemizde genel sağlık sigortası şemsiyesi dışında kimseyi bırakmayacak bir sistem kurduk. Herkese birinci sınıf sağlık hizmeti sunuyoruz. Sağlık karnesi, yeşil kart gibi vatandaşın işini zorlaştıran ya da rencide eden uygulamalara son verdik. Vatandaşlarımız istedikleri hastaneden sağlık hizmeti alabilmekte, istedikleri eczaneden ilaçları temin edebilmektedir. Biz gelmeden önce bir ilaç reçetesinin içindeki ilaçların hastaneden ya bir tanesini ya iki tanesini alabiliyorduk. ‘Diğerlerini git paranla al’ diyorlardı. Şimdi onlar kalktı. Elektronik reçete sistemi ile yanlış ilaç sorunlarını ortadan kaldırdık. Ödeme listesindeki ilaç sayısını iki katından fazla arttırdık. Evden verilen sağlık hizmetlerini finansmanını üstlenerek dünyada eşine az rastlanır bir seviyeye ulaştık. Tüp bebekten kalıtsal hastalıkların tedavisine, psikososyal ve ruhsal problemlere kadar pek çok tedaviyi ödeme kapsamına aldık. Kanser tedavisinde oldukça yüksek bedeli olan işlemlerden ilave ücret alınmasının önüne geçtik.” şeklinde konuştu.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NI GÖREVDEN ALDIK FAİZLER İNDİ

Türkiye’de faizlerin bir dönem yüzde 40’lara doğru ilerlediğini hatırlatan Erdoğan, “Ne oldu. Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldık. Yeni merkez bankası başkanımızla beraber faiz oranı yüzde 13.5’e kadar indi. Daha da inecek. Enflasyon 2020’de inşallah tek haneli rakamlara inecek. Yatırımlar da artacak, istihdam da artacak, üretim de artacak, rekabet gücü de artacak, büyüme de artacak. Aylık enflasyon olarak yüzde 8.6 ile son 1.5 yılın en düşük seviyesine indik. Ekonomik güven endeksi son 15 ay zirvesine çıktı. Faizlerin gerilemesinden konuttan otomobil satışlarına kadar her alanda hareketlenme başladı. İnşallah bu olumlu gelişmeler devam edecek ve Türkiye hak ettiği seviyeye ulaşacak” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Sosyal güvenlik sistemini geçmişte çökertenler bugün yüzleri kızarmadan karşımızdaki bu tabloyu kötülemeye çalışıyorlar. Savaş Ay’ın o programını hatırlıyorsunuz. Rezalete bakın rezalete. Bay Kemal’e 5 koyun teslim edin kaybeder gelir. En dinamik zamanında kendisine SSK’yı verdiler, hal ortada. ‘10 yıl önce daha iyiydi’ diyor. Benim milletimin bunları iyi tanıması lazım. Bizim hastanelerimiz işte şu anda. Sosyal Güvenil Kurumu’na yapılan bütçe transferlerine yönelik eleştirilerin çoğu, bunların ne anlama geldiği dahi bilinmeden yapılıyor. Birileri Türkiye’nin sosyal devlet anlamında geldiği seviyeyi anlamakta zorluk çekiyor. Geçmişte faize ödenen paraların doğrudan millete hizmet için kullanılmasından rahatsız oluyorlar. Anayasamıza göre zorunlu olan genel sağlık sigortasına 30 yıl boyunca niye geçilemediğini izah edemeyenler, yapılan işe kulp takmada yarışa giriyor. Geçmişte SSK’yı iflas ettirenlerin bugün erken emeklilik başta olmak üzere teklif ettikleri her uygulama ile aynı amacı güttükleri bir gerçek”.

# EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) İLE İLİŞKİLİ:

16 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Ozak - iskandinav ülkeleri batmış durumda işveç,norveç,finlandiya danimarka ne yapıyor acaba şimdi kara kara düşünüyorlar

Norveç 3. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 81 bin 807 dolar

Danimarka 9. sırada: Kişi başına düşen milli geliri: 60 bin 596 dolar

İsveç 11. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 54 bin 112 dolar

Finlandiya 14. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 49 bin 960 dolar

Türkiye 67 sırada:Kişi başına düşen milli gelir: 9 bin 311 dolar

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 18 Kasım 18:27
04

Eyt - EYT HAK'kını istiyor. Kimseden bir ayrıcalık yada lutüf istemiyor. Çözümü çok kolay. Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri bir yıl maaşsız çalışsınlar o zaman TÜRKİYE'nin kasası'da dolar Huzuru'da artar.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 11:18
03

Kamil erken - ŞUNU ANLAYAMADILAR KİMSE ERKEN EMEKLİLİK İSTEMİYOR SADECE ÇIKAN KANUNUN GERİYE DÖNÜK ÜSTELİK 15,20 SENE GİBİ BİR DÖNÜŞ OLMASINA HAKSIZLIK DİYOR YOKSA ÇIKAN KANUNLARA BOYNUMUZ KILDAN İNCE

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 00:46
02

keko - Ülkeme zararı olan şeye asla yokum demiş liderımız,tank palet,telekom,seka,şeker fabrıkaları vs vs vs,bunlar ülkene zarar mı verıyordu da kapattın ve hala ınanıp alkışlayan yagdanlıklar var

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 21:40
01

Asgari Ücret - Emekli vekil maaşı ne kadar?

Vekillerin maaşını millet(i) belirlesin.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 18:56

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?