Reklamı Kapat

Serpme israf

Son zamanlarda iyice yaygınlaşan serpme kahvaltı ortamları israfın zirveye ulaştığı mekânlar haline geldi.

Büyütmek için resme tıklayın

Yıllık 12 milyon ton gıdanın çöpe atıldığı bu sofralardaki israf ise 100 milyar lirayı aştı.

İsraf, şatafat, görgüsüzlük aynı sofrada

Son dönemde yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü nedeniyle birçok gıda israf ediliyor. Günün erken saatlerinde başlayan kahvaltı hizmetleri, birçok mekânda akşama dek sürüyor. Sınırsız çay seçeneğinin müşterileri çektiği serpme kahvaltıda gelen zeytin, peynir, reçel, bal, kaymak, kızartmalar, domates, salatalık ve ekmek gibi pek çok gıda tüketilmeden kaldırılıyor. Yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını hesaplayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA), bu miktarın 12 milyon tona denk geldiğini ortaya koydu. Dünyada 67 ülkenin yer aldığı gıda kaybı ve israf başlığı altında yapılan çalışmada Türkiye 65’inci sırada bulunuyor.

Son dönemde yaygınlaşan serpme kahvaltı kültürü nedeniyle birçok gıda israf ediliyor. Günün erken saatlerinde başlayan kahvaltı hizmetleri, birçok mekânda akşama dek sürüyor. Sınırsız çay seçeneğinin müşterileri çektiği serpme kahvaltıda gelen zeytin, peynir, reçel, bal, kaymak, kızartmalar, domates, salatalık ve ekmek gibi pek çok gıda tüketilmeden kaldırılıyor.

Yılda 12 milyon ton!

Yılda 214 milyar liralık gıda israfı yapıldığını hesaplayan Türkiye İsrafı Önleme Vakfı, bu miktarın 12 milyon tona denk geldiğini ortaya koydu. Dünyada 67 ülkenin yer aldığı gıda kaybı ve israf başlığı altında yapılan çalışmada Türkiye 65’inci sırada bulunuyor. Eskişehir’de bulunan TÜKDES Genel Başkanı Süleyman Bakal, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

3 önemli sorun!

İsrafın 100 milyar lirayı aştığını vurgulayan Bakal, “Öncelikle serpme kahvaltı konusunda birkaç madde öne çıkıyor. Birincisi israf, ikincisi serpme kahvaltının bulaşığının çok olması ve üçüncüsü de tüketilmeyen gıdaların daha sonra ne yapıldığı. Türkiye İsrafı Önleme Vakfı serpme kahvaltıda israfın yıllık 100 milyar lira olduğunu açıkladı. Biz israfın 100 milyar liradan daha fazla olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

GÜNDE 270 BİN EKMEK ÇÖPE GİDİYOR

Ankara Halk Ekmek Genel Müdürü Saim Fahrettin Gökşin, ekmek israfının önlenmesi konusunda yaptığı açıklamada “Günde 270 bin ekmeğimiz çöpe gidiyor” ifadelerini kullandı.

Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Saim Fahrettin Gökşin, ülke çapında yıllık maliyeti 1 milyar 564 milyon liraya ulaşan ekmek israfı ile mücadele konusuna çok önem verdiklerini belirterek, “Halk Ekmek olarak hedefimiz Ankara’da farkındalık oluşturarak sıfır ekmek israfına ulaşmak” dedi. Başkent’te günde ortalama 5 milyon ekmek üretildiğini ve bunun yaklaşık 700 bininin Halk Ekmek tarafından karşılandığını kaydeden Gökşin, günde 270 bin civarında ekmeğin israf edilerek çöpe gittiğini vurguladı.

“ÜRETİLEN EKMEĞİN YÜZDE 5,4’Ü İSRAF EDİLİYOR”

Ekmek israfının, milli servet israfı olduğunu belirten Ankara Halk Ekmek ve Un Fabrikası A.Ş. Genel Müdürü Saim Fahrettin Gökşin, “Gerek Türkiye’de gerekse şehrimizde üretilen ekmeğin yüzde 5.4’ü maalesef israf edilmektedir. Ankara’da bir günde çöpe atılan yaklaşık 270 bin ekmeğin yüzde 63’ü fırınlarda, yüzde 27’si hanelerde, yüzde 10’u da lokanta, otel, personel ya da öğrenci yemekhanelerinde israf edilmektedir” diye konuştu.

“Allah israf edenleri sevmez”

Gökşin, “Bir yılda israf edilen ekmekle onlarca okul, hastane, kreş, huzurevi, bakımevi, park ve yol yapmak mümkündür. Ekmekte sıfır israf hedefini tutturursak hem vatandaşlarımız hem şehrimiz kazanır. Unutmayalım ekmek israfı emek ve milli servetin israfıdır. A’raf Sûresi’nin 31. Ayetinde, ‘Yiyin, için fakat israf etmeyin. Çünkü Allah israf edenleri sevmez’ buyrulmuştur” ifadelerini kullandı.

16 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Murat turan - 2 kişi bir kişilik serpme kahvaltı ısmarlarsa o ikimiz e yeter.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 12:41
03

Asgari Ücret - Ve Tv.lerdeki yemek yarışmaları , diğer yanda da Afrika'da açılan su kuyuları.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 16:03
05

Ali Vural - @Asgari Ücret 03 nolu yoruma cevabı: Bu nevi müşteri de yaniltılıyor.5 kişi gidince demiyirlarki size 3 kîşilik getirelim.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 17 Kasım 12:47
02

kalbikırık - Demek ki vatandaş ne ile müstahak ise onunla yönetilir... Saraylarda israf ve şatafat gösteriş diz boyu vatandaş israfta diz boyu bu at bu arabayı çeker mi zannetmem ve çekmeye çekte,

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 08:34
01

EOgur - Kesinlikle öyle.. ancak sizden beklerdik haber yapılmasını. Geç bile kalındı..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Kasım 01:47

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?