Reklamı Kapat

Kamu-Sen 2020 bütçesini protesto etti

Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilciliği Sivas'ta düzenledikleri basın açıklaması ile 2020 bütçesine tepki gösterdi.

Türkiye Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi İlker Çelikus ve sendika üyeleri Gar PTT Şubesi önünde düzenledikleri basın açıklaması ile 2020 bütçesinin memurun bütçesi olmadığını ifade etti.

Sendika üyeleri Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin Grup Başkan vekillerine mektup gönderdi. Sendika açıklamasında bütçenin ‘sinekten yağ çıkarma’ bütçesi olduğu dile getirildi.

Kamu-Sen Sivas İl Temsilcisi İlker Çelikus yaptığı açıklamada “Sosyal devlet olma ilkesini hiçe sayan, toplumumuzun büyük bir kesimini göz ardı ederek, çalışanlardan alınacak vergilere bel bağlayan 2020 bütçesi, memurun bütçesi değildir. Bütçe tasarısına memur maaşlarına ilişkin bir düzeltme eklenmek zorundadır” dedi.

Memurların zor bir dönem geçireceğini belirten Kamu-Sen İl Temsilcisi Çelikus, “Biz bu bütçede, gelirlerin kamu çalışanlarından kesilen vergilerle elde edileceğini ama gelirin paylaşımında memurun adının dahi olmadığını görüyoruz. Önümüzdeki sene için memur ve emekli maaşlarına %4+4 zam yapılması kararlaştırıldı. Bunun anlamı bütün bir yıl için iki taksitte toplam %8,2 yani ortalama memur maşına 329 lira, en düşük memur maaşına 247 lira zam demek. Halbuki daha geçen yıl 4 kişilik bir ailenin zorunlu harcamaları 1032 lira zamlanmıştı. Verilmesi öngörülen zam, harcamalar karşısında devede kulak bile kalmıyor” diye konuştu.

KESİNTİLER MAAŞ ZAMMINI AŞTI

2002 yılından beri vatandaştan toplanan vergilerin 10,4 kat artarken memur maaşlarının ise sadece 7,5 kat arttığını ifade eden Kamu-Sen İl Temsilcisi Çelikus, “Yani maaşlardan yapılan kesintiler, maaş zammını aştı. Milli gelir büyüyor diyoruz. Milli gelirdeki artıştan dar gelirli ve ücretliler hak ettiği payı alamıyor. Maaşların döviz, altın ve diğer yatırım araçları karşısındaki hali ortada. Bütün yatırım araçları karşısında alım gücümüz düşüyor” ifadelerini kullandı.

Enflasyon ve zamlara karşı memur ve emekli maaşlarının iyiden iyiye eridiğinin ifade eden Çelikus "Alım gücümüz düşüyor" diyerek şunları kaydetti:

“Son bir yıl içinde gıda fiyatlarındaki resmi ortalama enflasyon %25,25 oldu. Doğalgaza %28, elektriğe, kılık kıyafete %18, okul masraflarına %13, kiraya %12, gazeteye %28, dergiye %50, ekmeğe bile %15 zam geldi. TÜİK son 12 aylık enflasyonun %8,5 olduğunu iddia ede dursun, 2019 yılının 10 aylık enflasyonu %10,6 oldu. Ama memura bu sene için yapılan toplam zam enflasyon farkı da dahil %10,26; yani maaşlar şimdiden erimiş durumda. Önümüzde enflasyonun, ısınma, elektrik, gıda harcamalarının en fazla artacağı kasım ve aralık enflasyonu var. Onlar da eklenince memur ve emekli maaşlarının iyiden iyiye eridiği daha net biçimde ortaya çıkacak.

TÜİK'in enflasyonun vatandaşın cebine yansıyan zamları görmediğine de değinen Çelikus, "Maliye Bakanlığı bile TÜİK´in açıkladığı enflasyona itibar etmiyor olacak ki, yeniden değerleme oranlarının %22,58 artacağını söylüyor. Yani bir bakıma resmi rakamlar birbiriyle çelişiyor, TÜİK´in enflasyonu cebimize yansıyan zamları görmüyor. Zaten vergiler her şekilde memurun, emeklinin belini büküyor. Yaptığımız her kuruş harcamadan %25 ile %45 arasında vergi kesiliyor. Yani verirken cimri alırken acımasız davranılıyor. Ama iş maaşlara zam yapmaya geldiğinde bir hedef enflasyondur tutturuluyor" şeklinde konuştu.

Enflasyon hedeflemesi yapılsın ama gerçekler de göz ardı edilmesin diyen Sivas Kamu-Sen İl Temsilcisi Çelikus Hayallerin karın doyurmadığını belirterek, “Maaşlar iktidarın pembe hayallerine göre, vergiler ve zamlar acı gerçeklere göre belirlenmesin. Kaşıkla verilip kepçeyle alınmasın. Bir toplu sözleşme dönemi yaşadık: evlere şenlik. Tek bir konu dahi tartışılıp karara bağlanmadı. Memurlar adına tek bir kazanıma dahi imza atılmadı. 20 milyon vatandaşımızın hayalleri, umutları yıkıldı, gitti. Bu hangi vicdana sığar?” diye konuştu.

MEMUR VE EMEKLİ MAAŞLARI GÜNDEN GÜNE ERİYOR

“Bütçe, nimet külfet dengesi kurmak içindir” diyen Başkan Çelikus, “Bütçe, zenginden alıp dar gelirliye vermek içindir. Bütçe, millet için, vatandaş içindir. Bizde ise memur bütçe için çalışıyor; bütçe, çalışandan alıp kimseye vermemek için kullanılıyor. Bu bütçe ile vergilerin artırıldığı, sağlık harcamalarında katılım paylarının, ilaç bedellerinin ve tedavi giderlerinin büyük bölümünün vatandaşlarımızın cebinden çıkacağı, memur ve emeklinin yoksulluğa mahkûm edileceği, yaşamın biraz daha zorlaşacağı bir yıla daha başlayacağız. Bu durumu Türkiye Kamu-Sen olarak kabul etmemiz mümkün değildir. Bu bütçeye karşı olduğumuzu, bu bütçede memur olmadığını, bu bütçenin de memurun bütçesi olmadığını her yerde dile getiriyoruz” dedi.

CUMHURBAŞKANINA MEKTUP GÖNDERDİLER

Basın açıklamasının ardından Kamu-Sen İl Temsilcisi İlker Çelikus ve beraberindekiler Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı, TBMM'de temsil edilen siyasi partilerin Grup Başkan vekillerine birer mektup gönderdi.

13 Kasım 2019 Sivas/ Sivas- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?