Reklamı Kapat

Ayakkabı sektörü konkordatolarla boğuşuyor

Ayakkabı sektöründe konkordato ilan eden Hotiç, Yeşil Kundura, Beta Ayakkabı, Eser Ayakkabı gibi firmalara Kemal Tanca, Vepa Ayakkabı ve Markapark da eklendi. Sektörü kira, yüksek borç ve indirim vurd

Büyütmek için resme tıklayın

Ayakkabı sektörü konkordatolarla baş etmeye çalışıyor. İki yıllık süreç içinde konkordato ilan eden Hotiç, Yeşil Kundura, Beta Ayakkabı, Eser Ayakkabı gibi firmalara son aylarda Kemal Tanca, Vepa Ayakkabı ve Markapark da eklendi. İç piyasada perakende üretim yapan firmaların yarıdan fazlası konkordato ilan eden firmalar kervanına katıldı.

Firmalara göre ise konkordato ilan eden firmaların sektöre oranı üretim ve ciro özelinde yüzde 5'ler civarında yer alıyor ve sektörün durumu bunlara rağmen iyi gidiyor.

Dünya'nın haberine göre, şirketlerin konkordato ilan etmesine sebep olan meseleleri ise sektör farklı açılardan yorumladı. Ortak kanı ise bu firmaların hem borçlanmada hem mağazalaşmada hem de indirimde “aşırıya kaçması”. Ardı ardına açılan perakende mağazalarının bu firmaların konkordato ilan etmesine sebep olduğunu ifade eden Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) Başkanı Tan Erdoğdu, “AVM'lerde mağaza açılması da konkordatoya giden yolda durumu zorlayıcı koşullardandı” dedi.

İflas ve konkordatoların ana sebebinin firmaların öz sermayelerini ayarlamamaları ve büyümeleriyle eş değerli olmaması olduğunu söyleyen İSO Ayakkabı ve Yan Sanayii komite üyesi ve Çetsan Ayakkabı sahibi Hüseyin Çetin, “Konkordato ilan eden bu firmalar girdikleri AVM'lerde 5 yıllık kontrat yapıyorlar, sonra işleri olmuyor ve ardından bir yıl içinde AVM'den ayrılmak istiyorlar fakat ayrılamıyor. Bu firmaların mağaza sayılarını azaltıp finansal destek bulmaları gerekiyor” diye konuştu.

Son yıllarda konkordato ilan eden firmaların bu hale düşmelerinin nedeninin birdenbire büyümeleri ve aşırı mağazalaşmaları olduğunu aktaran Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Sabur Endican ise şöyle dedi:

"Esas sıkıntı bu mağazaların da yer aldığı AVM’lerin yanlış politikalarıdır. AVM’ler yeni markalara yer vermediler. Bu konkordato ilan eden firmaları zorla kendilerine bağladılar daha sonra onlaroradan çıkamadılar. Bu markaların sıkıntısını yaratanlar da AVM’lerdir."

Konkordato ilan eden firmaların çok hızlı büyüdüğü dile getiren Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel ise “Kötü durumların nedeni firmaların yetersiz sermaye ile ve piyasa kredileriyle büyümeye çalışmaları. Ayrıca AVM’lerdeki kontratlarını feshedememeleri de bir başka neden” dedi.

Konkordato ilan eden firmaların kendi aralarında aşırı yarışa girdiğini aktaran İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği (İDMİB) Başkanı Mustafa Şenocak, “Mağaza sayılarını gereğinden fazla artırmışlardı. AVM kiraları da etki eden nedenler arasında” diye konuştu.

Aşırı indirimin ayakkabı sektörüne konkordatoya giden yolu açtığını ifade eden Erdoğdu ise şunları anlattı:

"70+30'lük indirimler vardı. Tüketici indirim olmayan mağazalara adımını atmamaya başladı. Ayakkabı gibi parçaların birbirine entegrasyonu zor olan ürünleri bir araya getirildiği bu ürün bir gömlek kadar değer bulamıyor. Aşırı indirim doğru değil, indirime düzen getirmek gerekiyor. İndirime her firma için eşit şartlar getirmek lazım. Herkes birbiriyle indirim konusunda rekabet edince de finansal yeterlilikler yerine getirilmiyor. AVM mağazaları kapanıyor, kazanamıyorlar."

FLO Ayakkabı CEO’su Burak Övünç ise, "Urfa’daki fabrikamızı büyüttük. Bu sene hem FLO hem de In Street markalarımızla yıl sonuna kadar 100’ün üzerinde mağaza açacağız. Yurtdışındaki markalarla ise sürekli satın almalar konusunda ilgileniyoruz fakat şu an için olgunlaşmış bir şey yok" dedi.

12 Kasım 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ahmet - Çin mallarına ek vergi konmazsa daha çoook firma batacaktır. 12 liraya ayakkabı satılıyor bu ülkede. 12 liraya taban yapılmaz yav. Petrolün zifte yakın kısmından yapılan plastiklerle oyuncaklar, ayakkabılar, elbiseler yapılıyor Çin'de. Ülkemize de gemi dolusu getiriliyor. Türkiyedeki Kibrit firması kibriti bırakıp Çin'den çakmak getirtip satıyor. Halısıyla meşhur Ispartadaki halıcılar Çin'den halı getirtip satıyor. Herşey Çin çin oldu... Hükümet ek vergi koyacağına Çin Hükümeti ile iyi geçinecem diye nerdeyse vergi almayacak Çin mallarından...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 12 Kasım 20:08

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?