Reklamı Kapat

Kalp hastalıklarında erken teşhis önemli

Doğuştan kalp hastalığı oranı binde sekiz

Onur Şehmus Şahin
RÖPORTAJ Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

En büyük sağlık sorunlarından olan kalp hastalıkları, ülkemizde ve dünyada giderek yaygınlaşıyor. Doğuştan kalp hastalıkları ve tedavileriyle ilgili gazetemize değerlendirmelerde bulunan Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Özkan, “Yılda 4 bin çocuk doğuştan kalp hastası olarak dünyaya geliyor” diyerek, kalp hastalıklarında erken teşhisin önemine vurgu yaptı…

Ülkemizden doğan her bin çocuktan sekizi doğuştan kalp hastası olarak dünyaya geliyor. Türkiye’de ve dünyada her geçen gün daha büyük bir sorun haline gelen doğuştan kalp hastalıklarıyla ilgili Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. Süleyman Özkan’la konuştuk. Kısa bir süre önce 16 aylık Ali Öztürk’e açık kalp ameliyatı yapan Süleyman Özkan, kalp hastalıklarıyla ilgili önemli bilgiler verdi.

“DOĞUŞTAN KALP HASTALIKLARININ ÇOĞUNU CERRAHİ MÜDAHALEYLE TEDAVİ EDEBİLİYORUZ”

Ali Öztürk gibi doğuştan kalp hastası olan çocukların tedavi süreci nasıl oluyor?

Doğuştan kalp hastalıklarının çoğunu cerrahi müdahaleyle tedavi edebiliyoruz. Doğuştan kalp hastalıklarında bazı hastalar 1 yaşından önce tek bir ameliyatla sağlığına kavuşabiliyor. Fakat çoğu hasta 2 ve 3 ameliyatla sağlığına kavuşabiliyor, bazı durumlarda 4 ya da 5 operasyon yaptığımız hastalar da olabiliyor. Doğuştan kalp hastası olan çocuklar cerrahi müdahalelerin sonrasında, 3,5-4 yaşındayken akranları gibi gelişimini yakalamış, okula gitmeye hazır halde olur.

“ALİ DOĞDUĞUNDA KALBİNİN YARISI YOKTU”

Öncelikle Ali Öztürk’ün hastalığını sormak istiyorum. Ali’nin hastalığı nedir, son durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Ali doğduğunda kalbinin yarısı yoktu ve temiz kanla kirli kan birbirine karışıyordu. Şimdi Ali’nin tedavisi çok iyi bir şekilde devam ediyor. Ali’nin hastalığında genellikle 3 ameliyatla tedavi mümkün oluyor. Geçtiğimiz yıl Ali ilk ameliyatını oldu ve tedaviye adapte olmasını bekledik. Geçtiğimiz hafta da Ali ikinci ameliyatını oldu. Gelecek yıl bünyesinin bu duruma alışmasından sonra üçüncü ve son operasyonu gerçekleştireceğiz. Son ameliyattan sonra Ali’nin tedavi süreci nihayete ermiş olacak ve sağlığına kavuşmuş olacak.

“TÜRKİYE’DE KALP HASTALIKLARINA MÜDAHALE HIZLI BİR ŞEKİLDE GELİŞİYOR”

Doğuştan hastalıklarının Türkiye’de görülme sıklığı nedir? Ülkemiz doğuştan kalp hastalıklarının tedavisinde ne durumda?

Çocuk kalp hastalıklarının genel oranı binde sekiz olarak bilinir, az bir rakam değil. Ülkemiz kalabalık genç bir nüfusa sahip ve doğum oranları da yüksek. Buradan yola çıkacak olursak yılda 4 bin çocuk doğuştan kalp hastası olarak dünyaya geliyor ve bunların çoğunun da tedavisi cerrahi müdahaleyle mümkün. Doğuştan kalp hastalarının tedavisi tabii ki çok kolay olmuyor ama sayının çok olması bu işi artık rutin haline getirmiş durumda. Türkiye’de kalp hastalıklarına müdahale çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Artık yurt dışından çok hasta kabul ediyoruz. Asya’dan, Ortadoğu’dan ve hatta Avrupa’dan birçok hasta ülkemizde sağlığına kavuşuyor.

“ERKEN TEŞHİS ÇOK ÖNEMLİ”

Doğuştan kalp hastalıklarıyla ilgi önemli hususlardan da bahsedebilir misiniz?

Çocuk kalp hastalıklarında önemli olan, hastalığın tanımının yapılmasıdır. Birçok kanserde olduğu gibi kalp hastalıklarında da erken dönemde haslık tanısının yapılması ciddi önem taşıyor. Doğuştan kalp hastası olup bunun geç fark edilmesi ağır hastalıklara yol açabiliyor. Buradan ailelere sesleniyorum; bir yaşından önce çocukların bir kardiyolog tarafından kontrol edilmesi çok önemli. Doğuştan kalp hastalıklarıyla ilgili söylenmesi gereken bir başka husussa erişkin kalp hastalıklarıdır. Geçen günlerde bir hastayla karşılaştım, doğuştan gelen bir kalp kapakçığı hastası. Özellikle de doğuştan kalp kapağı hastaları geçirdikleri ameliyatlardan sonra erişkin hale gelebiliyorlar ya da başka kalp hastalıklarıyla tekrar karşımıza çıkabiliyorlar. Öte yandan bazı doğuştan kalp hastalıkları da çok yavaş ilerleyip yetişkin bir birey olunduğu zaman karşımıza gelebiliyor. Yani doğuştan kalp hastalıklarının tedavisi kadar takibi de çok önemli. Çünkü erişkin yaşa gelindiğinde bu hastalıklar başka ek hastalıklardan dolayı ameliyatı gerektirebiliyor. Zaten ‘Erişkin Konjenital Kalp Hastalıkları’ diye bir bölüm var.

ONUR ŞEHMUS ŞAHİN

CAN KIZILASLAN

11 Kasım 2019 - Sağlık

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?