Reklamı Kapat

Hakikat arayışında köprü olacağız

AGD Genel Başkanı Salih Turhan, Siyer-i Nebi Yarışması’yla ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, Siyer-i Nebi Yarışması’yla ilgili sorularımızı içtenlikle yanıtladı. Düzenledikleri etkinliklerle gençlerin fikir dünyasında çığır açan AGD’nin çalışmalarına ilişkin önemli bilgiler aktaran Turhan, gençlere önemli tavsiyelerde bulundu.

Siyer-i Nebi Yarışması’yla amaçladığınız nedir?

Dünyada iyilikten, güzellikten, haktan ve adaletten bahsediyorsak muhatabımız insandır. İnsanın yeryüzü serüveninde gençlik döneminin apayrı bir yeri vardır. Uzun bir yol öncesi heybeye konulacak erzak hazırlığı bu dönemde yapılır. Biz gençlerimizin heybesinde sevgi, kardeşlik, üretmek ve paylaşmak gibi değerlerin olmasını istiyoruz. Heybelerine kin, bencillik, tüketme tutkusu ve mülkiyet hırsı koyanlar kendi cennetleri için dünyayı cehenneme çevirenlerdir. Gençler için en iyi örnekliğin başta Efendimiz (sas) olmak üzere peygamberler olduğuna inanıyoruz. Çünkü onlar haktan ve adaletten yana olmak için riskin geçmesini beklemediler, cömert olmak için zengin olmayı beklemediler, insanlarla iletişim kurmak için o insanların kendilerine benzemesini beklemediler.

KAYBEDENİ OLMAYAN BİR YARIŞMADIR

Bizim Siyer-i Nebi Yarışması’yla amacımız gençler arasında çoktan seçmeli bir sınavda doğru cevap derecelendirmesi yapmak değil. Gençlerimizle iyilikler ve güzellikler arasında, hak ve adalet arayışı arasında, hakikat ve hakikat arayışı arasında bir köprü kurmaktır. Yaşamı kolay kılmak, selamlaşmakla, tanımakla, tanış olmakla mümkün olacaktır. Kaybedeni olmayan yarışmamıza katılım zorunluluğu da yoktur. Bizim derdimiz ayırt etmeksizin tüm gençlerimize el uzatmak, dokunmak, tüm insanlığa faydalı değerler üzerinden bir bağ kurmaktır. 

Siyer-i Nebi Yarışması çoktan seçmeli bir sınavdan mı ibaret?

Elbette hayır. Sadece çoktan seçmeli bir sınav için yarışma süreci işletiyor değiliz. Okullarda stant açıyoruz, öğretmenlerle, öğrencilerle ve velilerle tanışıyoruz. Efendimiz (sas) ile ilgili konferanslar veriyoruz. Afişlerle, broşürlerle ve sosyal medya üzerinden tanıtım çalışmaları yapıyoruz. Okuma grupları oluşturuyoruz. Kitap tahlilleri yapıyoruz. Fidan dikiminden sokak hayvanlarını beslemeye kadar birçok sosyal farkındalık etkinlikleriyle gençlerimizi buluşturuyoruz. Sınavdan sonra da süreç devam ediyor. Sosyal, kültürel faaliyetler, doğa yürüyüşleri ve kampları, spor müsabakaları ve turnuvalarla gençlerimiz arasındaki arkadaşlık ve kardeşlik bağlarını da kuvvetlendirmenin gayretinde oluyoruz.

Bu yıl Siyer-i Nebi Yarışması kapsamında bir de “deneme” tarzında bir yazılı anlatım yarışmanız var sanırım?

Evet... Bazı gençlerimiz sınırlandırılmış şıklar arasında dolaşmayı, test çözmeyi pek sevmiyorlar. Kendilerini, düşüncelerini, aktarmak istediklerini yazarak çok güzel ifade edebiliyorlar. Efendimiz (sas) ile ilgili bir deneme yazımı yarışmasının da gençlerimizi ayrıca okumaya ve düşünmeye sevk edeceğine inandık. Konu,  “Peygamber Efendimiz (sas) ve Kardeşlik” olacaktır. Detaylar efendimizinizinde.com adresinde mevcuttur. Gençlerimiz bu adresten ve kendilerine en yakın noktadaki Anadolu Gençlik Derneği’nden bilgi edinebilirler.

Bir genç bu yarışmaya niçin katılmalı?

En başta kaybedeceği bir şey yok. Hem bilgi açısından, hem sosyal ortamlar açısından, hem rutinin dışına çıkmak açısından hem de alması muhtemel ödüller açısından kazanacağı çok şey var. Ayrıca Müslümanlık açısından bakıldığında âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir peygamberin, son peygamberin, Efendimiz’in (sas) hayatını öğrenmek, O’nun güzel ahlakını kuşanmanın gayretinde olmak elbette yeter sebeptir. Türkçe çevirisi “barış” anlamına gelen İslam’a ait okumalar yapacak olmak elbette yeter sebeptir. 

Siyer-i Nebi Yarışması için okunması gereken temel bir metin var mı? Öğrenciler nasıl hazırlanmalı?

Efendimiz’in (sas) yaşamı ve örnekliği birçok kaynaktan öğrenilebilir. Ki zaten Efendimiz’in (sas) yaşamını tek bir kaynaktan öğrenmeye kalkmak ve farklı okumalar, karşılaştırmalı okumalar yapmamak büyük bir eksiklik olur. Ancak biz bir sınav yapacaksak mutlaka bir kaynağı da referans almak durumundayız.  Neredeyse her yıl yeni bir kaynak bulup inceleyerek, uzman komisyonlarca bazen sadeleştirerek bir metni referans alıyoruz. Bu yıl, Prof. Dr. Münir Muhammed Gadban'ın "Kardeşliğe Davet Hazreti Muhammed (sas)" kitabı temel metin olacaktır. Öğrencilere kitap ulaştırılacaktır. Yarışma kapsamında düzenlediğimiz seminerlere katılmaları, sosyal medyadan bizi takip etmeleri, okuma grupları içerisinde yer almaları hazırlık sürecini hem güzelleştirecek hem de kolaylaştıracaktır.

11 Kasım 2019 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?