Elektrikli araçlar için dev adım: 1 milyon şarj istasyonu kurulacak

Almanya elektrikli araçlar için ülke genelinde 2030 yılına kadar 1 milyon şarj istasyonu kurulacağını açıkladı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptığı açıklamada Almanya'nın yanmalı motorlu araçları bırakarak 2030'a kadar elektrikli ulaşıma geçmesine yönelik çalışmaların başlatıldığını ifade etti.

Gelecekteki çalışmaların 'iklim dostu' olması gerektiğini belirten Merkel, 2030'a kadar 1 milyon şarj istasyonu kurarak ülkenin elektrikli otomobil altyapısını sağlamlaştıracaklarını aktardı.

Elektrikli otomobillerin yangınlaştırılması için tüketicilerin akaryakıtlı araçlardan uzaklaştırılması gerektiğini belirten Merkel, "Gelecekteki hareketliliğin iklim dostu, esnek, paranın karşılığını veren ve rahat olması gerekir" dedi.

ALMANYA 2030 YILINA ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR

Almanya'da halihazırda 21 bin adet şarj istasyonu bulunurken Alman hükümeti, elektrikli otomobil satın alanlara 4 bin Euro, hibrit motorlu araç alan tüketicilere de 3 bin Euro teşvik primi veriyor.

Ayrıca Almanya'da yanmalı motorlardan elektrikli motorlara geçiş sürecinde Alman ekonomisinde dikkat çeken bir kayıp yaşanacağı öngörülürken, 2035'e kadar 114 bin kişinin işinden olması ve ülkede milli gelirin yüzde 0,6'sına denk gelen 20 milyar Euro seviyesinde ekonomik kayıp yaşanacağı belirtiliyor.

Uzmanlardan oluşturduğu bir komisyon tarafından hazırlanan taslak rapora göre Alman hükümetinin, ülkede otomobiller ve kamyonlara yönelik şarj istasyonları kurulması için 25 milyar Euro, yerel ulaşımın genişlemesi için 14,5 milyar Euro, yeni bisiklet ve yaya yolları için de 18 milyar Euro'ya ihtiyaç duyacağı bildirildi.

Öte yandan hükümet tarafından yapılacak diğer yatırım ve verilecek teşviklerle birlikte maliyetin toplamda en az 120 milyar Euro olması hesaplanıyor.

Bu arada, Almanya'da 1 milyondan fazla istihdam, otomobil sektörüyle ilgili işlerden sağlanıyor.

04 Kasım 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 3446272


Varnish cache server