Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Türk Tıp Kurultayı'nda konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Türk Tıp Kurultayı'nda başta Suriyeli sığınmacılar sorunu olmak üzere gündem ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk Tıp Dünyası Kurultayı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gündeme ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Türkiye'nin kendi başına donörler toplantısı için çağrı yapacağını ve kimse destek vermese bile Tel Abyad ile Resulayn arasındaki bölgede bir mülteci şehri kurulacağını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'e Suriye'deki güvenli bölgeye yönelik planlarını takdim edeceğini ifade etti.

Suriye'de güvenli bölge konusunda Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Guterres'ten taleplerinin olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Son olarak harekat ile Suriyeli kardeşlerimize yeni alanlar kazandırdık. Planlarımızı yaptık projelerimizi hazırladık. BM'de liderlere bu planları taktim ettim. Bakıyorlar 'güzel' diyorlar. Peki para? Ses yok. Parasız olmaz bunu beraber yapacağız. Yarın BM Genel Sekreteri misafirim. Kendisine de bu projeleri takdim edeceğim ve 'uluslararası donörler çağrısını yapın' diyeceğim. Yapmazlarsa çağrıyı biz yapacağız. Resulayn ile Tel Abyad arasında bir mülteciler şehrini biz yapacağız. Bu işleri biz hep böyle yürüttük böyle yürütüyoruz. Uluslararası toplumdan aldığımız tek destek sadece nasihat. Bir damla petrolü bir damla kandan daha değerli gören bir zihniyet var. Biz ise sadece insan, can ve hayat görüyoruz, farkımız bu."

"TÜRK SOSYAL GÜVENLİK SİSTEMİNİ BAŞKA ÜLKELER İNCELİYOR"

Tıp kurultayında Türkiye'nin sosyal güvenlik sistemine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün birçok ülkeden gelen heyetler sağlık sistemimizi inceleyip kendi ülkelerine uyarlamaya çalışıyor. Obama da yapmaya çalıştı ama yapamadı" diye konuştu.

Türkiye'nin bölgesinde ve dünyada yaşanan hadiselere daima insan odaklı yaklaştığını veü lkede bulunan 4 milyon Suriyelinin kurulan sistem sayesinde Türk vatandaşları ile aynı standartlarda hizmet aldığını da belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

"Biz hastalarımıza ilaçlarını da ücretsiz olarak veriyoruz. Üstelik gıdadan barınmaya eğitimden istihdama her konuda ülkemizdeki sığınmacıları insani şekilde yaşatmanın gayretindeyiz. Paramız çok olduğu için bunu yapıyor değiliz. Gelir olarak bizden kat ve kat daha refah içerisinde olan ülkelerin sığınmacıları ne durumda bıraktığını görüyorsunuz. Biz bu mücadelede tek başına bırakıldık."

"AVRUPA BİRLİĞİ TAAHHÜT ETTİĞİ DESTEKLERİ YERİNE GETİRMİYOR"

Avrupa Birliği başta olmak üzere batı dünyasına eleştirilerini yönelten Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB'nin tüm yardımları Sivil Toplum Kuruluşları (STK) vasıtasıyla yaptığını ve direk olarak Türkiye'ye bir destekte bulunulmadığını hatırlattı ve şimdiye kadar gelen paranın sadece 3 milyar Euro olduğunu yineledi.

Ayrıca Suriyeli sığınmacılara yönelik yardımların karşılık beklemeden yapıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bizim yaptığımız harcama ise 40 milyar doları aşmıştır. Biz AB'den daha mı zenginiz? Hayır. Bu bizim medeniyetimizin bize yüklemiş olduğu bir sorumluluktur. Biz Suriye meselesinin her aşamasında yalnız bırakıldık" şeklinde ifade etti.

Öte yandan Suriye'nin petrol bölgelerini paylaşmak için yarışanların Türkiye'nin insani girişimlerini engellemek için her türlü girişimi yaptığını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu mülteciler olduğunda kendi sınırlarına dikenli tel çekmekten başka hiçbir şey yapmayanların Türkiye'nin gayretlerine yönelik çifte standartlar sergilediğini ileri sürdü.

01 Kasım 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?
403 Erisim Engellendi

Error 403 Erisim Engellendi

Erisim Engellendi

Guru Meditation:

XID: 35284565


Varnish cache server