Reklamı Kapat

Salih Turhan: Her daim Hakk’ı ve adaleti gözetin

AGD ve MGV  Genel Başkanı Salih Turhan,  üniversite  gençliğine  seslendi…

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Anadolu Gençlik Derneği Şube Üniversite Komisyon Başkanları Toplantısı ÇASGEM’de (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Eğitim ve Araştırma Merkezi) gerçekleştirildi. Üniversite gençliğine seslenen Anadolu Gençlik Derneği (AGD) ve Milli Gençlik Vakfı (MGV) Genel Başkanı Salih Turhan, “Hak ve adalet ekseninde yeni bir dünya kurmak istiyorsak önce mevcut dünyanın durumunu bileceğiz” dedi.

Gençliğe seslenen AGD Genel Başkanı Salih Turhan, bu ülkenin ve coğrafyanın hepimizin olduğunu hatırlatarak, “Bu dünya müstakbel çocuklarımızın, müstakbel torunlarımızın bize bir emanetidir. Hem bu ülkeyi hem de bu dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek hepimizin sorumluluğu. Siyasi düşüncesi, yaşama bakışı ne olursa olsun, biz bu ülkenin insanlarının ortak aklıyla, tutum ve davranışlarıyla hem şimdiki zamanı şekillendiriyoruz hem de geleceği inşa ediyoruz. Hep birlikte hem bu ülkeyi hem İslam coğrafyasını hem de tüm yeryüzünü daha yaşanılabilir kılmamız gerekir. Her daim Hakk’ı ve adaleti gözetmeliyiz” dedi.

SON 200 YILDIR MÜSLÜMANLAR TARİHTEN NEREDEYSE ÇEKİLDİLER

“Mevcut dünyanın hem morfolojisini hem anatomisini hem de fizyolojisini bileceğiz” diyen Turhan, mevcut dünya düzeni içerisinde İslam coğrafyasının, Müslümanların durumuna bakılması gerektiğini söyleyerek “Bundan 500 yıl kadar önce, bu tarih artı eksi 50 yıl olsun, İslam coğrafyasında üç devlet var. Bunlar Osmanlı Devleti, Safevi Devleti ve Babür Devleti’dir. Bu devletlerle İslam coğrafyası 500 yıl önce en güçlü olduğu döneme tanıklık ediyordu. Ancak özellikle de son 200 yıl Müslümanlar tarihten neredeyse tamamen çekildiler. İslam coğrafyasının işgal edilmeyen bir karış toprağı kalmadı. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da İslam coğrafyası mevcut şeklini aldı. Endonezya’dan Fas’a, Bosna-Hersek’ten Yemen’e yeni devletler kuruldu” diyerek İslam coğrafyasının içerisinde bulunduğu durumu özetledi.

ÜNİVERSİTELER BİLİM VE DÜŞÜNCE ÜRETİMİNDE BATI’NIN GERİSİNDE KALDI

Kendi kendisine yeten İslam ülkesinin olmadığını söyleyen Turhan, “Üniversiteler bilim ve düşünce üretiminde Batı’nın gerisinde kalmıştır. Bunun sonucu olarak teknolojik bağımlılık var. Teknolojik bağımlılık beraberinde ekonomik, siyasi ve kültürel bağımlılığı da berberinde getiriyor. İslam ülkelerinin neredeyse tamamı yine İslam ülkeleri olan komşularıyla problem yaşıyorlar. İnsanların yönetimi adil, zor durumunda sığınılacak, yaşanılabilir olarak gördükleri bir İslam ülkesi neredeyse yoktur. İslam ülkelerinde yaşayan insanların çoğu Batı ülkelerini daha yaşanılabilir buluyorlar” diye konuştu. 

BOŞANMA VE SUÇ ORANLARI ARTIYOR

Mevcut dünya düzeni içerisinde Türkiye’nin durumuna değinen Turhan, “Köyden kente göç artmaktadır. Kentsel dönüşüm artmaktadır. Gökdelen, rezidans, AVM artmaktadır. Otomobille ulaşım artmaktadır. Teknoloji tüketimi artmaktadır. Kredi ve kredi kartı kullanımı artmaktadır. Boşanma oranları artmaktadır. Evlilik yaşı artmaktadır. Psikolojik tedavi alan insan sayısı artmaktadır. Alkol, uyuşturucu ve madde bağımlılığı artmaktadır. Cinsel sapmalar ve hastalıklar artmaktadır. Tutuklu ve hükümlü sayısı artmaktadır. Huzur evlerinde kalan insan sayısı artmaktadır. İntihar vakaları artmaktadır. Şiddet olayları artmaktadır. Yabancı düşmanlığı artmaktadır” dedi.

2018 YILI SONU İTİBARIYLA  743 BEBEK CEZAEVİNDE

Cezaevlerindeki doluluk oranlarına da dikkat çeken Turhan, “Bununla beraber cezaevlerinde toplam 208 bin 457 hükümlü 55 bin 574 kişi tutuklu bulunuyor. Cezaevi toplam nüfusu: 264,03’dir.  Türkiye 2018 sonu itibarıyla;  743’ü annesiyle kalan bebekler de dahil toplam 3 bin çocuk cezaevinde. Cezaevinde tutuklu öğrenci sayısı 1.848.  65 yaş üzerinde yaşlı mahkûm sayısı ise 3 bin 269 iken 248 de engelli bulunuyor. Cezaevlerinde en çok uyuşturucu suçlusu bulunuyor. 50 bin civarında olan uyuşturucudan cezaevinde bulunanların 47 bini ticaret suçundan, 4 bini kullanım suçundan içeride. Uyuşturucu suçunu terör, hırsızlık, insan öldürme, cinsel suçlar takip ediyor. Buna göre,10 suçun toplamı cezaevlerinin yüzde 93’ünü oluşturuyor.”

ÜNİVERSİTE YILLARININ KIYMETİ ÇOK İYİ BİLİNMELİ

Bu ülkenin ve coğrafyanın hepimizin olduğunu söyleyen Turhan, şunları kaydetti: “Bu dünya müstakbel çocuklarımızın, müstakbel torunlarımızın bize bir emanetidir. Hem bu ülkeyi hem de bu dünyayı daha yaşanılabilir bir hale getirmek hepimizin sorumluluğu. Siyasi düşüncesi, yaşama bakışı ne olursa olsun, biz bu ülkenin insanlarının ortak aklıyla, tutum ve davranışlarıyla hem şimdiki zamanı şekillendiriyoruz hem de geleceği inşa ediyoruz. Hep birlikte hem bu ülkeyi hem İslam coğrafyasını hem de tüm yeryüzünü daha yaşanılabilir kılmamız gerekir. Bunun için tüm kardeşlerimize önerimiz ahlaki değerleri öncelemektir. Güzel ahlak, kendimiz için istediğimizi kardeşimiz için de istemek, kendimiz için istemediğimizi kardeşimiz için de istememektir. Her daim Hakk’ı ve adaleti gözetmektir. Hepimize düşen hem alanımızda iyi olmak, hem genel kültürümüzü artırmak hem de değerlerimizi öğrenmektir.  Tabi bütün bu bilgileri yaşama yansıtmaktır. Baskı dayatma ve şiddeti değil herkesle oturup konuşarak diyalog kanallarını açık tutarak problemlere çözüm üretmektir. Zamanın, gençliğin, üniversite yıllarının kıymetini çok iyi bilmektir. Dünyanın küçük bir köy olduğunun farkına varmak, mutlaka en az bir dil öğrenmek, okumanın, akademik kariyerin, kendi mesleğimizin yanında üretime dayalı (tarım, hayvancılık, farklı atölyeler) bir alanda da kendimizi yetiştirmektir.”

29 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?