Reklamı Kapat

‘Yaşlı göz’ hastalığına dikkat

Uzman Göz Hekimi Ahmet Hamdi Şentürk, “Hastalık; lazer cerrahisi, multifokal, trifokal akıllı lens yani göz içi lens uygulamaları ile tedavi edilmektedir” dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

“Yaşlı göz” olarak bilinen presbiyopi, 40 ve sonrasında en sık görülen göz hastalıkları arasında yer alırken, özellikle okuma ve günlük işlerin yapılışında sorun oluşturan göz hastalığı. Uzman Göz Hekimi Ahmet Hamdi Şentürk, “Hastalık; lazer cerrahisi, multifokal, trifokal akıllı lens yani göz içi lens uygulamaları ile tedavi edilmektedir” dedi.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Şentürk, “yaşlı göz” olarak bilinen presbiyopi hastalığı hakkında bilgi verdi. Şentürk, hastalığından ortaya çıkışından sonra tedavi edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Presbiyopi, yaşlanmayla birlikte göz merceğinin esnekliğini ve uyum yeteneğinin azalması ile ortaya çıkan yakın görme bozukluğudur. Yaş ilerledikçe uyum yeteneği azalır, geri kalan miktar günlük işleri yapmaya ve okumaya yetmediğinde bu klinik bir soruna dönüşür” dedi.

Presbiyopinin genellikle 40 yaş ve sonrasında görüldüğünü belirten Atagöz Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ahmet Hamdi Şentürk, “Presbiyopi belirtileri genelde 40 yaşından sonra başlar. Başlangıç yaşı mevcut göz bozukluklarına, hastanın yaşam tarzına ve başka değişkenlere bağımlılık gösterir. Bir hipermetropta ve eksik düzeltilmiş bir miyopta presbiyopik belirtiler daha önce ortaya çıkar. Presbiyopi belirtileri okuma mesafesinin uzaması, yakın işe odaklama yapılmaması, yakın işi için aşırı aydınlatma ihtiyacı duyulması, günün ilerleyen saatlerinde yakın iş yaparken zorluğun artması olarak sayılabilir. Presbiyopi tedavisinde artı lensler ile uyum yeteneğinin desteklenmesi yapılır. Uzak düzeltme ile berrak yakın görme için gereken güç arasındaki farka ‘ek’ denir. Yakın düzeltme yapmada fizyolojik kural uyum yeteneğinin akomodasyon amplitüdü yarısı rezervde kalacak şekilde ekin verilmesidir” dedi.

Tedavi yöntemleri neler?

Hastalığın akıllı göz içi merceği ile tedavi edilebileceğini açıklayan Op. Dr. Şentürk, şöyle devam etti: “Hastanın mesleği ve hobilerine göre bu ekler azaltılıp, artırılarak daha konforlu bir yakın görüş sağlanabilir. Presbiyopi tedavisinde lazer cerrahisi, multifokal, trifokal akıllı lens yani göz içi lens uygulamaları yapılmaktadır.”

ŞEKER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Dr. Ece Seçici, şeker hastalığı ile ilgili bilgiler verdi. Seçici, “Şeker hastalığı insülin hormonunun eksikliği veya var olan insülinin kullanılmaması durumunda ortaya çıkan kronik ve ilerleyen bir rahatsızlıktır. Her yaş grubunda görülebilir. Ortaya çıkmadan önce gizli kalabilmektedir. Gizlilik döneminde eğer tedavisini düzgün yapar ve hastalığı tanırsak tedbir alınabilir. Bu yüzden diyabeti tanımamız bizim için önemlidir” dedi.

29 Ekim 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?