Reklamı Kapat

Dolgu kimlere yapılır? Çeşitleri nelerdir?

Kompozit dolgular reçineden yapılmış popüler ve doğal görünümlü bir çözümdür.

Haber albümü için resme tıklayın

Kompozit reçine yumuşaktır, böylece boşluğa uyacak şekilde şekillendirilebilir. Daha sonra kompozit üzerinde sertleştirmek için mavi bir ışık kullanılır. Tamamlanan sonuç çok dayanıklıdır ve doğal dişlere uyacak şekilde renklendirilmiştir.

Amalgam, bir oyuğu eski haline getirmek için kullanıldığında yumuşak olan ancak bir kez sertleşen metal alaşımların bir karışımıdır. Amalgam, az miktarda cıva izleri içerir ve bu, birçok insanı üründen uzaklaştırdı. Ayrıca, çevredeki dişe tam bir kontrast vererek öne çıkan koyu bir renktir.

Altın dolgular uzun ömürlü ve dayanıklı bir alternatiftir, ancak bugünlerde nadiren kullanılmaktadır. Altın dolgusunun maliyeti genellikle gümüş bir amalgamdan daha yüksektir ve renk doğal dişlerle uyuşmaz.

Porselen onlay ve inlay yapmak için kullanılır. Çok sayıda diş yapısı çıkarıldığında kullanılan restorasyonlardır. Onlay ve inlayler, taçtan daha doğal diş yapısını korur ve zayıflamış bir dişi güçlendirir. Modern teknoloji bu restorasyonların diş hekiminizin ameliyatında üretilmesini mümkün kılmıştır.

İdeal olarak, diş dolgu malzemesi önem sırasına göre aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

  • Boyutsal kararlılık (zamanla şeklini değiştirmez)
  • Fiziksel olarak güçlü (aşınma ve kırılmaya karşı dirençlidir)
  • Kozmetik açıdan çekici (bir dişe benziyor)

Doldurma malzemesi türleri arasındaki farkları bilmek önemlidir. Bu şekilde, bir restorasyona ihtiyacınız olursa, her malzemenin nasıl davranacağını, ne kadar süreceğini ve nasıl görüneceğini anlayacaksınız.

PROSEDÜR NEDİR?

Öncelikle ve en önemlisi, modern anestezikler ve uygulama şekilleri sayesinde dolgu almak neredeyse ağrısızdır.

Diş hekimleriniz dişi ve dişin etrafındaki alanı hizalayarak başlayacak ve daha sonra bir matkap, hava aşınma ünitesi veya bir lazerle herhangi bir çürümeyi kaldıracaklardır. Amaç mümkün olduğu kadar sağlıklı, doğal diş yapısını bırakmaktır. Boşluk daha sonra dezenfekte edilecek ve bir dolgu malzemesi (genellikle kompozit reçine) yerine konmadan önce kurutulacaktır. Materyal sertleştikten sonra, diş hekimi doğal bir diş gibi görünmek ve hissetmek için onu şekillendirir. Zirkonyum diş Tedavisi ile ilgli bilgi almak isterseniz konu ile ilgili makalemize bakabilirsiniz.

BİR DİŞ DOLGUSU YAPMA İŞLEMİ

Diş hekiminiz durumunuzu değerlendirdikten ve bir diş dolgusu için en iyi çözüm olduğunu belirledikten sonra, bir sonraki tedaviniz için rezervasyon yaptırmalısınız. Genel olarak, bir doldurma işlemi tüm gerekli diş işlerini tamamlamak için yaklaşık 30 dakika ila bir saat arasında kabaca sürebilir.

Diş hekimi İzmir, bölgeyi lokal anestezik kullanılmadan önce uyuşturma spreyi / jeli ile hazırlayacaktır. Bu, lokal anestezik iğnenin hissini azaltarak hastalar için daha konforlu bir deneyim yaratır.

Alan tamamen uyuşturulduktan sonra diş hekimi herhangi bir çürümeyi matkapla temizler ve alanı doldurma ile kapatır. Isırık fonksiyonunun düzgün bir şekilde sürdürülebilmesi için diş hekimi ısırıklarının normal olduğunu hissetmelerini sağlamak için hastayla görüşecektir. Gerekirse, doğal ısırığı geri kazanmak için dolgunun bir kısmı doldurulur.

BİR DOLGU NE KADAR SÜRER?

Dolgular ılık, ıslak, bakteri dolu bir ortamda bulunur ve sürekli stres ve hareket altında bulunur. Buna rağmen, bir dolgunun ortalama ömrü yaklaşık 12 yıldır. Bazen işler ters gidebilir ve dolgu işlemi çatlayabilir, kırılabilir ve hatta düşebilir. Bununla birlikte, düzenli bir oral hijyen rejimi ile dolgunun ömrü büyüktür.

DİŞ DOLGUSU BAKIMI NASIL YAPILMALI?

Diş dolgusu yerleştirildiğinde, anestezi bitinceye kadar yemek yememek veya içmemek önerilir. Bu bir ila üç saat sürebilir. İşlemden birkaç gün sonra sıcak ve soğuk içeceklere duyarlılık oluşabilir. Kompozit rezin diş ameliyatından ayrıldığınızda tamamen tedavi edilir. Anestezi yıprandığında, normal şekilde yiyebilir, çiğneyebilir ve içebilirsiniz. Herhangi bir acı yaşarsanız ya da yeni bir dolgu doğru gelmiyorsa, hemen diş hekiminize başvurun.

27 Ekim 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?