Reklamı Kapat

Dışişleri Sözcüsü Aksoy'dan Uluslararası Af Örgütü'ne sert tepki

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'de bulunan Suriyeli sığınmacıların ülkelerine zorla geri gönderildiğine ilişkin raporuna tepki gösterdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan rapor ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Uluslararası Af Örgütü'nun raporunda Suriyeli sığınmacıların ülkelerine zorla geri gönderildiğine ilişkin iddiaların 'gerçek dışı ve hayal mahsulü' olduğunu belirten Aksoy, Uluslararası Af Örgütü'nün raporuna tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden 'Uluslararası Af Örgütü'nün iddialarını sert şekilde eleştiren Aksoy, şu açıklamayı yaptı:

"Ülkemizde bulunan geçici koruma altındaki Suriyelilere ilişkin olarak Uluslararası Af Örgütü tarafından bugün (25 Ekim) yayımlanan raporda yer verilen iddiaları reddediyoruz.
Türkiye, 3,6 milyondan fazlası Suriyeli olmak üzere, topraklarına sığınan yaklaşık 4 milyon civarında yerinden edilmiş kişiye ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Ülkemiz, çok sayıda ülkenin sınırlarına duvarlar ördüğü, tel örgülerin arkasına saklandığı bir dönemde kapılarını ihtiyaç sahiplerine açmıştır.
Bu kişilere en iyi şekilde ev sahipliği yaparken uluslararası yükümlülüklerimiz uyarınca “geri göndermeme” ilkesine titizlikle uymaktayız. Bu yaklaşımımızda herhangi bir değişiklik bulunmamaktadır. Bu çerçevede, Suriyelilerin ülkelerine zorla geri gönderildiğine, tehdit edildiğine ve kötü muamele gördüğüne ilişkin olarak raporda yer verilen iddialar gerçek dışı ve hayal mahsulüdür.
İlgili makamlarımız Suriyelilerin ülkelerine güvenli ve gönüllü geri dönüşleri sürecini BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği halinde yürütmektedir. Nitekim Türkiye’nin Suriye’de terörden temizlediği bölgelere bugüne kadar ülkemizden 365.000 civarında Suriyeli gönüllü olarak geri dönmüştür.
Ülkemiz, mültecilerin geri dönüşlerinin gönüllü ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve bu sürecin uluslararası hukuka uygun olarak yürütülmesi gerektiğini her fırsatta hatırlatmaktadır.
Suriye’de gerekli insani ve fiziki altyapı ile güvenlik koşullarının sağlanması halinde, Suriyelilerin ülkelerine geri dönebileceğine inanıyoruz. Esasen Barış Pınarı Harekatının amaçlarından biri de, PKK/PYD/YPG terör örgütünün baskı ve zulmünden kaçan yüzbinlerce Suriyelinin ülkelerine güvenli ve gönüllü dönüşlerini kolaylaştıracak koşulların sağlanacağı bir güvenli bölge oluşturulmasıdır. Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşleri sürecinin kolaylaştırılması konusunda uluslararası topluma da önemli sorumluluklar düştüğünü düşünüyoruz.
Ülkemiz, Suriyelilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesi için gereken adımları atmaya devam edecektir."

26 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?