Reklamı Kapat

“Ara eleman değil aranan eleman gerek”

Eğitim Bir-Sen, “Mesleki ve Teknik Eğitime Bakış” raporunu kamuoyuyla paylaştı.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, mesleki eğitimde temel mantalitenin sanayiye ara eleman yetiştirmek olduğunu belirterek, “Sanayi artık ara eleman istemiyor. Aranan eleman istiyor. Onun için mesleki eğitim temel sloganı ara eleman yetiştirmek değil, aranan elemanı yetiştirmek olmalı” önerisinde bulundu.

Eğitim Bir-Sen, “Mesleki ve Teknik Eğitime Bakış” raporunu kamuoyuyla paylaştı. Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın’ın bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, sektörel ihtiyaçlara ve insan kaynağını yetiştirme biçimine göre mesleki ve teknik eğitimin yapısı ve uygulanma biçiminin ülkelere göre farklılaştığını belirterek, “Toplumdaki insan kaynağının niteliği, o toplumun teknolojik olarak gelişmesiyle ve ekonomik olarak kalkınmasıyla doğrudan ilişkilidir. Türkiye’de de iş gücü piyasasına nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi bakımından mesleki ve teknik eğitime ayrı bir önem verilmesi gerektiği, kamuoyunda sıklıkla ifade edilmekte ve bu konuda tartışmalar yaşanmaktadır” dedi.

BİLGİ VE BECERİLERİN SÜREKLİ YENİLENMESİNİ İSTİYOR

Ticaret, sanayi ve hizmet sektörlerinin çalışanlarının bilgi ve becerilerini sürekli yenilemesini istediğini kaydeden Yalçın, “Çünkü ülkelerin en önemli sermayesi olan nitelikli insan kaynağı, küresel ekonomik rekabetteki en önemli unsurdur. Bundan dolayı  Türkiye’de istihdamı ve iş gücü niteliğini artırmak için mesleki ve teknik eğitim, özel bir önem arz etmektedir. Bu kapsamda çözüm odaklı uygulanması gereken eylem, proje ve eğitim politikaları paydaşlarla, iş piyasasıyla, ilgili sektör ve bakanlıklarla, sivil toplum kuruluşlarıyla, mesleki ve teknik eğitimin öğretmen, öğrenci ve yöneticileriyle birlikte planlanması ve yürütülmesi gerekmektedir” dedi.

MESLEKİ EĞİTİMDE ZİHNİYET DEĞİŞMELİ

Yalçın, mesleki eğitimde temel mantalitenin sanayiye ara eleman yetiştirme üzerine kurgulandığını belirterek şu öneride bulundu: “Yıllarca bu noktada bir strateji izlenmişti. Ama sanayi şu an artık ara eleman istemiyor. Aranan eleman istiyor. Onun için mesleki eğitim temel sloganı ara eleman yetiştirmek değil, aranan elemanı yetiştirmek olmalı.”

25 Ekim 2019 - Ekonomi

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Nurettin - Tamam da, işsizlik gerçeğini ortadan kaldırmıyor. İşsizliğin nedeni de bu değil.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 22:56
03

Yusuf Kenan - bayım! samimiyet lütfen. Bir samimiyet "raporu" rica edebilir miyim?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 08:16
02

Hadra - Peki : Hangi Program ve Planlamayı yapıp Bakanlığa Tevdi ettin ? Bunca Eğitim Mensubun var Bölgesel olarak bu konular için Eğitim mensub ve Camiasından hangi raporları aldın? Program ve Plan yaparak Bakanlığa sundun,istedin? Sahi sendikacılık Görevlerinin hangilerini bihakkın yerine getirdiniz? Filanca arkadaş şube Müdürü, falanca Arkadaş Okul Müdür oldu ötesi varmı?(Ki bu Müdürler İmza atmaktan daha ötede değiller) Taşıdığı anlayışın, Davanın, İnacının,Hedefinin,Amacının,Ülküsünün hangi merhalesini icra etti? Oraya gelip oturmak ve imza atmak daha başka?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 01:05
01

Hadra - Sn başkan 18 Yıldır İktidarı kimin sırtında taşıttırdın? Konfederasyonunda kaç İş kolu vardır?;Yani Konfederasyonunuza bağlı kaç birim var*Tahminen kaç Milyon seçmen vardır? 18 yıldır bunları hakkı nerde ? Eski Genel başkanınız şu anda Millet vekili ve gıkı çıkmıyor. Geldiği yeri sattı ve Unuttu! Sahi hangi Yolu savunuyorsunuz? Ki Bildiğim kadarı daha çok İslam inancını ön plana alan kitle mensubiyetin bulunduğu Sendika (istisnai durum hariç) Bu Mensupların Hakkı,Hukuku nerde, AHA yakında şehit düşen Polis Memuru bir Melun ABD Ajanı Fetöden bir de Bizim Devletten darbe yiyerek arkasında Yetim ve Dulu bıraktı. İnançlı İnsanlara böylemi sahip çıkılacak? Merak Ediyorum CHP İktidarı olsaydı Ne derdik ne OLacak KOMÜ.....ler, DİN... ,İMAN. ... lar vs vs Böylemi Müslüaman ve İslamı Temsil edeceğiz?

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 25 Ekim 00:43

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?