Reklamı Kapat

Hz. Ebubekir’e (r.a) ait olduğu iddia edilen yazı bulundu

Suudi Arabistan’ın kuzeybatısında yer alan Tebuk’ta Hz. Ebubekir (r.a) tarafından bir kaya üzerine yazıldığı iddia edilen yazı bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Suudi Arabistan’da İslam Dünyası’nı heyecanlandıran önemli bir keşif yapıldı.

Araştırmacı yazar Müfid Yüksel’in sosyal medya hesabından duyurduğu keşfi Suudi araştırmacı Saad al Tuwaijri dünyaya duyurdu.

Yüksel, Suudi Arabistan Tebuk bölgesine bağlı Hisma mevkiinde bulunan kaya yazıtının Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V) yakın arkadaşı ve ilk halife Hz. Ebubekir’e (r.a) ait olduğunun belirlendiğini söyledi.

Hicri 8. Yıla yani M.S.630 yılına ait olduğu belirlenen ve Hz. Ebubekir (r.a) tarafından yazıldığı iddia edilen yazıda şöyle deniyor:

"Ebubekir, Medine Ehlinin Eşrafı (İle) Uğrayıp Geçti. Onlar İçin Duâ Edene Allah Rahmet Eylesin!"

TEBUK'A DÜZENLENEN SEFERDE YAZILMIŞ

Araştırmacı yazar Müfid Yüksel, yazıtın yazıldığı süreçle ilgili de bilgiler veriyor.

Yüksel, hicretin 8. Yılında Hz.Muhammed’in (S.A.V) Amr bin El-As (ra.) komutasındaki bir gücü savaş için Tebuk Hisma bölgesine gönderdiğini ancak düşmanın çokluğu karşısında yardım isteyen Amr bin El-As’a (r.a) takviye olarak Ebu Ubeyde bin El Cerrah (r.a) komutasında yeni bir gücün gönderildiğini belirtiyor.

Yüksel, bu takviye içerisinde Hz. Ebubekir (r.a) ve Hz. Ömer’in (r.a) de olduğunu belirtererek söz konusu yazının da bu sefer sırasında yazılmış olabileceğine dikkat çekiyor.

4 BİN YAZIT BULUNDU, SAYI 20 BİNE ULAŞABİLİR

Konuyla ilgili Independent Türkçe’nin sorularını cevaplandıran araştırmacı yazar Müfid Yüksel geçmiş yıllarda Suudi Arabistan’da bulunan kaya yazıtları üzerinde çalışılmadığını ancak son birkaç yılda bu konuya yoğunlaşılmasıyla birlikte önemli sonuçlara ulaşıldığını söyledi.

Yüksel, Arabistan genelinde şu ana kadar 4 bine yakın kaya yazıtının bulunduğunu bu sayının ise 20 bine ulaşacağının tahmin edildiğini belirtti.

Yüksel yazıtların daha çok kervan yollarının geçtiği ve yerleşim birimlerinin olduğu Yemen ve Suriye arasındaki alanlarda olduğunu araştırmaların özellikle Medine’de yoğunlaştığını kaydetti.

YAZITLARIN BİR KISMI HZ. MUHAMMED'İN (S.A.V) ARKADAŞLARINA AİT

Yüksel, bulunan dört bin kaya yazıtından bir kısmının Hz. Muhammed’in (S.A.V) arkadaşlarına, birkaç yüzünün sahabelere, 200 kadarının Ehli Beyt’e geri kalanın ise Hz. Muhammed’den (S.A.V) sonraki dönemlere ait olduğunu kaydetti.

"EN İYİ YAZITLAR HZ. HASAN'IN (R.A) AİLESİNE AİT"

Bulunan yazıtlar arasında ilginç örneklerin olduğunu kaydeden Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bulunan bir yazıtta Hz. Ömer’in ölüm tarihi olan Hicri 24 yılını yani M.S 644 ‘ü veren rakamlar söz konusu. İslam öncesi Cahiliye dönemine ait yazıtlarda var. Bazı yazıtlarda Medine’de yaşanan olaylar örneğin bir veba salgını da anlatılıyor. Ancak yazıtların çoğu dualar ya da belli konularda verilen hükümere dair yazıtlar. Hz. Hasan’ın oğullarına ve torunlarına ait yazıtlar da çok. Bunlardan bazıları mezar taşları. Hz. Hasan’ın torunları döneme göre daha çok ilimle uğraştığı için diğer yazıtlara göre daha uzun ve düzgün yazıtlar.

24 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Mehmet Erturk - Bir Avam okuyucu olarak neden bugüne kadar böyle bir yazittan bahs edilmedi. Şayet var ise kesinlik kazanmış mı? Bu yazıtların ardından bir Çapanoğlu çıkmasın. Sonra ardı arkası kesilmez dua, yol, yer, zaman derken arasına yazılı ayetleri de var diyerek, işin içinde bu da şu da vardı yoktu arap sacina çevirerek kalplere Müphem durumları, fitnelikleri sokmak..... Lütfen Çok fazla bu konuyu sağlam bir şekilde tartışmaya mahal vermemek kaydiyle son verilmesini şiddetle rica ediyorum.

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 24 Ekim 11:55

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?