Reklamı Kapat

AB serbest ticaret raporunu yayımladı: Türkiye ile ticaret zorlaştı

Avrupa Birliği serbest ticaret yaptığı 47 ülke üzerine hazırladığı raporda Türkiye'ye ilişkin dikkat çeken ifadeler kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Avrupa Birliği, Türkiye'nin de bulunduğu serbest ticaret anlaşmaları sayesinde dünyanın en büyük ticaret ağlarından birine sahip olduğu biliniyor.

Avrupa Birliği serbest ticaret anlaşmaları bakımdan ticaret yaptığı ülkeler üzerine 47 sayfalık bir rapor hazırladı.

Yayımladığı 47 sayfalık raporda küresel çapta yaşanan zorluklara rağmen Birliğin ekonomik büyümeyi sürdürdüğü belirtiliyor.

Avrupa Birliği'nin 1963 yılından beri özel anlaşmalar ile Türkiye ile yürüttüğü ticari ilişkilere ilişkin ise hazırlanan raporda, 2018 yılında taraflar arasında ticari denge sağlandığını ifade edildi.

Raporda ayrıca Türkiye'nin ortak gümrük tarifelerinden giderek uzaklaştığı, Türkiye'nin belli ürünlere ek masraflar eklemesi ticari sorunlara neden olduğu bu durumun ise ticari sorunlara yol açtığı belirtildi.

Diğer taraftan Türkiye ile ticaret yapmanın birçok engele takıldığı; Gümrük Birliği reformunun ise şu anda düşünülmediği ifade ediliyor.

SERBEST TİCARET ANLAŞMASININ SON DURUMU NEDİR?

Avrupa Birliği 72 ülkeyi kapsayan toplam 41 serbest ticaret anlaşması imzaladı.

Tercihli ticaret anlaşmaları düzeyinde Avrupa Birliği'nin en önemli ikinci ortağı konumunda olduğuna ilişkin belirtildiği söz konusu raporda, Avrupa Birliği'nin tercihli ticaret anlaşması konusunda Avrupa Birliği'nin sırasıyla en çok İsviçre, Türkiye ve Norveç ile ticaret yaptığı belirtiliyor.

Avrupa Birliği yüzde 24 oranında İsviçre'ye, yüzde 12 oranında Türkiye'ye ve yüzde 8 oranında Norveç'e ürün ihraç ediyor. İsviçre, AB ürünlerinin yüzde 19'unu, Norveç yüzde 15'ini, Türkiye ise yüzde 13'ünü ithal ediyor.

İsviçre hizmet sektöründe yüzde 40 ile Avrupa Birliği'nin en önemli ticaret ortağı konumunda, ardından Norveç, (% 9), Kanada (% 7), Türkiye (% 6) ve Güney Kore (% 5) geliyor.

"TÜRKİYE İLE AVRUĞA BİRLİĞİ TİCARETİ ARASINDA DENGE KURULDU"

Avrupa Birliği'nin serbest ticarete ilişkin raporunda, Türkiye'de 2013 yılında yaşanan ekonomik büyümenin ardından 2018 yılında ülke ekonomisinde "inanılmaz" bir durgunluk görüldüğü ifade ediliyor.

Türk lirasının değer kaybetmesi ve yüksek enflasyonun Avrupa Birliği'nin Türkiye ile ilişkilerini olumsuz etkilediği, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye ihracatının yüzde 9 düştüğü bilgileri yer alıyor.

Öte yandan aynı dönemde Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye'den yüzde 9 oranında daha fazla ürün ithal ettiği belirtiliyor. Bu durumun ticari açıdan denge sağladığı ifade ediliyor.

"TÜRKİYE İLE YAPILAN TİCARETTE ZORLUKLAR ORTAYA ÇIKTI"

Raporda, "Birlik, tüm sanayi ve işlenmiş bazı tarım ürünlerinin AB ile Türkiye arasında serbest dolaşımını sağlamayı hedefliyor. Ancak son yıllarda, Türkiye'de ticaret yapmak engellerden dolayı zorlaştı" ifadeleri yer alıyor.

Türkiye'nin ithal ettiği ürünler konusunda ortak gümrük tarifelerinden uzaklaştığı, ek masraflar çıkardığı belirtilirken bu durumun Gümrük Birliği anlaşmasına zarar verdiği belirtiliyor.

Raporda, Gümrük Birliği'nin reforme edilmesinin şu anda söz konusu olmadığı, bunun yanı sıra Kıbrıs ile yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi talep ediliyor.

AB Türkiye ile 1963 yılında Türk halkının istihdam düzeyinin ve yaşam koşullarının yükseltilmesini hedefleyen ve Ankara Anlaşması olarak bilinen bir ortaklık anlaşması imzaladı.

1996 yılında da Gümrük Birliği anlaşması yürülüğe girmişti.

23 Ekim 2019 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?