Reklamı Kapat

Spor salonu değil barınak açılsın

Türkiye genelinde 100 bin, İstanbul genelinde ise yaklaşık 10 bin vatandaş sokakta yaşıyor.

Furkan Erten
Furkan Erten Tüm Haberleri
+1
Haber albümü için resme tıklayın

 Ailelerin parçalanması, ekonomik yetersizlik ve birçok sorun sebebiyle sokağa düşen binlerce insana devlet eliyle sadece kış aylarında sahip çıkılıyor. Polis ve zabıtalar tarafındansa hor görülerek toplumdan dışlanan vatandaşlar, yardım eli bekliyor.  Sokak insanları için neler yapılabileceğini Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı İkram Doğan ve Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan ile konuştuk.

Türkiye genelinde 100 bin, İstanbul genelinde ise yaklaşık 10 bin vatandaş sokaklarda hayatta kalma mücadelesi veriyor. Evsiz vatandaşlar, ancak kış mevsimlerinde hatırlanıyor. Uzun yıllardır yalnızca soğuk havalarda spor salonlarına alınan evsizlerin sağlıktan psikolojiye kadar birçok sorunu bulunuyor. Ekonomik yetersizlik, ailelerin dağılması ve birçok problemden dolayı sokağa düşen vatandaşlara devletin yardım elini uzatmaması, polis ve zabıtalar tarafından hor görülmesine neden oluyor.

“ÜRETİMDE OLABİLECEK, ÇALIŞABİLECEK İNSANLAR”

Konuyla alakalı gazetemize açıklamalarda bulunan Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği İstanbul Şubesi Başkanı İkram Doğan, “Sosyal devlet olma vasfını yitirmiş bir devletimiz var. Son 15 yıldır bir hastanede çalışıyorum. Hastaneye gelen evsiz vatandaşlardan izlenimlerimiz genel olarak ekonomik ve psikolojik sorunlar var. Mesela emekliler var. Borçlandırılmışlar, yakınları veya başkaları tarafından kredi çekilmiş, maaşlarını alamıyorlar. Madde bağımlılığı boyutu var. Aile bireyleri tarafından sokağa terk edilen insanlar var. Aynı zamanda ikametten düşüyor ve bu şekilde yardım alamıyorlar. Benim görüşüm, bu insanların üretici olabileceği durumunda. Bu insanlar aciz insanlar değil. Üretimde olabilecek, çalışabilecek insanlar, istihdam da edilebilir. Batı’da tercihen insanlar da sokakta kalıyor ama bizde sokakta kalmak tercih değil, yoksulluktur. Ben İstanbul’da kimsenin sokakta yaşamak isteyeceğini düşünmüyorum.” dedi.

“İŞİN SORUMLUSU DEVLETTİR”

Devletin mutlaka evsiz vatandaşlara yönelik ciddi projeler üretmesi gerektiğinin altını çizen Doğan, “Esenyurt’ta barınak tarzı yapı var. Bu barınak 12 ay hizmet vermeli. Tabii belli bölgelerde de kurulmalı. Bunu belediye de yapabilir, bakanlıkla protokol de imzalanabilir. Bu insanlara bir yapı kurmak devletin birinci görevidir. Bu insanlara görüntü kirliliği olarak bakmadan çözüm üretilmeli. İlçe belediyeleri küçük protokollerle butik yapılar açılabilir. Ama insanların başına bekçi dikmek, kötü bakmak doğru değil. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bu işin birinci sorumlusudur, yani işin sorumlusu devlettir. Özel dernekler, vatandaşlar yardım edebilir, buna bir engel yok. Ama devlet mutlaka bir şeyler yapmalı. Devlet bunun altından kalkamayacak bir devlet değil” ifadelerini kullandı.

“GENELGELER KÂĞIT ÜZERİNDE”

Şefkat-Der Genel Başkanı Hayrettin Bulan ise, “Biz 25 yıldır Şefkat-Der olarak evsiz vatandaşlarımızın sorunlarıyla uğraşıyoruz. 8 tane evimiz var. Pansiyon anlaşmalarımız var. Tahminlerimize göre İstanbul’da 10 bine yakın vatandaşımız, Türkiye genelinde ise 100 bin vatandaşımız sokakta yaşıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İBB, İstanbul’un ilçe belediye kaymakamlıkları, düşünün bütün bu kurumların bir tane kalıcı çözümü yok. Sadece kar yağarken spor salonlarına alma çalışması var. Sokakta birçok kanser hastası, şeker hastası, verem hastası var. İçlerinde ciğerleri bitmiş, ayakları kesilmiş vatandaşlar var. Ama bu insanlar kimsenin umurunda değil. Bakanlığın çıkardığı genelgeler de kâğıt üzerinde kalıyor” diye konuştu.

“EVSİZLERE EV AÇAN KAÇ DERNEĞİMİZ VAR?

Bulan, “Kaç tane vakfımız, derneğimiz var? Dost acı söyler. Kaç tane derneğimizin evsizlere ev açan çalışması var? Hiçbir derneğimizin böyle bir çalışması yok! Evsiz vatandaşlarınızın ikameti düştüğü için devletten yardım kaynakları kapanıyor. Kaymakamlıklar ikameti yok diye yardım vermiyor. Bir evsize yardım edildi diye kimseye soruşturma açılmaz. Bakanlık iyi bir organize ile valilik, kaymakamlık ve ilçeleri gündeme alarak 7-24 hizmet veren erkek, kadın, aile barınakları kurmalı. Aile olarak sokakta yaşayanlar var. Kadın bir yere kabul ediliyor. Erkek sokakta kalıyor. Çalışan annelere 650 TL yardım verecek olan bakanlık, evsiz vatandaşlara da yardım yapabilir. Camilerde bu yardımların olması, çalışmaların olması lazım... En azından müştemilatlarında kalabilmeli, yemek yiyebilmeli” açıklamalarında bulundu.

 

22 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Ahmet Örel - spor salonunun barınak yapmaya engel olmadığını salonu yaparken barınakta projenin içine dahil edilmesi daha uygun olacağını düşünüyorum .

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 22 Ekim 09:25

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?