Reklamı Kapat

Şehir Üniversitesi öğrencilerinden Halkbank bildirisi

İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri Halkbank tarafınan üniversitenin bankadaki bütün hesaplarına haciz konulmasının anlamsızlığını dile getiren bir bildiri yayınladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Halkbank, İstanbul Şehir Üniversitesi'nin hesaplarına haciz kararı koymuştu. Şehir Üniversitesi öğrencileri sosyal medya üzerinden Halkbank tarafınan üniversitenin bankadaki bütün hesaplarına haciz konulmasının anlamsızlığını dile getiren bir bildiri yayınladı.

Şehir Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler yayınladıkları bildiride "Şehir öğrencilerinin eğitim hayatını belirsizlikte bırakmıştır. İçerisinde öğrenci burslarının, çalışan maaşlarının, proje fonlarının bulunduğu banka hesaplarına el konulmasının, başka kurumlar borç yapılandırılmasına gidebilirken bir eğitim kurumuna aynı hakkın tanınmamasının okulun mali yapısını hedef alarak bir eğitim kurumunu mali yönden mahvetme amacı taşıdığı açıkça görülmektedir." ifadelerini kullandı.

"İLİM TİCARET VE SİYASETE ALET OLMASIYLA ÖZÜNÜ KAYBEDER"

"Değerli okuyucu, öğrenciler olarak İstanbul Şehir Üniversitesinde olanları açıklamayı ve barışçıl mücadelemizden sizleri haberdar kılmayı sorumluluğumuz olarak görmekteyiz." diyen Şehir Üniversitesi öğrencileri, "İstanbul Şehir Üniversitesi 2008 yılında Bilim ve Sanat Vakfı'nın öncülüğüyle kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Her türlü siyasi, ideolojik ve politik görüşten bağımsız kalmak ilkesini etik kodunda barındıran şehir, kamuya yararlı olabilmek adına çok yönlü entelektüel bireyler yetiştirmeyi kendine hedef edinmiştir." açıklamasında bulundu.

Öğrencilerin yayınladıkları bildiri özetle şu şekilde:

"İstanbul Şehir Üniversitesi ile Halkbank arasında 9 Ekim 2019 tarihinde yapılan borç yapılandırması görüşmesi sonucunda taraflar arasında Şehir’in borç ödeme potansiyeli ve kâr değerleri bir fikir birliği oluşmuştur. Ancak ortak kararın aksine Halkbank dürüstlük ilkesine aykırı davranarak 11 Ekim 2019 tarihinde, İstanbul Şehir Üniversitesi’ne bilgilendirme yapmadan tüm banka hesaplarına tedbir koydurtmuştur. Asılsız bir hukuki gerekçe gösteren Halkbank, bu hareketiyle İstanbul Şehir Üniversitesi’ni mağduriyete sürüklemiş, ŞEHİR öğrencilerinin eğitim hayatını belirsizlikte bırakmıştır. İçerisinde öğrenci burslarının, çalışan maaşlarının, proje fonlarının bulunduğu banka hesaplarına el konulmasının, başka kurumlar borç yapılandırılmasına gidebilirken bir eğitim kurumuna aynı hakkın tanınmamasının okulun mali yapısını hedef alarak bir eğitim kurumunu mali yönden mahvetme amacı taşıdığı açıkça görülmektedir.
Susmak bir çözüm olmayacaktır. Ülkemizin eğitim ahlakını ve ortak geleceğimize umut olan gençlerimizin haklarını korumak vatandaşlar olarak hepimizin sorumluluğundadır. Bu akşam öğrenciler olarak saat 20.00’da twitter hesabımızdan yayımlayacağımız bildirinin daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayarak, kendi düşüncelerinizi farkındalık yaratmak amacıyla #sehirhepimizin #SehirimeDokunma tagleri altında video ve mesaj yoluyla paylaşarak bizlere sesimizi duyurmamızda yardımcı olabilirsiniz.
Unutmamalıyız ki; sanat sanattan, bilim bilimden çıkıp ticaret ve siyaset gibi başka alanlara göre değişim içine girdiğinde nasıl özünü kaybediyorsa, ilim de ilimden çıkıp ticaret veya siyasete alet olmasıyla özünü kaybeder. Böyle bir duruşu olmayan üniversitemizin bu alana itilmesine izin verme, tercih ettiğimiz kurumda tercih ettiğimiz eğitimi almamızda bizlere yardımcı ol."

21 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?