Reklamı Kapat

Temel Karamollaoğlu: Keşmir açık hava hapishanesi oldu

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ‘Kriz ve Belirsizlik Ekseninden Barış ve İstikrara, Özgür Cammu Keşmir’ Konferansıyla Keşmir’de yaşananları masaya yatırdı.

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri
+3
Haber albümü için resme tıklayın

Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, ‘Kriz ve Belirsizlik Ekseninden Barış ve İstikrara, Özgür Cammu Keşmir’ Konferansı’yla Keşmir’de yaşanan insanlık dramını masaya yatırdı. Cansuyu Genel Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleşen program, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.  Programdan önce katılımcılar, Keşmir’deki dramı gözler önüne seren ‘Keşmir İnsan Hakları İhlalleri Fotoğraf Sergisi’ni gezerek bölge hakkında bilgi aldı.  Protokol konuşmalarının ardından ise Keşmir meselesinin çözümü için oturumlar gerçekleştirildi.

ASİLTÜRK: BU HALE GELMEMİZE MÜSLÜMANLARIN VURDUMDUYMAZLIĞI NEDEN OLDU

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk, dünyanın her tarafından Müslümanların kan gözyaşı ve ızdırap içerisinde olduğunun altını çizerek, “Bu dünyanın bu hale gelmesine biz Müslümanların vurdumduymazlığı sebep oldu. Bugünkü yaşananlardan kurtuluş yolu ise tekrar bir araya gelip kalkınmamızdır. Böyle toplantıların yapılması bizim hedefe ulaşmamıza ve İslam Birliği’nin kurulmasına vesile olur. Bizim mutlaka bir araya gelmemiz lazım” dedi.

KÖYLÜ: KONU MÜSLÜMANLAR OLUNCA KİMSENİN KILI KIPIRDAMIYOR

Programın açılış konuşmasını yapan Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü, Cansuyu Derneği’nin nerede bir acı, nerede bir dert varsa oraya koşmaya çalıştığını belirterek, “Her gün coğrafyamızın bir yeri kanıyor maalesef. Keşmir meselesi ise sanki biraz sessiz algılandı. Tam karşılık, destek bulamadık sanki. Biz de Cansuyu olarak bu olayı gündeme getirmek için böyle bir konferans tertip ettik. Sadece Keşmir’de değil, nerede bir İslam ülkesi varsa onları ezmek, bölmek, parçalamak gibi bir program uygulanıyor. Başka dine mensup birine bir şey olursa hemen kıyamet koparıyorlar. Ancak konu Müslümanlar olunca kimsenin kılı kıpırdamıyor” dedi.

KARAMOLLAOĞLU: HİÇBİR ZAMAN BU KADAR PARÇALANMADIK

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Şu anda silahlı kuvvetlerimiz güney sınırımızda bir harekât başlatmış durumda. İnşallah bu harekât da en az zayiatla, en kısa zamanda sonuçlanır. Bundan dolayı TSK’ya başarılar diliyoruz. Şu an bütün dünya bir krizin içerisinde ama dünyaya baktığımız zaman en büyük krizin İslam ülkelerinde yaşandığına şahit oluyoruz. Hiçbir zaman bu kadar parçalanmadık, hiçbir zaman bu kadar birbirimizle uğraşmamıştık” dedi.

KEŞMİR 70 YILDIR DİRENİYOR

İslam Birliği’nin ne yazık ki kâğıt üzerinde kaldığını söyleyen Karamollaoğlu, “Keşmir halkı bugün yanlış bir karara 70 küsur yıldır direniyor. Ne olduysa oldu, son seçimlerde başarı gösteren Modi bugüne kadar Hindistan’ın aldığı kararı kenara bırakarak, Keşmir’in Hindistan’ın toprağı olduğunu duyurdu. Herkes buna karşı çıkıyor, kınıyor ama sadece kınıyor. Keşmir’de, Filistin’de çok önemli gelişmeler oluyor. ABD, Golan’ı hediye etti. Afganistan’daki uygulama zaten yıllardır devam ediyor. Irak, Libya, Tunus… Dağınıklığımızın bu noktaya geldiği başka bir zamanı hatırlamıyorum. ABD ile dostluk İsrail’le dostluk adeta bir şiar haline geldi. Bu ülkelere saldırmak için herhangi bir bahane aramıyor, istediği zaman zulümlerine devam ediyor. Bunun tek nedeni ise İslam ülkeleri arasında bir birliğin sağlanamamasından kaynaklanıyor. Birlik ve beraberlik bizim inancımızın bir temeli” diye konuştu.

D-8'LER NE ZAMAN AKTİFLEŞECEK? İSLAM BİRLİĞİ NE ZAMAN KURULACAK?

Problemleri çözmek için atılacak adımların belli olduğunun altını çizen Karamollaoğlu, şunları kaydetti:

“İlk adım farklı fikirlere kulak vermek. Kuruluşlarımız var. D-8’ler ne zaman aktifleşecek? İslam Birliği ne zaman kurulacak? Ancak ayrı ayrı İslam ülkelerine baktığımızda zaaflarımız var. Güçlü değiliz, zayıfız ekonomik olarak. Sadece bir araya gelmeyi değil, güçlü olmayı da hedeflememiz lazım. Bizim bundan daha çok farklı çalışmaya ihtiyacımız var. Keşmir, son zamanlarda yaşadığımız yeni hadiselerden biri haline geldi. Pakistan ne yazık ki bu konuda yalnız bırakıldı. Cammu Keşmir şimdi hakikaten bir açık hava hapishanesi. İşkence hâlâ devam ediyor. Kimse girip çıkamıyor. Onun için elbette ben Cansuyu’na da teşekkür ediyorum, böyle bir konferans tertip ettikleri için.”

KUTAN: İSLAM ÂLEMİNİN KANAYAN YARASIDIR KEŞMİR

ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, Keşmir’in İslam âleminin kanayan yarası olduğuna dikkat çekerek, “İslam âleminin büyük bir bölümü de Keşmir gibi şu anda tarihinin en kritik ve badireli dönemlerini yaşamaktadır. Çünkü birçok İslam ülkesinde zulüm, kan ve gözyaşı var. Bu ülkelerdeki Müslüman kardeşlerimiz, insanlık dışı vahşet ve katliamlara maruz kalmaktadır. Peki, bu zulüm kan ve gözyaşının sorumluları kim? Dünyanın ‘insanlık utancı’ bu hale gelişinin sebebi “kaba kuvveti” ve “menfaati” hak sebebi sayan Batı medeniyetidir” dedi.

ÇÖZÜM, YENİ BİR DÜNYA DÜZENİ

Keşmir meselesinin sadece Hindistan veya Pakistan meselesi değil, ümmetin meselesi olduğuna vurgu yapan Kutan, çözümü ise şu sözlerle anlattı: “Emperyalistler sadece kuvvetten anlar ve çekinirler. 15 Haziran 1997’de imzalanan D-8 Anlaşması’nın ortaya koyduğu prensipler ve hedefler insanlığın barış, diyalog, işbirliği, adalet, eşitlik ve özgürlük özlemine cevap vermek için atılmış önemli ve somut bir adımdır. Çözüm, Müslüman toplulukların temsilcilerinin bir araya gelerek birlikte ‘Yeni Bir Dünya Düzeni’ kurmalarıdır.”

BÜYÜKELÇİ QAZİ: KEŞMİR BİR İNSANLIK FELAKETİDİR

Pakistan Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi ise, “Cammu Keşmir bir insaniyet felaketidir. Bu acının on yıllarca boyunca çözülememiş olması bir ayıptır. Cammu Keşmirliler kendi vatanında azınlık haline düşmüşlerdir. Hindistan 700 bin askeri bulunmasına rağmen 185 bin askerini daha o bölgeye yığmıştır. Keşmir halkı kendi evlerinde, kendi vatanlarında tutsak haldedir. Hindistan askerleri her evde nöbet tutmaktadır. Çocuklar okullarından, insanlar evlerinden, hastalar hastanelerden alıkonulmuştur. Bir adım öteye gitmek isteyenler ise silahla durdurulmaktadır. Keşmir halkına yönelik kolektif işkenceler ve baskılar uygulanmaktadır Hindistan tarafından” diye konuştu.

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

16 Ekim 2019 - Dünya

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?