Reklamı Kapat

Mescid-i Aksa bütün Müslümanlarındır

Şeyh Dr. İkrime Sabri, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerle değil, bütün Müslümanlarla irtibatlı bir yer olduğunu söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Mescid-i Aksa İmamı ve Kudüs Yüksek İslâm Heyeti Başkanı Şeyh Dr. İkrime Sabri, Mescid-i Aksa’nın sadece Filistinlilerle değil, bütün Müslümanlarla irtibatlı bir yer olduğunu söyleyerek, “Türkiye’nin Filistin’e devlet, devlet başkanı ve millet düzeyindeki yaklaşımını takdirle karşılıyoruz” dedi.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nin (ASBÜ) ev sahipliğinde düzenlenen “Filistin ve Kudüs Meselesinde Güncel Durum” başlıklı konferansa ASBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Barca, Beytülmakdis Çalışmaları Vakfı Kurucusu Prof. Dr. Abdulfettah el-Avaysi ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı. Mescid-i Aksa İmamı Sabri, etkinliği düzenlediği için ASBÜ’ye teşekkür ederek, Mescid-i Aksa’nın ve Filistin’in İslâm dünyası açısından önemini anlattı.

Müslümanların Filistin’i sevme nedeninin Mescid-i Aksa’nın orada bulunması olduğunu belirten Sabri, “Eğer Mescid-i Aksa olmasaydı Filistin mahvolur giderdi, unutulurdu. Müslümanların ve Türkiye’nin Filistin’e yürekten bağlılığının esasen dini bir anlamı da var. Mescid-i Aksa sadece Filistinlilerin değildir, bütün Müslümanlarla irtibatlı bir yerdir. Türkiye’nin Filistin’e devlet, devlet başkanı ve millet düzeyindeki yaklaşımını takdirle karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

SİYONİST İŞGAL BİR GÜN BİTECEK

İsrail’in işgalinin bir gün mutlaka biteceğini dile getiren Sabri, İsrail’in, Müslümanların arasına sürekli ihtilaf tohumu ekerek, çatışma ve çekişmelere yol açarak kendi ömrünü uzatmaya çalıştığını vurguladı. İslâm’da kadın ve erkeğin aynı saflarda yer aldığına ve kadınlara verilen öneme de değinen Sabri, Filistin’i orada bulunan kadın-erkek tüm Müslümanların koruduğunun altını çizdi. Sabri, “Haklı davamızda hiçbir şeyden çekinmiyoruz. Bizim meselemiz adil, haklı bir konudur. Oradaki hareketimiz sivil olmasına rağmen güçlüyüz çünkü adil, haklı bir duruşumuz var” diye konuştu. Sabri, “Her Müslüman kendi çapında Aksa’ya yardım edebilir, bir sözle Filistin’i savunarak, Filistin dramını başkasına anlatarak da bu yardımı yapabilir” dedi.

DIŞARIDAN GELENLER GELDİKLERİ YERE DÖNSÜN

Sabri, 1937’den, Filistin işgal edilip Osmanlı’nın elinden çıkarılmadan önce Müslümanlar, Yahudiler ve Hristiyanların orada kardeşçe yaşadıklarını belirterek, işgali katliamların izlediğini anlattı. Bugünkü sürece değinen Sabri, “Eğer gerçekten yerel Yahudiler bizimle yaşamak istiyorlarsa başımızın gözümüzün üstünde yerleri var ama Filistin bayrağı altında yaşamaları lazım. Filistin dışından gelenler ise geldikleri yere dönsünler.” ifadelerini kullandı.

İSRAİL, KUDÜS VALİSİ’Nİ GÖZALTINA ALDI

Terörist İsrail polisi, Filistin yönetimine bağlı Kudüs Valisi Adnan Gays’ı işgal altındaki Kudüs’ün Silvan Mahallesi’nde bulunan evine baskın düzenleyerek gözaltına aldı. Kudüs Valisi’nin birçok defa gözaltına alınarak kovuşturmaya maruz kaldığı hatırlatılan açıklamada, Gays’ın bir kez daha gözaltına alınması kınandı.

15 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Plajdaki Cocuk - Filistin bir kılçık olmalı israilin bogazında..bunu başarmalıyız her platformda...

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 15 Ekim 05:30

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?