Reklamı Kapat

Ağırlıkların altında kalmayan kalite! Vinç kiralamada TTVinç!

Günümüzün önemli iş makinelerinden birisi olan vinçler, genellikle zincir, halat ve makaralar ile donatılmış yükleme, kaldırma ve boşaltma işlerinde kullanılan araçlardır.

Haber albümü için resme tıklayın

Günümüzün önemli iş makinelerinden birisi olan vinçler, genellikle zincir, halat ve makaralar ile donatılmış yükleme, kaldırma ve boşaltma işlerinde kullanılan araçlardır. İnsan bedeninin kaldıramayacağı ve özellikle yüksek alanlara taşıyamayacağı yüklerin transferinde kullanılan vinçler ağır işlerde oldukça kolaylaştırıcı bir faktördür.

Vinç Nedir?

Vinç nedir? sorusuna ilişkin bir tanımlama yapmak gerekirse; özellikle ağır materyallerin taşınması konusunda büyük bir önemi olan, yükleme, boşaltma ve taşıma işleri için kullanılan, ağır ekipman ve malzemelerin taşınmasına yardımcı olan, inşaat sektörü, endüstriyel ve imalat sanayinde yoğun olarak kullanılan iş makineleridir. Her çalışma alanına ve niteliğine göre farklı vinç modellerine ttvinc.com portföyünden ulaşabilirsiniz.       

Vinç Nasıl Çalışır?

Peki bugün hemen hemen birçok sektörde kullanılan ve özellikle ağır iş sektörlerinin olmazsa olmazı olan vinç nasıl çalışır?

Vinçler çalışma prensiplerine göre birbirinden farklılıklar gösterirler. Bazıları insan gücü ile çalışırken bazıları da elektrik enerjisi ya da akaryakıtla çalışmaktadır. Temel çalışma prensibi ise motor gücünün dişli bir çark sistemi ile halatın aşağı ya da yukarı hareketlerinden oluşmaktadır. Motor yardımı ile sağlanan ilk hareket dişli çark sistemine aktarılır. Dişli çark sisteminde meydana gelen güç sayesinde de makara sistemi hareket ettirilir.

Vinç makaralarının üzerinde çelik bir halat ve çelik dökümden elde edilen bir kanca bulunmaktadır. Bu temel mekanizma ile taşıma kapasiteleri birbirinden farklı olan vinçler bu kapasite dahilinde yükleri taşıyabilmektedir. Ancak unutulmaması gereken bir husus da şudur ki; herhangi bir vinç maksimum taşıma kapasitesinden daha ağır yükler taşımamalıdır.    

Vinç Çeşitleri

Biraz önce de ifade edildiği gibi vinçler kullanım yerlerine ve kullanım amaçlarına göre kendi içinde farklılıklar gösterirler. Ancak temel olarak bir sınıflandırma yapmak gerekirse vinç çeşitleri hareket kabiliyetine ve kaldırma kabiliyetine göre iki sınıfta incelenebilmektedir.

Hareket kabiliyetine göre vinçler aşağıdaki gibidir:

●      Sabit Vinçler: Belirli bir yere sabitlenmiş olan vinçlerdir. Daha çok liman ve fabrika gibi iş sahalarında kaldırma ve depolama gibi işlevler için kullanılmaktadır.

●      Paletli Vinçler: Bir palet üzerinde hareket edebilen bu vinçler ise özellikle taş ocakları gibi ağır iş alanlarında kullanılmaktadır.

●      Lastik Tekerlekli Vinçler: Bir kamyon üzerine monte edilen lastik tekerlekli vinçler özel bir römork ya da çekici gerektirmemektedir.

●      Köprülü Vinçler: 40 tona kadar bir kapasiteye sahip olan köprülü vinçler, daha çok açık alan işlerde, liman ve maden ocaklarında tercih edilmektedir.

●      Kule Vinçler: Yükseklikleri 60 metreye kadar çıkabilen kule vinçler ise daha çok yüksek çalışma alanlarında tercih edilmektedir.  

Kaldırma kabiliyetine göre vinç türleri ise;

●      Hidrolik – Halatlı Vinçler: Bu vinçler teleskopik bumlu vinçler ve kurtarıcılar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Teleskopik bumlu vinçler bir kamyon üzerine monte edilir. Daha çok taşıyıcı özellikle olan kurtarıcılar ise lastik tekerleklidir ve dizel motorla çalışmaktadır.

●      Halatlı Vinçler: Kaldırma, kurtarma ve temizleme amaçları ile kullanılan bu vinçler ise daha çok köprü ve baraj inşaatı gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Vinçler Hangi Yüksekliklerde Kullanılabilir?

Vinçler hangi yüksekliklerde kullanılabilir sorusu tek bir şekilde cevaplanamamaktadır. Çünkü kullanım alanlarına ve işlevlerine göre farklı formlarda üretilen vinçlerin her biri de farklı yüksekliklerde kullanılabilmektedir. Örneğin ray üzerinde hareket edebilen vinçler en fazla 20 metre yükseklikte kullanılabilirken kule vinçler ise 60 metreye kadar ulaşabilmektedir. 

Vinç Kiralama Fiyatları

Farklı tonajlarda ve farklı yüksekliklerde kullanılabilen vinç modelleri için kiralama fiyatları da farklılıklar gösterebilmektedir. Ancak vinç kiralama fiyatları yalnızca vincin kapasitesine göre değil başka faktörlere göre de belirlenmektedir. Örneğin bu faktörlerden birisi vincin teknolojisidir. Başka bir faktör ise vinç kiralama firmasının birlikte çalıştığı operatörlerin gerekli eğitimlere ve sertifikalara sahip olup olmamasıdır. Ayrıca vinçlerin periyodik bakımlarının yapılıp yapılmaması da kiralama fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörlerden bir başkasıdır.   

Vinç Kiralama Firmaları

Günümüzde birçok sektörde büyük bir ihtiyaç olan vinçler iş alanında önemli olmakla beraber oldukça da pahalı iş makineleridir. Ayrıca bir vinç satın almakla birlikte alanında deneyimli ve eğitimli vinç operatörleri istihdam etmek ve vinçlerin periyodik bakımlarının da yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla tüm bu külfetlerin hiçbirisine katlanmadan vinç kiralama yöntemi ile ihtiyaç duyulan araçlar temin edilebilmektedir. TTVinç bu alanda sektörün lider firmalarından birisi olarak son teknoloji vinçleri ve personel desteği ile bu ihtiyacı en verimli ve etkin bir şekilde karşılamaktadır.

Vinç Kiralama Seçenekleri

Farklı modelleri ve son teknoloji vinçleri ile vinç kiralama seçenekleri içerisinde en etkin çözümü sunan TTVinç ihtiyaç duyulan vinçlerin kiralanması hizmetini kaliteli bir şekilde sunmaktadır. Vinç ihtiyacı duyan herhangi bir firma yetkilisinin müşteri danışmanlarımız ile yapacağı görüşme ile öncelikle ihtiyaç duyulan vinç modeli belirlenmektedir. Ardından işin mahiyeti dolayısıyla ne kadar bir süre için kiralama hizmetinin yapılacağı belirlenir. Tüm bu durumlar değerlendirildikten sonra piyasadaki en etkin ve en uygun ücretle kiralama işlemi gerçekleştirilmektedir.    

TT Vinç ile Vinç Kiralama

TTVinç ile kiralama hizmeti için firmamız ile iletişime geçtikten sonra alanında uzman danışmanlarımız eşliğinde nasıl bir vince ne kadar bir süre için ihtiyacınız olduğu belirlenir. Vinçlerimizle birlikte işin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi için gerekli her türlü sertifika ve eğitime sahip olan operatörlerimiz de iş süresi boyunca firmanıza yardımcı olacaktır.

Vinç Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir

Vinç seçerken dikkat edilmesi gereken şeyler içerisinde öncelikle işin gerektirdiği vinç modelinin belirlenmesi gelmektedir. Çünkü birçok vinç modeli vardır ve tüm bu modeller farklı ağırlık kapasitelerine ve farklı yüksekliğe ulaşma özelliklerine sahiptir. Vinç kiralarken ayrıca kiralanacak olan vinçlerin teknolojileri ve düzenli bakımlarının yapılıp yapılmadığına da dikkat etmek gerekmektedir.

Vinç Kullanım Alanları

Günlük hayatta birçok kullanım alanına sahip olan vinçler çoğu sektörde kullanılan olmazsa olmaz iş makineleridir. Vinç kullanım alanları düşünüldüğünde vinçler, inşaat sektörü, ağır sanayi çalışma sahaları, limanlar, barajlar, taş ocakları, yüksek yerlerin temizlenmesi, trafikte kalan araçların taşınması ve daha akla gelebilecek birçok alanı kapsamaktadır.

Vinçlerin Ağırlık Kapasiteleri Nelerdir

Vinçlerin ağırlık kapasiteleri vinç modellerine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapasite 6,5 tondan 80 tona kadar çıkabilmektedir. Örneğin teleskopik vinçlerin ağırlık kapasitesi 55 tona kadar ulaşmaktadır. Ray üzerinde hareket eden vinçlerin ağırlık kapasiteleri ise 40 tondur. Bundan dolayı işin kapasitesine ve zorluğuna göre farklı vinç türleri üretilmiştir. Dolayısıyla bir vinç kiralama hizmeti alınacağı zaman işin ağırlığına göre vinç türü seçilmelidir. Ayrıca asla maksimum kapasitenin üzerinde yük yüklenmemelidir. 

Vinç Kiralama Süreci

TT Vinç kiralık vinç konusunda ihtiyaçlarınızı karşılayacak en uygun vinç modelleri, firmamız tarafından sizlerle ortaklaşa belirlenmektedir. Tamamen kurumsal bir hizmet veren firmamız kiralanacak olan vincin kapasitesini ve saat ücretini göz önünde bulundurmaktadır. İhtiyaç duyulan model ve ihtiyaç duyulan süre doğrultusunda bir anlaşmaya varıldığı takdirde belirlenmiş olan vinç modeli işin bulunduğu alana gönderilecektir.  

Vinçler Ne İşe Yarar?

Vinçler ne işe yarar diye düşünüldüğünde aslında vinçlerin birden fazla alanda ve sektörde hatta hayatın birçok alanında kullanıldığı görülmektedir. Yüksek kat binaların dış cephe işlemlerinin ve temizliklerinin yapılması, trafikte kalan araçların nakliyesi, limanlarda ve inşaatlarda oldukça ağır yüklerin yükseğe taşınması, kaldırılması gibi birçok işe yaramaktadır.

 Vinçler Kimler Tarafından Kullanılabilir?

Vinçler kimler tarafından kullanılabilir sorusu oldukça önemlidir. Çünkü vinçler vinç operatörlüğü sertifikasına sahip, eğitimli ve alanında uzman operatörler tarafından kullanılmaktadır. Çok ağır yüklerin taşınma işlemlerinin yerine getirilmesini sağlayan vinç operatörleri oldukça zor ve tehlikeli bir alanda çalışmaktadırlar. Bundan dolayı asla gerekli belgelere sahip olmayan kişilere vinç operatörlüğü yaptırılmamalıdır.

12 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?