Reklamı Kapat

Hedef 30 km derinlik

Önceki gün başlayan barış pınarı harekâtı, kara birliklerinin de katılımıyla planlanan  şekilde devam ediyor

Türk Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’nda 2’nci güne girildi. Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyetle yürütülen harekât kapsamında 180’den fazla terör hedefi vuruldu. Yürütülen harekât kapsamında TSK’nın 30 kilometre derinliğe ulaşması, hedef olarak belirlendi.

“BARIŞ PINARI HAREKÂTI”NDA 3. GÜN

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK), Suriye’de başlayan iç savaş sonrası Fırat Nehri’nin doğusundaki bölgelerin terör örgütü kontrolüne girmesinin ardından bölgeye harekât düzenlenebileceği duyuruldu. Uzun süre ertelenen ve son olarak 2 ay boyunca güvenli hale getirilmesi için ABD ile de yapılan çalışmaların sonuç vermemesi üzerine geçtiğimiz gün saat 16.00’da ‘Barış Pınarı Harekâtı’ başlatıldı. Harekât kapsamında teröristlerin bulunduğu hedefler; savaş uçakları, obüsler ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alındı. İHA ve SİHA’ların da görev aldığı ilk hava harekâtı ikinci gününde de devam etti.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK) Fırat’ın doğusunun terör örgütlerinden arındırılmasına yönelik başlatılan ‘Barış Pınarı Harekâtı’nda 3’ÜncÜ güne girildi. Sivillerin zarar görmemesi içi hassasiyetle yürütülen harekât kapsamında 180’den fazla terör hedefi vuruldu.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri’nce (TSK), Suriye’de başlayan iç savaş sonrası Fırat Nehri doğusundaki bölgelerin terör örgütü kontrolüne girmesinin ardından bölgeye harekat düzenleyebileceğini duyurdu. Uzun süre ertelenen ve son olarak 2 ay boyunca güvenli hale getirilmesi için ABD ile de yapılan çalışmaların sonuç vermemesi üzerine geçtiğimiz gün saat 16.00’da ‘Barış Pınarı Harekâtı’ başlatıldı. Harekât kapsamında teröristlerin bulunduğu hedefler; savaş uçakları, obüsler ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alındı. İHA ve SİHA’ların da görev aldığı ilk hava harekâtı ikinci gününde de devam etti.

180’DEN FAZLA HEDEF VURULDU

Barış Pınarı Harekâtı kapsamında, terör örgütüne ait hedefler Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uçaklar ve ateş destek vasıtalarıyla vuruldu. Teröristlere ait sığınak ve mevzilerin de bulunduğu 180’den fazla hedef ateş altına alındı.

TABATİN VE AL-MUSHRİFAH KÖYLERİ TERÖRDEN TEMİZLENDİ

TSK, harekat kapsamında Tel Abyad-Resulayn arasındaki Tel Erkam köyüne yakın bağlantı yolunun kontrol altına alındığı Tabatin ve Al-Mushrifah köylerinin terörden temizlendiğini açıkladı.

SINIRA KİMSE YAKLAŞTIRILMIYOR

‘Barış Pınarı Harekâtı’nın başlamasının ardından teröristler, sınır hattındaki yerleşim alanlarına roket ve havanlarla saldırdı. Saldırının ardından okulların tatil edildiği ilçelerdeki hoparlörlerden halka, sınır hattına yaklaşmamaları ve toplu halde durmamaları yönünde uyarı anonsları yapıldı. Polis ve askerlerin de sınıra yakın noktalarda önlem almasıyla sivillerin sınır hattına yaklaşmaları engellendi.

TERÖRİSTLER MEVZİLERİNİ TERK ETTİ

ABD ile Türkiye’nin ‘güvenli bölge’ye yönelik çalışmaları sırasında, sınır hattına yakın noktalardaki mevzilerinde silahları ile görülen PKK/YPG’li teröristlerin ‘Barış Pınarı Harekatı’ sonrası yerlerini terk ettikleri görüldü. Mevzilerinde gözükmeyen teröristlerin büyük bölümünün, harekâtın başlamasının ardından Tel Abyad ve işgal ettikleri diğer bölgelerden kaçtıkları öğrenildi.

AŞİRETLER, YPG/PKK’YA BAŞKALDIRDI

Bölgede bulunan aşiretler de TSK’ya destek veriyor. Barış Pınarı Harekâtı kapsamında terör hedeflerinin vurulduğu Rasulayn’da aşiretler, bölgeyi işgal eden YPG/PKK ile çatışıyor. Çok sayıda aşiret Türk güvenlik makamlarıyla temasa geçerek Türkiye’den destek istedi.

HEDEF, 30 KİLOMETRE DERİNLİKTE GÜVENLİ BÖLGE

Sivillerin zarar görmemesi için hassasiyetle yürütülen harekât kapsamında TSK’nın 30 kilometre derinliğe ulaşması, hedef olarak belirlendi. TSK’nın ilk etapta Tel Abyad ve Rasulayn’ı terör unsurlarından temizleyerek kontrol altına alıp, 30 kilometre derinliğe ulaşarak, Türkiye sınırındaki yerleşim alanlarını roket ve havan mermilerinin menzilinden çıkarmayı hedeflediği kaydedildi. Türk askerleri ile Suriye Milli Ordusu (SMO) unsurlarının ilerleyişi sırasında sivillerin yanı sıra tarihi eserlere de hassasiyet gösteriliyor. Harekât ile 480 kilometre uzunluğundaki Fırat’ın doğusunda yer alan hattı tamamen güvenli hale getirmeyi hedefliyor.

HAREKÂTIN AMACI, SURİYE’NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE KATKIDA BULUNMAK

AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin “Türkiye’nin yaptığı diğer operasyonlar gibi Barış Pınarı Harekatı’nın amacı, Suriye’nin toprak bütünlüğüne ve siyasi birliğine katkıda bulunmaktır. Suriye topraklarının 4’te biri PKK-YPG terör örgütünün işgali altındayken bu ülkenin ne toprak bütünlüğünden ne de siyasi birliğinden söz edilemeyeceği açıktır. PKK’nın, YPG’nin bu işgalini görmeyenler şuanda bizim Suriye’nin birliği ve beraberliği için attığımız adıma laf ediyorlar. Siz şöyle kenarda durun, biz yolumuza devam ediyoruz. DEAŞ’a karşı bizim verdiğimiz mücadeleyi bu konuşanların hangisi verdi. Bunlar sadece kendi ülkelerinden Suriye’ye DEAŞ’ı ihraç ettiler, Fransa’dan, Almanya’dan, Hollanda’dan DEAŞ Suriye’ye geldi. Biz 5 bin 500 DEAŞ’lıyı geldikleri yerlere gönderdik. Bunlar dürüst değil” diye konuştu.

YPG/PKK SİVİLLERİ HEDEF ALIYOR

Suriye’de YPG/PKK’lı teröristlerce işgal edilen bölgelerden atılan havan ve roketatar mermileri Şanlıurfa’nın Akçakale, Birecik ve Ceylanpınar ilçeleri ile Mardin’in Nusaybin ilçesindeki bazı noktalara isabet etti. Nusaybin’de 5, Ceylanpınar’da 2 ve Birecik’te 2 olmak üzere 9 kişi hafif yaralandı. Akçakale, Ceylanpınar, Suruç, Nusaybin’de tüm okullarda, Birecik ve Kızıltepe’de sınıra yakın bölgelerdeki okullarda eğitime 2 gün ara verildi.

HAREKÂT KOORDİNASYON TOPLANTISI YAPILDI

Söz konusu harekâtlar sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında da “Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı” yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı.

“BARIŞ PINARI HAREKÂTI KOORDİNASYON TOPLANTISI” YAPILDI

Söz konusu harekâtlar sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında “Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı” yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantıya, TBMM Başkanı Mustafa Şentop, bakanlar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, MİT Başkanı Hakan Fidan katıldı.

“KÜRT KARDEŞLERİMİZLE SORUNUMUZ YOK”

Bazı ülkelerin isimlerini veren ve dürüst olmaya davet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Suudi Arabistan’tan başlayacağım, Suudi Arabistan aynaya baksın. Yemen’i bu hale kimler getirdi, Yemen şuanda ne durumda? On binlerce insan Yemen’de ölmedi mi? Yemen’de her tarafı yerle yeksan ettiniz, bunun hesabını verin. Bizim Suriye’nin birliği beraberliği için attığımız, terör örgütlerine karşı verdiğimiz bu mücadelede siz bize laf edemezsiniz, konuşamazsınız. Hele Mısır, sen hiç konuşamazsın. Zira sen ülkende demokrasi katili olan bir kişisin. Biz inanarak bu yola çıktık. Suriye halkı, özellikle bizim sınır bölgelerimizdekiler hep ‘ne zaman geleceksiniz?’ diye çağrıda bulundular. Bizim Suriye halkına sevdamız zaten tartışılmaz. Bizim derdimiz Suriye’yi işgale kalkışan DEAŞ, YPG-PYD gibi terör örgütleriyledir. Bizim oradaki Kürtlerle sorunumuz yok, sorun tamamen terör örgütleri ile. Bunu saptırmaya çalışıyorlar. Biz oradaki Kürt kardeşlerimizle değil, terör örgütü ile şuanda mücadele ediyoruz.

“EY AB KENDİNİZE GELİN, KAPILARI AÇARIZ”

Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Sınır güvenliğimiz tehdit altındadır hem de ülkemizde evlerine dönmeyi bekleyen 3,6 milyon Suriyeli sığınmacı vardır. Ey AB kendinize gelin. Bizim operasyonumuzu işgal hareketi diye nitelendirmeye kalkışırsanız, işimiz kolay, kapıları açarız 3,6 milyon Suriyeliyi size göndeririz. Şimdi kalkmışlar para hesabı yapıyorlar. İkinci taksit olan 3 milyar euroyu göndermeyeceklermiş. Zaten siz verdiğiniz sözü şuana kadar yerine getirmediniz. 40 milyar doları harcadık. Siz bize hiçbir zaman samimi olmadınız. 1963’ten beri oyaladınız. Siz dürüst değilsiniz. Hiçbir zaman doğru konuşmadınız. Hayatınız yalan üstüne bina edilmiş. Tayyip Erdoğan’a istediğiniz kadar saldırın, biz bu yolda emin adımlarla yürüyeceğiz.”

SİVİLLERE ZARAR VERMEMEK İÇİN HAREKÂT HASSASİYETLE SÜRDÜRÜLÜYOR

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Barış Pınarı Harekâtı’nın başarılı bir şekilde devam ettiği bildirildi. Açıklamada, “Barış Pınarı Harekâtı, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan ‘Meşru Müdafaa Hakkı’ çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Barış Pınarı Harekâtı’nın planlama ve icrasında sadece PKK/PYD-YPG ve DEAŞ’lı teröristler ile bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmaktadır. Sivil-masum kişiler, harekât bölgesindeki tarihi, kültürel, altyapı tesisleri ile bölgede bulunması muhtemel dost/müttefik ülke unsurları ve çevreye zarar vermemek için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir” denildi.

 

11 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?