Reklamı Kapat

Gerekli adımları atmaya mecburuz

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Suriye’nin kuzeyine başlatılan barış pınarı harekâtı öncesi önemli tespitlerde bulundu…

Büyütmek için resme tıklayın

HAREKÂTTAN SAATLER ÖNCE ÖNEMLİ TESPİTLER

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Suriye’nin kuzeyine başlatılan harekât öncesi yaptığı açıklamada, “Elbette biz bu bölgede adımların atılmasına mecburuz. Millet olarak hareket etmeliyiz. Meclis’te bir görüşme yapıldı ve bir karar alındı. Bu ülkenin bütününü ilgilendiren bir karar olduğu için Cumhurbaşkanı bütün siyasi parti liderlerini toplasa, bilgi verse, istişare yapsa bunun zararı mı olur. Bu tavandaki kaynaşma tabana yayılır ve kaynaşmaya vesile olur” dedi.

TRUMP ZIVANADAN ÇIKMIŞ GİBİ

Türkiye’nin badireli bir süreçten geçtiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Bugün oluşturulan politikaların tamamen ABD ile olan münasebetlere istinat edilerek yapılmasının da doğru olmadığını görelim. Trump adeta zıvanadan çıkmış biri gibi, tweetlerle Türkiye’yi tehdit ediyor. Hükümetten biri de çıkıp, ‘Sen ne saçmalıyorsun’ demiyor.  Trump’ın saçmalıklarına bugüne kadar karşılık verilmedi. ABD’ye gerektiğinde gerekli cevabı vermeliyiz” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Karamollaoğlu, Suriye’nin kuzeyine yapılan harekât başta olmak üzere, ekonomi ve adalet konularında çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

DIŞ POLİTİKA HAMASET ÜZERİNE İNŞA EDİLMEZ

Karamollaoğlu, Suriye’nin kuzeyine yapılan harekâtla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Elbette biz ülkemiz için tehlike arz eden durumlarda askerlerimizi sevk etmeye kararlıyız. Hükümetin bu noktadaki tutumunu destekliyoruz. Ama şunu ifade etmemiz gerekiyor. Son zamanlarda bir hamaset havası politikaya hükmetmeye başladı. Elbette askerlerimiz bir yerden savaşa giriyorsa biz ona her türlü moral yönünde takviyeyi yaparız. Dış politikada veya ekonomide stratejiler hamaset üzerine inşa edilemez. İçinde bulunduğumuz şartları doğru analiz etmeye ve onun arkasında kendisine yapılan saldırıları yok etmek için stratejiler oluşturulur. Şu anda biz maalesef bölgemizde oynanan oyunları gündeme getirmeden tutarlı bir politika oluşturmamız mümkün olmaz” diye konuştu.

ŞİMDİ SON PERDE OYNANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda İsrail’in Filistin’i nasıl işgal ettiğine dair haritaları tekrar gösteren Karamollaoğlu,  “Cumhurbaşkanı İsrail’in haksız çıkışlarını göstermek için harita gösterdi. Biz Saadet Partisi bu konuyu hep gündemimizde tuttuk. Bu haritalarda İsrail’in, Filistin’i nasıl işgal ettiğini görüyoruz. İsrail’in işgali ilk yıldan itibaren başladı. İsrail, Filistinlilere kendi topraklarında hayat imkânı tanımıyor. İsrail bugün gelinen noktaya bile razı değil. Artık öyle bir noktaya geldik ki Netanyahu’nun zihninden geçenler tatbikata geçerse İsrail diye tanıtılan yerin içinde yaşayan oranın aslı olan Filistinliler vatandaş olarak sayılmayacak. Neden ben burada başladım biliyor musunuz? Çünkü içinde bulunduğumuz Ortadoğu yaklaşık 20 yıllık bir strateji kapsamında buraya geldi.  Biz buraya dün alınan kararlarla gelmedik. 1897 yılında Birinci Siyonist Kongresi’nde Filistin’de bir İsrail devletinin kurulması kararı alınıyor. İsrail kendisini Arz-ı Mevud topraklarının sahibi olarak görüyor. Arz-ı Mevud Nil ile Fırat Nehri arasında bulanan bölgedir. Eğer bize çıkıp sürekli hikâye anlatıyorsunuz derseniz, tarihi inkar etmiş olursunuz. Ben size hikâye anlatmıyorum; ben size tarih adı, toplantı adını veriyorum. Arkasından bu devletin nasıl zalim hale geldiğini anlatıyorum. Şimdi artık son perde oynanıyor. Bunu da ABD 1990’da duyurdu. Adına da Büyük Ortadoğu Projesi denildi” ifadelerini kullandı.

POLİTİKALARA VE STRATEJİLERE İHTİYACIMIZ VAR

Karamollaoğlu, Suriye haritası üzerinden ABD hava ve askeri üslerini göstererek, şöyle devam etti: “Trump olaylara tüccar gözüyle bakıyor. Trump, önce çekileceğini söyledi sonra çekilmeyi bırakın oradaki askeri gücünü artırdı ABD, Suriye’ye girdi. Silahlı kuvvetleriyle girdi. Üsleriyle girdi. En büyük üslerinden bir tanesini Irak’a yaptılar. En aktif üslerinden birisi de İncirlik’tir. O da, Kıbrıs Barış Harekatı’nda kapatıldı.  Bizim sadece Trump’ın tweetleriyle hareket etmemiz mümkün değildir. Burada başka bir politika yürütülüyor. Büyük Ortadoğu Projesi dediğimiz proje Büyük İsrail Projesi’dir. Sadece Türkiye’yi ilgilendirmiyor. Bölgemizdeki diğer ülkeleri de etkiliyor. Büyük Ortadoğu Projesi bölgemizin yeniden inşa edilmesi demektir. Bu bölgede yaşayan ülkelerin meselelerin kökten halledilmesi için bir araya gelmesi gerekiyor. Bugün dar çerçevede alınan kararlar, tatbikatlara konulabilir. Ancak ileride karşılaşacağımız sorunlara karşı bir tedbir olmaz. Kısır bir döngü içine girmeden içinde bulunduğumuz ülkelerle birlikte politikalar ve stratejiler oluşturmaya ihtiyacımız var.”

HATALARI KABUL ETMEK ERDEMLİLİKTİR

CHP’nin başörtüsüyle ilgili hatasını kabul ettiğini hatırlatan Karamollaoğlu, bugün iktidarın da Irak, Suriye ve Avrupa Birliği’ndeki hatalarını kabul etmesi gerektiğine dikkat çekti. Karamollaoğlu, “Hatayı kabul etmek erdemliliktir. Hatalar üzerinden politika üretilemez. Bugünün iktidarı hem kendi menfaatimiz için hem de bu bölgede huzurun bulabilmesi için geçmişteki hataları dikkate alarak politika oluşturmalıdır. İnsanları öteleyerek politika oluşturursanız, bu politikalar ilerde size de, ülkemize ve bölgemize de zarar verir. İş geçtikten sonra dizlerimizi dövmenin bir anlamı yok. Elbette biz bu bölgede adımların atılmasına mecburuz. Millet olarak hareket etmeliyiz. Meclis’te bir görüşme yapıldı ve bir karar alındı. Bu ülkenin bütününü ilgilendiren bir karar olduğu için Cumhurbaşkanı bütün siyasi parti liderlerini toplasa bilgi verse, istişare yapsa bunun zararı mı olur. Bu tavandaki kaynaşma tabana yayılır ve kaynaşmaya vesile olur. Bizim birbirimizi kucaklamaya ihtiyacımız var. Yeri geldiği zaman bazı hatalara göz yumulur” diye konuştu.

BİRİ DE ÇIKIP NE SAÇMALIYORSUN DEMİYOR!

Türkiye’nin badireli bir süreçten geçtiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Bugün oluşturulan politikaların tamamen ABD ile olan münasebetlere istinat edilerek yapılmasının da doğru olmadığını görelim. Trump adeta zıvanadan çıkmış biri gibi, tweetlerle Türkiye’yi tehdit ediyor. Hükümetten biri de çıkıp, ‘Sen ne saçmalıyorsun’ demiyor. Trump’ın saçmalıklarına bugüne kadar karşılık verilmedi. ABD’ye gerektiğinde gerekli cevabı vermeliyiz. Bizim hiçbir ülkeye ihtiyacımız olmayan bir duruma gelmemiz gerekiyor. Tankımızı, topumuzu kendimiz yüzde 100 yapmalıyız. Pakistan’a helikopter satacaktık. Satamadık, niye? Çünkü motoru ABD’nin, o istemese satamazsınız. Siz, bize husumet besleyen ülkeleri kandıramazsınız” şeklinde konuştu.

EKONOMİ POLİTİKASININ SİL BAŞTAN DEĞİŞMESİ GEREKİYOR

Karamollaoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın ekonomiye yönelik açıklamalarını eleştirerek, “Ekonomiden Sorumlu Bakan Albayrak, ‘Siz hiç merak etmeyin, her şey iyiye gidiyor’ dese de insanımız dertli. Güya enflasyon tek rakamlara indi. Ama zamlar çift rakamlı. Yüzde 20’nin altında çok az zam var. Birçoğunda yüzde 60 zam yapılıyor. Otoyol ve köprülere yüzde 20 zam yapıldı. Tren bilet fiyatları yüzde 20 arttı. PTT gönderim ücreti yüzde 20 arttı. 300 gram kaşar 40 TL olmuş. Pazara çıktığınızda zamlı olmayan hiçbir ürün yok. Medya vasıtasıyla insanları bir süre uyutabilirsiniz ama günlük hayatlarında balyozu kafasına yedi mi aklı başına gelir. Çıraklık döneminde bazı hataları oldu, kalfalık dediler sonra ustalık geldi. Ustalıkta zamlar eskiyi aratacak kadar ihtişamlı oldu. Daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalacağız. Üretim olmazsa dışarıya mahkûm oluruz. Üretim olmazsa enflasyon artar. Ekonomi programları sil baştan değiştirilmesi gerekiyor. Kontrol bizde demek yetmez. Kontrol elinizde ise yapın bir şeyler de görelim” ifadelerini kullandı.

TRUMP DENGESİZ BİR ADAM

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci, “ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye yönelik attığı tehdit tweetine hükümet kanadından herhangi bir tepkinin gelmemesini nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi: “Bu bir terbiyesizliktir, küstahlıktır.  Bu ifadeler adeta Trump’ın kimliği haline geldiği için bunları saymaya gerek yok. Ama Türkiye’de yetkililerin buna sertçe cevap vermesi gerekiyor. Demek ki başka sebeplerden dolayı cevap verilmedi. Kendi kibrini ortaya koyuyor. Onun için diyorum dengesiz bir adam.”

10 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?