Reklamı Kapat

PYD/PKK’nın DEAŞ planı

TSK’ya karşı savaşmak koşulu ile serbest bırakacaklar.

Ali Çağlar Tınbek
Ali Çağlar Tınbek Tüm Haberleri
+5
Haber albümü için resme tıklayın

Amerika’nın Fırat’ın doğusuna operasyon hazırlığında olan Türkiye’ye yönelik sinsi planını devreye sokmak için hazırlandığı belirtiliyor. PYD/PKK’nın Suriye’de bulunan hapishanelerdeki DEAŞ’lı teröristleri, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı savaşmak koşulu ile serbest bıraktığı belirtiliyor. Bu sinsi planı Emekli generaller Armağan Kuloğlu, Fahri Erenel ve Ahmet Yavuz, gazetemize değerlendirdi.

Güney sınırımızdan otuz kilometre içerde oluşturulacak olan terörden arındırılmış güvenli bölge için Türkiye artık sona yaklaştı. Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna yapacağı harekâta karşılık, ABD’nin destek verdiği terör örgütü PYD/PKK’nın Suriye’de bulunan hapishanelerindeki DEAŞ’lı teröristleri Türk Silahlı Kuvvetleri ile savaşmak koşuluyla serbest bırakacağı belirtiliyor. Suriye’de hapis durumundaki yabancı DEAŞ’lı ve ailelerinin toplam sayısının 10 bin civarında olduğu ifade edilirken, bu kişilerin bir kısmının, ABD güçlerince Deyrizor’da üs olarak da kullanılan El Ömer petrol sahasında, diğer kısmının ise Kamışlı, Haseke, Malikiye, Tabka ve Rakka cezaevlerinde tutulduğu öğrenildi.

“BÖLGEDEKİ EN BÜYÜK BOZGUNCU ABD’DİR”

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, “Bölgede öncelikle barışın istikrarını tehdit eden tek unsur ABD’dir. ABD’nin bölgeden çekilmesi, o bölgede bulunan terör unsurlarının da zayıflaması manasına gelir. Tabii harekât bölgesinde bulunan terör grupları elbette Türkiye’ye karşı tehdit oluşturacaktır. Ancak bu gruplarla ve özellikle DEAŞ ile mücadelenin kontrollü yapılması için, Türkiye’nin acele etmemesi ve sağlam adımlarla hareket etmesi gerekiyor. Öte yandan Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyan bölgedeki devletlerle işbirliği halinde olunması gerekir. Türkiye, Suriye’de macera değil, millî çıkarları neyi gerektiriyorsa onun peşinden gitmelidir. Burada önemli bir noktanın altını çizmek istiyorum. Bölgenin istikrarı için ve terör örgütleriyle tam mücadele için, asla ABD ile birlikte ortak hareket edilmemelidir. Hatta ABD bölgeden uzaklaştırılabildiği kadar uzaklaştırılmalıdır. DAEŞ bölgede hortlayabilir ancak, Türkiye bu konuda kararlı duruşunu sergiler ve ABD’ye yanaşmaz ise bunun da kolaylıkla üstesinden gelir” diye konuştu.

“15 İLA 20 BİN KİŞİLİK UYUYAN HÜCRE BULUNUYOR”

Emekli Tuğgeneral Fahri Erenel, “Ben daima bu hususun altını çiziyorum. Hatırlayalım DAEŞ’ı ABD Rakka’dan çıkartırken neredeyse bir bando ekibi eksikti. Bu grubun tahliyesi öyle terörist grup gibi değil de, sanki bir yerden bir yere taşınıyormuş gibiydi. Zafer işaretleriyle kamyonların kasasında bunlar Deyrizor’a taşındı. Ben buradan ifade ediyorum. Suriye’nin yerleşim yeri bile olmayan ve haritada çöl olarak görünen bölgede DEAŞ’ın lider kadroları başta olmak üzere 4 bin veya 5 bin kişilik bir DEAŞ’lı grup talimat bekliyor. Talimatı kim verecek dersek bunu elbette ortaya çıkartan ABD verecektir. PKK ve PYD Türkiye’nin bölgeye olası bir harekâtında ABD’nin onayıyla DEAŞ’ı ortaya sürecektir. Hareket bölgesi ve çevresinde Irak ve Suriye sınır hattında 15 ila 20 bin DEAŞ’a ait uyuyan hücre bulunduğu ifade ediliyor. Bunun yanı sıra DEAŞ’ın etnik olarak inancı kullanacağı için yine sempatizanı ve uyuyan hücreleri olacaktır. Bu hem bölgede hem de Türkiye’nin içerisinde faaliyet gösteren kollarını uyandıracaktır. Bölgede DEAŞ’ı çok dikkatli bir şekilde izlememiz gerekiyor. ABD dünyayı DEAŞ’la tehdit ediyor. Ve korku salmaya çalışıyor, bunu bize karşı da uygulayacaktır. Bu husus üzerine ehemmiyetle düşmemiz gerekir” şeklinde konuştu.

“ABD, DEAŞ’I TÜRKİYE’NİN BAŞINA BELA EDECEK”

Bölgede bulunan terör örgütlerini gazetemize değerlendiren emekli Tümgeneral Armağan Kuloğlu, “Bölgede Türkiye’nin harekâtıyla birlikte DEAŞ terör grubu yeniden zemin bulacaktır. ABD bölgeden çekildiğinde Türkiye 32 km uzunluğunda ve 470 km genişliğinde bir alana operasyon düzenleyecektir. Bu durumda TSK’nın bölgede kontrolü sağlaması zor olacaktır. Bölgede DEAŞ’ın yeniden ortaya çıkması yüksel olasılık olarak görünüyor. Çünkü bu operasyonla birlikte bölgede geçici boşluk oluşacak ve ABD bu boşluğu DEAŞ ile dolduracaktır. ABD, DEAŞ’ı Türkiye’nin başına bela edecektir. Bakın biz bu bölgede DEAŞ’ı bitirip yenmiştik. Ancak Türkiye yeni bir operasyona hazırlanınca yeniden ortaya çıktı. ABD, ‘Türkiye DEAŞ mücadelesinde istikrarı bozmuştur’ diyerek Türkiye’nin başını iyiden iyiye belaya sokmak isteyecektir. Harekât bölgesinde en önemli konu ve tehlike DEAŞ terör örgütüdür. ABD bölgede bulunan DEAŞ’lıları hapisten çıkartıp Türkiye’ye karşı tekrardan harekete geçirecektir. Türkiye her şeyden önce bu durumu dikkate almalıdır ve operasyonu tam kontrollü yürütmelidir” dedi.

10 Ekim 2019 - Gündem

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?