Reklamı Kapat

İlk paket komisyonda kabul edildi

Yargı Reformu’nun 1’inci paketi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Önemli birçok düzenlemenin yer aldığı paketin bu hafta içi TBMM Genel Kurulu’na getirilerek yasalaşması bekleniyor.

Ankara Bürosu
Ankara Bürosu Tüm Haberleri

Merakla beklenen Yargı Reformu’nun ilk paketi TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun Teklifi’nin komisyonda görüşülüp kabul edilen maddelerinin ise bugün TBMM Genel Kurulu’na gelmesi bekleniyor.  Önemli düzenlemelerin yer aldığı teklifin aksilik olmadığı takdirde bu hafta içerisinde yasalaşacağı tahmin ediliyor.

UYUŞMAZLIKLAR 3 AY İÇERİSİNDE KARARA BAĞLANACAK

Kabul edilen teklifte avukatlara yeşil pasaport ile soruşturması veya kovuşturması nedeniyle pasaportları iptal edilen ya da pasaport talepleri reddedilenlere yönelik düzenlemeler yer alıyor.  Avukatlık staj ve noterlik staj başvurularında Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı’nda başarılı olma şartları aranacak. Aynı veya farklı bölge idare mahkemesi dairelerince benzer olaylarda verilen kesin nitelikteki kararlar arasındaki aykırılık veya uyuşmazlık 3 ay içerisinde karara bağlanacak.

UZUN TUTUKLULUĞA SINIR

Teklife göre, haber verme sınırlarını aşmayan veya eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmayacak. Soruşturma evresinde tutukluluk süresi, ağır ceza mahkemesinin görevine girmeyen işler bakımından altı ayı, ağır ceza mahkemesinin görevine giren işler bakımından ise bir yılı geçemeyecek.

5 YILIN ALTINDAKİ CEZALA TEMYİZ YOLU AÇILIYOR

Öte yandan bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin temyiz edilebilecek kararlarının kapsamı genişletiliyor. Teklife göre, Türk Ceza Kanunu’nda yer alan hakaret, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, suç işlemeye tahrik, suçu ve suçluyu övme, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kanunlara uymamaya tahrik, cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve devletin kurum ve organlarını aşağılama, silahlı örgüt, halkı askerlikten soğutma suçları nedeniyle verilen bölge adliye mahkemesi ceza dairelerinin kararları temyiz edilebilecek.

09 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?