Reklamı Kapat

"İYİ Parti AK Parti iktidarının ürünüdür"

AKP Kızılcahamam kampının yankıları sürüyor. Kampı değerlendiren Fehmi Koru, ilginç bir yazı kaleme aldı. Koru yazısında "İYİ Parti AK Parti iktidarının ürünüdür" dedi.

Haber albümü için resme tıklayın

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Refah Partisi ve 'fitne' ifadelerinin damga vurduğu kampa dair değerlendirmede bulunan Fehmi Koru, AKP'nin 17 yıllık iktidarı boyunca eski gücünden hayli uzak bir görüntü verdiğini yazdı. Koru ayrıca, AKP'nin 'fitne' sözcüğünden daha ileri sorunları olduğunu belirtti.

MHP ile yapılan ittifak sonrası AKP'den kaçışlar olduğunu ancak MHP'nin güçlendiğinin altını çizen Koru, "İYİ Parti de bu yönüyle 17 yıllık AK Parti iktidarının ürünüdür." ifadelerini kullandı.

"İçte ve dışta birikmiş yığınla üstesinden gelinmesi gereken sorun var ve onların hakkından ancak güçlü bir iktidar gelebilir." diyen Koru, yazısının devamında "Oysa, AK Parti, iktidarının 17. yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde, eski gücünden hayli uzak bir görüntü veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

Yazısının satır aralarında AKP'nin her ay birden fazla şirkete anket yaptırdıkları bilgisini veren Fehmi Koru, AKP'nin azalan oylarını MHP ile ittifak yaparak geri kazanmaya çalıştığını ancak bunun aksine kaçışların hızlandığını belirtti.

FİTNEDEN DAHA İLERİ SORUNLAR VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kızılcahamam kampının kapanış konuşmasındaki "Buradaki çalışmalarımızda şunu gördüm; fitne bayağı egemen. Fitnenin egemen olduğu yerden de ne hayır ne bereket çıkar." sözlerini hatırlatan Koru, bu konuya ilişkin şunları yazdı:

"Fitne sözcüğünden daha ileri sorunları var AK Parti'nin… Umarım, Kızılcahamam’da yerelden gelen kadrolar Ankara’daki yönetime yaşadıklarını çekinmeden iletmişlerdir. Toplantı sonucunda yapılan konuşmada ‘fitne’ sözcüğünün ağırlıklı olarak kullanılması bana bu umudu veriyor."

İYİ PARTİ, HDP, MHP VE CHP...

İlginç değerlendirmelerde bulunan Koru'ya göre İYİ Parti AKP'nin ürünü! Hatta HDP'nin yüzde 10 barajını aşması, CHP'nin AKP seçmeninden oy alabilmesi AKP'nin marifeti...

Koru siyasi partilerle AKP ilişkisine dair de şunları yazdı:

"AK Parti’nin yakınlaşmasının MHP’ye taze kan ve cesaret getirdiği ise hemen fark edilebiliyor. Hatta MHP’den ayrılanların kurduğu İYİ Parti bile varlığını ve Meclis’te temsil edilme şansını -hiç değilse önemli bir bölümünü- MHP’ye de cesaret veren yeni ortama ve AK Parti’yi de tercih edebilecekken yeni mecra arayan seçmene borçlu diyebiliriz.

İYİ Parti de bu yönüyle 17 yıllık AK Parti iktidarının ürünüdür.

Ve HDP…

'Şu günlerde yasadışılığa itilmek istenen HDP, geçmiş seçimlerde bir türlü aşamadığı yüzde 10 barajı tehdidinden kurtulmasını AK Parti’ye borçludur' dersem sakın şaşırmayınız ve üzerinde biraz olsun düşününüz.

Düşünmenize yararı dokunacağını sandığım bir sorum olacak: HDP’nin baraja takıldığı seçimlerde yakın zamanlarda almaya başladığı oyların gittiği parti hangisiydi?

Ne olduysa oldu, AK Parti kendisine gelmekte olan önemli bir oyu HDP’ye kaybetti.

HDP kapatılırsa oraya giden oyların yeniden kendilerine döneceğini düşünüyorsa AK Partililer, yanılırlar.

Ya CHP?

CHP uzun yıllar AK Parti’nin geniş kitleleri arkasında toplamasını sağlayan en önemli kozuydu. Boksörlerin antrenmanda kullandıkları kum torbası gibi, ona vurdukça gücünü artırıyordu AK Parti. CHP de, yüz yılı bulan siyasi ömrünün sırtına yüklediği bagajlar altında gelen salvolara karşılık veremiyordu.

Bugün siyasi hayatta CHP adıyla varlığını sürdüren parti hiç o eski CHP’ye benziyor mu? AK Parti’nin bıraktığı veya bırakmak zorunda kaldığı boşlukları doldurmaya çalışarak başında bulunduğu partiyi bir kısım AK Parti seçmeninin bile oy verebileceği hale Kemal Kılıçdaroğlu getirdi.

“Kılıçdaroğlu getirdi” diyorum, ama aslında onları CHP’ye oy verebilir hale AK Parti getirdi.

Eserleriyle övünebilir, ama

Başlangıçta nesi yok veya az ise bugün onlardan çok miktarda varlığı bulunuyor AK Parti’nin. Sadece örnek olarak medyayı ele alabiliriz: Başlangıçta medyada desteği hiçe yakındı AK Parti’nin; bugün gazetelerin ve televizyon kanallarının büyük bölümü AK Parti destekçisi…

İyi bir şey mi bu?

Medyası AK Parti’nin en zayıf halkası bugün.

Etrafta ‘AK Partili’ bilinen kadrolar da öyle.

AK Parti’nin kurulduğu günlerdeki görünümü ile bugünkü hali hayli farklı.

Eskiden beri devam eden nadir geleneklerinden biri galiba her yıl bu zamanlarda Kızılcahamam’da yapılan istişare toplantıları.

Toplantının iyi geçtiğiyle ilgili temennimi bir kez daha tekrarlıyorum."

# RECEP TAYYİP ERDOĞAN İLE İLİŞKİLİ:
# MERAL AKŞENER İLE İLİŞKİLİ:

07 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?