Reklamı Kapat

2. Yargı Paketi ile infaz düzenlemesi! Cezaevinden kaç kişi çıkacak?

Son dakika... 2. Yargı Paketi üzerinden çalışmalar sürüyor. İnfaz yasasının detayları netleşmeye başlarken cezaevinden tahliye olacakların sayısı da belli oldu.

Son dakika... 1. Yargı Paketi'ni önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'nu getirilmesi beklenirken infaz yasasının detayları da netleşme başlıyor. Çalışmaların sürdüğü 2. Yargı Paketi ile "hafta sonu infaz, gece infazı ve konutta infaz" gibi özel infaz usulleri etkinleştirilecek. 

İNFAZ YASASINDA YENİ DÜZENLEMELER

Taslak ile getirilmesi planan paketteki bazı düzenlemelere göre, iki yıla kadar ceza alan kadın ve 65 yaş üstü hükümlüler cezalarını evinde çekecek. Doğum yapan kadının, doğumun üzerinden bir yıl geçmeden cezaevine konulmasını önleyecek. 

Adalet Bakanlığı'nca ön çalışması yapılan ve geçtiğimiz günlerde Ak Parti'nin hukukçu milletvekilleri ile ele alınan taslak metine göre bazı düzenlemeler şöyle; 

CEZAYA YARIM İNFAZ: Mevcutta verilen ceza süresinin üçte ikisi infaz ediliyor. Yapılacak düzenleme ile cinsel suçlar, uyuşturucu ticareti, örgütlü suçlar, terör suçları ve mükerrer suç hariç olmak üzere mahkemelerce verilen ceza süresinin yarısı infaz edilecek.

1/5 DENETİMLİ SERBESTLİK: Halen 1 Temmuz 2016'dan önce işlenen suçlar için iki yıl, diğer suçlar için de bir yıl olan denetimli serbesti süresi, yeni sistemde alınan cezaya göre 1/5 oranında uygulanacak. Bugün şartlı tahliyesine 1 yıl kala "iyi halli olma" şartıyla otomatikman gündeme gelen denetimli serbestlik uygulaması bundan böyle infaz süresinin 4/5'ini tamamlayanlar için geçerli olacak. Buna göre 10 yıl ceza almış bir mahkumun infaz süresi beş yıl, denetimli serbestlik süresi de bir yıl olacak. Söz konusu hükümlü 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra denetimli serbestlikten yararlanacak.

İNFAZ YAKMAYA SINIR: Kamuoyunda "infaz yakma" diye bilinen duruma, yeni sistemde sınır gelecek. Üzerinde durulan formüle göre şartlı salıverme süresi içinde, bu süreye kadar cezayı gerektiren yeni bir suç işleyenin infazı yeni cezasının iki katı kadar süre için yanacak.

HAFTA SONU YA DA GECE İNFAZI: İnfaz paketiyle "hafta sonu infaz, gece infazı" şeklindeki özel infaz uygulamasının kapsamı genişletilecek. Kasten işlenen suçlarda halen altı ay olan ceza sınırı 1.5 yıla çıkarılacak. Taksirli suçlarda da üç yıla kadar hapis cezaları için özel infaz usulleri uygulanabilecek. Özel infaz imkanından yararlanma konusunda hükümlülere talepte bulunma hakkı verilecek. Buna göre infaz hâkimi, hükümlünün talebi üzerine kasten işlenen suçlarda toplam bir yıl altı ay, taksirle işlenen suçlarda ise toplam üç yıl veya daha az süreli hapis cezasının; her hafta cuma günleri saat 19.00'da girmek ve pazar günleri aynı saatte çıkmak suretiyle hafta sonları ya da hafta sonları hariç her gün saat 19.00'da girmek ve ertesi gün saat 07.00'de çıkmak suretiyle geceleri, ceza infaz kurumlarında çektirilmesine karar verebilecek.

KONUTTA CEZA: Konutta infaz usulünün de kapsamı genişleyecek. Bu çerçevede de kadınların veya 65 yaşını bitirmiş kişilerin mahkûm oldukları toplam iki yıl, 70 yaşını bitirmiş kişilerin mahkûm oldukları toplam üç yıl, 75 yaşını bitirmiş kişilerin mahkûm oldukları toplam beş yıl veya daha az süreli hapis cezasının konutunda çektirilmesine karar verilebilecek. Bu düzenlemeden mükerrer olanlar, örgüt suçlarından ve cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlardan mahkum olanlar yararlanamayacak.

DOĞUMDAN 1 YIL SONRA: Halen doğum yapan kadınlar doğumun üzerinden altı ay geçmeden cezalarını çekmek üzerine cezaevine alınamıyor. Yeni pakete göre bir kadın doğum yaptıktan ancak bir yıl sonra cezaevine alınabilecek.

50- 60 BİN KİŞİ CEZAEVİNDEN ÇIKACAK

Milliyet yazarı Abdullah Karakuş yargı paketi hakkında AK Parti kulislerinin nabzını tuttu. Karakuş bugünkü yazısında cezaevinden kaç kişi çıkacak? sorusuna cevap verdi.

İşte yazının ilgili kısmı;

"1. Yargı Paketi ile ilgili görüşmeler TBMM'de sürüyor. Kısmi af getirecek ve cezaevlerinden çıkışları sağlayacak infaz düzenlemesi ise bu pakette olmayacak. Yeni infaz düzenlemesi bir kaç ay içinde ayrı bir yargı paketi olarak gelecek. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile görüşülen yargı paketini konuştum. Gül paketi geniş bir uzlaşma ile çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.
İnfaz düzenlemesinin ayrı bir paket olarak geleceğini belirten Adalet Bakanı Gül, arkasından zaman zaman başka paketlerin de gelebileceğini kaydetti. Paketlerin hukuk ve ceza gibi ayrı ayrı geleceğini belirten Gül, ilk paketin Genel Kurul'dan uzlaşma ile bir günde çıkmasını beklediklerini vurguladı. AK Parti yönetimine ise yeni infaz paketinin ne zaman geleceğini ve kaç kişiyi etkileyeceğini sordum."

MHP'NİN TEKLİFİNDE 100 BİN KİŞİ

2 ay içinde gelebileceğini belirten AK Parti kurmayları, yeni infaz yasasının 50-60 bin kişiyi etkileyeceğini dile getirdi. Bu konuda MHP ile de görüşmeler sürüyormuş. MHP'nin teklifinde ise 100 bin kişinin kısmi affa uğraması öne çıkıyormuş.İnfaz yasasının 50 bin mi 100 bin kişiyi mi etkileyeceği paket görüşmelerinden sonra ortaya çıkacak. Ama edindiğim izlenim 4-5 ayrı yargı paketi gelebileceği yönünde...

05 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Mahkum - 188 den suç alan bir yakınım var.12.6 ay ceza aldı 4 senedir içerde yatıyor.Yakınım üstünden çıkmadı kanında çıkmadı sadece üzerinde çıkan kişiler biz bundan aldık dediler ve aldık dedikleri kişi resim ile karşılaştıgında başka bir şahıs sadece yakınımın ismini vermeleri yüzünden ve ismi veren kişiler cezaevine mektup yazıp kusura bakma seni yaktık kendimizi kurtarmak için diye mektup yazdılar ve mahkeme bunca delili görmezden gelip 12.6 ay ceza verdi.Adalet gerçekten böyle olmamalı doğru düzgün bir kanıt yokken 12.6 ay 20 yaşında bir genç

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 17:12
01

Dr.galip - Katili, tecavuzcusu ,kacakcisi vs değil , masum haksiz hukuksuz içerde tutulan yasli, hamile, kadın, öğrenci ,hasta vs insanların tahliyeleri bu paketlerde öncelik olmalı , yoksa gerisi hikaye

Yanıtla . 7Beğen . 3Beğenme 05 Ekim 16:52
03

Mehmet Kurt - @Dr.galip 01 nolu yoruma cevabı: Sn dr galip kaçakçı demişsin ben tır şoförüyüm aracımda bidonda 50 litre suriye mazotu bulundu buna 2 sene 6 ay hapis cezası verdiler kaçakçılıktan vb birsürü arkadaşım var çoluk çocuk besliyoruz ben senede 9 defa çocuklarımı görüyorum vicdanlı davranın herkes kendine yakışanı yapsın

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 07 Ekim 19:11

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?