Reklamı Kapat

"50+1 hikayesi kendim ettim kendim buldum hikayesidir"

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne karşı sert eleştiriler yapılıyor. AKP'nin yeni sistemle ilgili pişmanlıklarının olduğu ortaya çıkarken yeni sisteme dair beklentilerin ise sonuçsuz kaldığı görüldü.

'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' kamuoyunda beklenen etkiyi yapmadığı için AKP'ye yönelik sert eleştiriler yapılıyor.

Karar gazetesi yazarı Mehmet Ocaktan 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin geldiği noktayı eleştiren bir yazı kaleme aldı.

"50+1 hikayesi kendim ettim kendim buldum..." başlığıyla yayımladığı bugünkü yazısında 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' konusunda ısrarcı davranılmasının artık mantıklı bir zemine dayanmadığını belirten Ocaktan, "Türkiye Cumhuriyeti sıfırdan kurulmuş ve yeniden icat edilmiş bir ülke değildir. Kaldı ki zaten yeni bir icada da gerek yoktur, çünkü insanlığın ortak tecrübeleriyle oluşan demokratik sistem herkes için ortak bir modeldir. Bu çerçevede başkanlık sistemi de, parlamenter sistem de demokrasinin içinde vardır. Hal böyleyken, bizim hangi saiklerle dünyada eşi benzeri bulunmayan böyle bir sistem arayışına girdiğimiz henüz bilinmemekle birlikte bu sistemin kimsenin derdine merhem olamayacağı en net haliyle ortaya çıkmış bulunmaktadır" dedi.

'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde ikinci kez seçilme sıkıntısıyla karşı karşıya olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük bir pişmanlık yaşadığını aktaran Ocaktan, "Görüyoruz ki bizzat bu sistemi hazırlayanlar, hayata geçirenler de mutlu değiller. İlk günleri hatırlayalım; anayasa ve yönetim uzmanları “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” adı verilen bu sistemin, Türkiye gibi önemli bir demokrasi tecrübesine sahip bir ülkede uygulanmasının mümkün olmadığı, eğer mutlaka değişecekse gerçek anlamda bir başkanlık sisteminin hazırlanması gerektiği yönünde ciddi uyarılar yapılmış ama bu eleştiriler dikkate alınmamıştı" ifadelerini kullandı.

"KOALİSYONLAR BİTECEK DENDİ BİTMEDİ"

AKP destekçisi çevrelerin 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' yasalaşmadan önce sistemin hayata geçmesi halinde koalisyonları bitireceği iddiasında bulunduğunu belirten Ocaktan, yazısında sistemin tam tersi etki yaptığını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

"O günlerde deniyordu ki, “Yeni sistem gelecek koalisyonlar bitecek, Türk ekonomisi şaha kalkacak, herkes Türkiye’ye gıpta ile bakacak ve yabancı yatırımcılar gönül rahatlığı ile bize gelecek”, ama ne yazık ki öyle olmadı ekonominin hali ortada, yabancı yatırımcıların akını henüz başlamadı. En önemlisi de koalisyonları bile aratacak öyle bir ‘ittifak’ modeli ortaya çıktı ki, iktidar çevreleri bile “50+1 Türkiye’yi yorar” diyerek henüz bir yılını yeni doldurmuş bu sistemi eleştirmeye başladılar."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sistemin yeni olmasına rağmen değiştirilebileceği sinyali vediğini belirten Ocaktan, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Bir yıl önce milletin onay verdiği şu andaki yönetim sistemini tekrar gündeme getirmek milleti yorar” ifadelerini kullandı ama aynı zamanda “İktidarı ve muhalefetiyle el ele vererek bir şey gerçekleştirilebilirse olabilir” diyerek bir bakıma değişime kapı aralamış oldu. Yani cumhurbaşkanı demek istiyor ki, muhalefet getirsin gereğini yapalım. İşte 50+1’in bir yıllık hikayesi... İyi de şimdi kimsenin içine sinmeyen bu sistemi neden icat ettik ki... Galiba bu hikayenin özeti; kendim ettim kendim buldum..."

"AFAKİ SİSTEM DEĞİŞTİRİLMELİ"

Temeli olmayan 'Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bir an önce değiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Ocaktan, yazısında şu ifadelere yer verdi:

"Maalesef biz, demokrasinin hafızasında yeri olmayan, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gibi afaki bir sistem icat ettik. Oysa demokratik dünyanın istikameti belliydi; ya Amerika’daki gibi kamil manada bir başkanlık sistemini, ya da eksiklikleri de olsa uygulayageldiğimiz parlamenter sistemi tercih edecektik. Parlamenter sistemden vazgeçtik, ama ABD’deki gibi güçlü bir ‘kuvvetler ayrılığı’ prensibine dayanan başkanlık sistemini değil, gücün tek elde toplandığı ‘kuvvetler birliği’ni içeren bir sistemi tercih ettik.
Ama kısa süre içindeki uygulamalar gösterdi ki, bu elbise bu bedene dar geliyor. Dünyanın sonuna kadar beklesek, bu sistemden demokrasi çıkmaz.
Şimdi yol yakınken ya yeniden parlamenter sisteme geri dönmek, ya da kuvvetler ayrılığının esas olduğu, gücün tek elde toplanmadığı adam gibi bir başkanlık sistemini tez elden inşa etmek gerekiyor. İktidar cenahından muhalefete kadar herkes biliyor ki öyle “yorulduk 40+1 yapalım”, olmadı biraz daha düşürelim gibi palyatif tedbirlerle bu sistem kaosundan kurtulamayız."

04 Ekim 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

ist - 18 yıl tek başına iktidar ol memleketi batır milleti mahvet kendi eştiğin kuyuya düşeceksiniz az kaldı allahın adaleti hiç aklınıza gelmedi memleketimizi soydunuz.sizi allaha havale ediyorum..

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 04 Ekim 08:17

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?