Reklamı Kapat

Yeni elektrik zammı ne zaman? Vatandaşa kötü haber

Ekonomist İbrahim Kahveci peş peşe gelen zamlarla dar boğaza giren vatandaşın işinin daha da zorlaşacağını, ekonomik çıkmazda olan hükümetin yeni zamlara başvuracağını belirtti.

Karar Gazetesi Ekonomi Müdürü İbrahim Kahveci bugünkü köşesinde “Yeni elektirik zammı ne zaman” başlıklı bir  yazı kaleme aldı. Kahveci köşesinde hükümetin konut sektöründeki  ekonomik sıkıntıları kamu bankalarının zararına kredi vermesiyle atlatmaya çalıştığını belirtirken enerji sektöründeki sorunu ise vatandaş üzerinden çözmeye çalıştığını yazdı.

Petrol ve doğalgaza gelen küresel artışların devam etmesi halinde yeni yıla yeni elektrik zamlarıyla girebileceğimizi yazan kahveci durumu şu sözlerle gazetesindeki köşesine taşıdı:

Şubat 2018’den bu yana elektriğe yüzde 58,5 zam yapılıyor ama aynı dönemde BOTAŞ’ın doğalgaz termik santrallerine yaptığı gaz satış fiyatına tam %100 zam yapılmış. Ekim 2019 itibariyle BOTAŞ gaz satış fiyatları şu şekilde (vergisiz):
Konut: 0,764 - 1,252 %63,9
Sanayi: 0,800 - 1,550 %93,8
Elektrik santralleri: 0,800 - 1,600 %100,0
Anlayacağınız doğalgaz üzerinden elektrik üreten tesisler hala açıkta. Hala yeni zamlar gerekiyor ama sadece elektriğe.
Bir enerji firması elektrik üretiminde ne kadar doğalgaz termik santraline ağırlık vermiş ise o kadar daha zor durumda. Yok eğer bunu diğer elektrik üretim alanları ile dengelemiş ise maliyet riskini de azaltmış olacaktır.
Doğalgaz-elektrik üretim maliyetlerinde bir dengelenme yoluna gidilmesi gerekiyorsa ve de doğalgaz satış fiyatlarında bir indirim veya zam yapılmaz ise elektrik için bir yüzde 25’lik zam oranı daha cepte beklemektedir. Fakat bu oranlar için henüz bu yıl için bir şey söylemek çok zor.
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi YKB Ömürhan Soysal’ın şu açıklamasını gördüğümde zaten hesapların ortada olduğunu anlıyoruz. Soysal “Uygulanan bu politika ile Ocak ayında yeni bir zam kaçınılmazdır” diyor.
Şu durumda YEP kapsamında fiyatları zaten belli; doğalgaz termik santraller ise zaten hala maliyet baskısı altında. Geriye ithal ürün kullanmayan yerli büyük HES gibi santrallere bağlı enerji şirketleri kalıyor.
Ama sistemi de bu projeler kurtaramaz.
Kurtaramaz çünkü Rusya ve İran üzerinden garantili gaz alıyoruz. Yani almadığımız gazın parasını ödemek zorunda kalacağız. O nedenle konutların ve sanayinin gaz tüketimi bu garantileri doldurmaktan uzak.
Bu yıl doğalgaz termik santrallerinin nerede ise yarısı çalışmadan boşta bekledi. Hala elektrik tüketimi azalmaya devam ediyor. Kriz özellikle sanayide elektrik tüketimini yüzde 6-9 oranında azaltmış durumda.
İşin sonu mu?
Dua edelim petrol fiyatlarına endeksli satın aldığımız doğalgaz fiyatları düşsün. Brent petrol yükselmesin. Hatta dolar/TL kuru da yükselmesin ki doğalgaz fiyatlarında indirim için yol gözleyelim. Aksi halde yeni yıla yeni elektrik zammı ile girebiliriz.

03 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?