Reklamı Kapat

Temel Karamollaoğlu: Reforma değil, anlayış değişikliğine ihtiyaç var

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Muhammed Vefa
Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık olağan basın toplantısında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Balgat Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda Karamollaoğlu, İstanbul depremi, ekonomi ve eski Bakan Faruk Çelik’in yüzde 40+1 açıklamasına yönelik değerlendirmelerde bulundu. 

Karamollaoğlu, bir ailenin bile ekonomik sıkıntı çektiğinde masraflarını asgariye indirdiğini vurgulayarak, “Ekonominin düzelmesini istiyorsanız israftan vazgeçeceksiniz. Bütün gücümüzle üretime yönelmeliyiz. Üretim artmadan ekonomi düzelmez. Üretim artmadan işsizlik ortadan kalkmaz. Üretime dayalı yatırımları artırmamız gerekiyor. Onun için Türkiye’nin çok acil ekonomik reformlara değil, anlayış değişikliğine ihtiyacı var” dedi.

5,8’LİK DEPREMDE İSTANBUL İLE İLETİŞİM KESİLDİ

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da yaşanan 5,8’lik depremin ardından başlayan tartışmalara değinen Karamollaoğlu, İstanbul’da yaşanan depremin çok ciddi bir uyarı olduğunu ifade ederek, “Bize daha önce de uyarı yapıldı. O dönem çok büyük tahribat yaşadık. Bu deprem adeta bize ‘aklınızı başınıza alın, şehrinizi betona ve ranta kurban etmeyin’ diye mesaj veriyor. Maalesef bu uyarıları dikkate alamıyoruz. 5,8’lik depremde İstanbul ile iletişim kesildi. Daha büyük bir deprem meydana geldiğinde nasıl bir olumsuzlukla karşılaşacağımızı kestirmek mümkün değil” dedi.

“DEPREME KARŞI HAZIRLIK YAPIYORUZ” LAFLARI HAVADA KALIR

“1999 yılında İstanbul’da, Sakarya’da, Bursa’da ve Düzce’de çok büyük bir depremle karşılaştık” diyen Karamollaoğlu şöyle konuştu:

“Binlerce insanımız hayatını kaybetti. Şehirler tamamen yok oldu. Biz bunun neticesinde ne yaptık? Bu deprem o kadar psikolojik etki oluşturdu ki, devlet ve belediyeler ciddi tedbirleri vazife olarak gördüler. Hatta o dönem vergi konuldu. 65 milyar 952 milyon TL civarında para toplandı. Peki, bu para nerede kullanıldı? Devlet borçlarının açığını kapatmak için mi kullanıldı? Yoksa israf mı edildi? Biz bunun hesabını sormazsak ve bugünkü iktidar ben ne yaptım bu parayı düşünmezse bundan ‘depreme karşı hazırlık yapıyoruz’ havada kalır.”

413 DEPREM ALANI AVM OLDU

İstanbul’un 1999 yılında Milli Görüş idaresinde olduğu dönemde depremle ilgili çok ciddi adımların atıldığını ifade eden Karamollaoğlu, o dönem üniversite ve belediyedeki uzmanların bir araya gelerek önemli çalışmalar yaptığını dile getirdi. Karamollaoğlu, “Orada AKOM diye bir komite kurulmuştu. O dönem deprem master planı hazırlanmıştı. Depremin sadece binaların yıkımıyla ilgili olmadığı belirtilmişti. Çürük binalar tespit edilmişti. Orada teknik, psikolojik, sosyal ve finansal hazırlıklara ihtiyaç olduğu belirlendi. Bu maksatla 493 deprem toplanma alanı belirlenmişti. Şimdi bu 413 alanın yerine AVM’ler ve rezidanslar yapıldı. Şimdi çıkıp, ‘biz bu boş alanları elimizde tutamayız’ diyorlar. Bu, depreme gayri ciddi bir yaklaşımdır. Depreme hazırlık böyle mi yapılır!” diye konuştu. 

TOPLANMA ALANLARI İNSANLARIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMALI

Toplanma alanının insanın ihtiyacını karşılayacağı yer demek olduğunu ifade eden Karamollaoğlu, “Suyu olacak, enerjisi olacak, hastaneleri olacak. Çadırlar kurulacak. Siz bunu herhangi bir parkta yapamazsınız. Bırakın hastanesini ve bakım evini. Bunların hangisi ele alındı? Şimdi diyorlar ki, biz boş alanları elimizde tutamayız. Bundan dolayı deprem anında düşünürüz. Siz deprem hazırlığını ranta kurban ederseniz çözüm bulamazsınız” şeklinde konuştu.

DEPREM BİLE BİZİ BİRBİRİMİZE YAKINLAŞTIRMIYOR

Karamollaoğlu, depremin ardından yaşanan “Ekrem İmamoğlu, yapılan koordinasyon toplantısına çağırıldı mı, çağırılmadı mı” tartışmalarına değinerek, “Biz Saadet Partisi olarak toplantılarımızı üyelerimize hatırlatmayı bir vazife biliyoruz. İstanbul’da, Ankara’da böyle toplantılar yapacaksınız ve ‘gelselerdi’ diyeceksiniz. Bu çok basit ve ucuz bir mücadele metodu. Eğer böyle bahanelere sığınmaya kalkarsanız problemleri çözemezsiniz. Problemler çekişerek çözülmez. Problemler istişare edilerek çözülür. Müzakere edilir, taban tabana zıt fikirler gündeme getirilir ve makul olan kabul edilir. Makul olanı kim söyledi üzerine tartışılmaz. Ama biz her problemi çekişme sebebi olarak görüyoruz. Deprem bile bizi birbirimize yakınlaştırmıyor. Biz İstiklâl Harbi’ni birlikte yaptık. Orada koordinasyonu sağladık. Bu birlikteliği sağlayamazsak çözüm bulamayız. Bugünkü problemlerden kurtulmanın tek yolu bir araya gelmektir” ifadelerini kullandı.

UMARIM ELEKTRİĞE VE DOĞALGAZA BİR DAHA ZAM GELMEZ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın son açıkladığı Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) değerlendiren Karamollaoğlu, “Ekonomi tıkandıkça hükümet sürekli ekonomi paketler açıklıyor. Bu paketlerle ekonominin nabzını düşüreceğini ümit ediyor. Yapılan son açıklamalar bizi baya sevindirdi! Nedeni ise ekonomimiz uçuşa geçmiş diyorlar! Bizde şöyle bir kanaat oluştu; ekonomi uçuşta da inecek yer bulamıyor. Ekonomin sağlam bir zemine ihtiyacı var. Ekonominin uçmaya ihtiyacı yok. Ekonomiden sorumlu bakan da ‘ekonomideki her iyileştirmeyi vatandaşa yansıtıyoruz’ demiş. Ardından elektriğe yüzde 14,90 zam yapıldı diyor. 15 dememesi de sevindirici bir durum. Elektriğe ve doğalgaza 5’inci zam yapıldı. Umarım 6’ncı zam gelmez. Bu açıklanan zamlar ekonomimizin halini gösteriyor. ‘Hep çare üretiyoruz’ derken neticeye bakarsak dağ hep fare doğuruyor” şeklinde konuştu.

ÜRETİME DAYALI POLİTİKALARI ARTIRMALIYIZ

Karamollaoğlu, bir ailenin bile ekonomik sıkıntı çektiğinde masraflarını asgariye indirdiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ekonominin düzelmesini istiyorsanız israftan vazgeçeceksiniz. Sıkıntı ne biliyor musunuz? İsraf ne diye soruyorlar! İtibar için israftan vazgeçilmiyor. Lüks arabalar, kimsenin geçmediği köprüler, uçakların inmediği havaalanları, inşallah İstanbul Kanalı’ndan vazgeçmişlerdir. Bütün gücümüzle üretime yönelmeliyiz. Üretim artmadan ekonomi düzelmez. Üretim artmadan işsizlik ortadan kalkmaz. Üretime dayalı yatırımları artırmamız gerekiyor. Onun için Türkiye’nin çok acil ekonomik reformlara değil, anlayış değişikliğine ihtiyacı var. Bu ülke McKinsey ve IMF reçeteleriyle düzelmez. Ama siz McKinsey ve IMF’nin kapısına gitmeden onların size telkin edeceği politikaları izlerseniz gidip gitmemeniz hiç fark etmez. IMF borcumuz biti diye sevindirdiler ama politikalarını sürdürdüler.” 

EN SON YÜZDE 10’A RAZI OLACAKLAR

Karamollaoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorunlarını yanıtladı. Bir gazetecinin, “AK Parti’de yüzde 40+1 çıkışının geldiğini, söz konusu çıkışı nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna Karamollaoğlu, şu yanıtı verdi:

“40’ı az söylemişler. Bunu 10 altına çeksinler. Gün gelecek AK Parti yüzde 10 barajına muhtaç hale gelecek. Böyle giderse. Bu çaresizliğin önerisidir. Bu yaklaşım ümit vericidir. Yüzde 40’lardan vazgeçip yüzde 30’lara gelecekler. Ümit ederim ki, yüzde 10 barajını da ortadan kaldıracaklar. Halkın güvenini kaybedince az oyla çoğunluğu ikna etmek istiyorlar. Borca dayalı bir ekonomi çökmeye mahkûmdur. Halkın derdini çözemezsiniz. İşte o zaman yüzde 40+1 derseniz. Sonra bizim dediğimize gelir, yüzde 10’a razı olursunuz.”

# TEMEL KARAMOLLAOĞLU İLE İLİŞKİLİ:

03 Ekim 2019 - Siyaset

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Muzaffer - Fetönün okullarında zihin yapısı şekillenen bir kişi ancak batılılar gibi düşünür, bu kişi fetocu olmasada bi şey değişmez. Faizsiz ekonomik düzen onun için bir ütopyadır. Kapitalist nizam da en mükemmele ulaşmak için padanaj yapar durur. İslam birliği tasavvuru beyninde asla yoktur. Onun derdi üretim değil, kadrolaşmak sadece ve sadece gücü ele geçirmektir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 03 Ekim 10:59
01

Ahmed - Zamlari protesto için miting düzenleyiniz!

Bu hükümet laftan anlamiyor fiili tepki yapin!

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 03 Ekim 06:16

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?