Reklamı Kapat

Kompozisyon

Bir konu hakkındaki duygu ve düşünceleri, düzenli ve anlamlı bir bütün hâlinde ifade etme şekline “kompozisyon” denilir.

Türk Dil Kurumu kompozisyonu, iki şekilde açıklar.

1- Parçaları bir araya getirerek bir bütün oluşturma şekli

2- Öğrencilerin kendi duygu ve düşüncelerini etkili ve düzgün bir biçimde anlatmaları için yaptırılan yazılı veya sözlü çalışmaların tümüdür. İyi, doğru ve başarılı bir yazı yazabilmek için;

  • Gözlem yapmak gerekmektedir. Çevrede yaşananlar yazıya aktarıldığında çok daha etkili olmaktadır.
  • Düşün­mek yazılacak konunun zihinde planlanması ve neyi nerede kullanılacağının belirlenmesi demektir.
  • Okumadan yeni bir şeyler üretmek çok zordur. Kelime hazinesi dar bir kişinin yazısında kullandığı kelimeler de sınırlı olacaktır ve etkili bir anlatım yapamayacaktır.
  • Anadili iyi kullanmak gerekir.

Başarılı bir kompozisyon yazılabilmesi için anadili iyi kullanmak, dil bilgisi kurallarını iyi bilmek gerekir. Kompozisyon paragraflar halinde yazılır ve üç kısımdan oluşur.

  1. Başlangıç kısmı: Giriş (Serim) Bölümü.
  2. Olayların yürütülmesi: Gelişme (Düğüm) Bölümü.
  3. Sonuç kısmı: (Çözüm) Bölümü.
  4. Giriş paragrafı:Okuyucuya konuyu tanıtılır. Dolayısı ile giriş paragrafının kuvvetli ve etkili bir ifade ile başlaması gerekir. Kısa yazılarda “giriş paragrafı” bir tanedir örneğin makale gibi yazılarda. Uzun türlerde ise olay, çevre ve kişiler kapsamlı anlatılacağından, “giriş paragrafı” iki, üç veya daha fazla olabilir örnek olarak roman.
  5. Gelişme paragrafı: Giriş paragrafını takip eder ve birkaç paragraftan meydana gelen bölüm olup, sonuç bölümünden önce bulunur. Ge­lişme paragrafı giriş ile sonuç arasındaki paragraftır. Bu kısımda konu çeşitli yönleriyle açıklanır, tartışmaya açılır, olgunlaştırılır ve betimlenir, karakterler anlatılır ve ilerledikçe sonuca doğru bağlanır paragraf.
  6. Sonuç paragrafı: Yazıyı sona erdiren paragraftır. Ko­nu toplanır ve birkaç cümle ile özetlenir.

01 Ekim 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?