Reklamı Kapat

EYT'liler Meclis’ten gelecek haberi bekliyor

TBMM bugün açılıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) bu yıl Meclis’ten gelecek haberi bekliyor.

TBMM, 27. Dönem 3. yasama yılı çalışmalarına bugün başlıyor. Yasama yılı, uzatma olmadığı takdirde 2020 temmuz ayının sonuna kadar devam edecek. Milyonlarca EYT mağdurunun gözü kulağı, yasama yılı boyunca Meclis’ten gelecek haberlerde olacak. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili bu yıl TBMM'de yasal düzenleme yapılması bekleniyor.

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç, yeni yasama yılında milyonlarca EYT mağdurunun umutla beklediği o süreci yazdı. Geride bıraktığımız yasama yılına başlarken çalışanları ilgilendiren en önemli konu emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) ile ilgili yasa teklifleri idi. Yasama yılı açılmadan önce CHP, MHP ve İYİ Parti milletvekilleri EYT ile ilgili yasa teklifleri hazırlanmış ve MHP İstanbul Milletvekili Arzu Erdem, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin ve Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile İYİ Parti Muğla Milletvekili Metin Ergun, TBMM Başkanlığı’na yasa teklifi sunmuştu.

EYT ile ilgili hazırlanan tekliflerin ortak noktası, 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olarak çalışmaya başlayan kadınların 20, erkeklerin 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödeme koşulunu yerine getirmeleri halinde yaşı beklemeden emekli olmaları yönünde idi. TBMM'de yer alan HDP'nin de destek vereceğini açıkladığı tekliflerin gündeme alınması aşamasında görüş birliği sağlanamamıştı. MHP, Meclis'e gelen EYT kanun teklifi ile ilgili AKP ile birlikte hareket etme kararı alarak sorunun çözüme kavuşmasını engellemişti. Ancak yasama yılı boyunca CHP ve İYİ Parti grupları Plan Bütçe Komisyonu’nda, gerekse TBMM Genel Kurulu’nda hemen her fırsatta önergeler vererek torba kanunlara bu yönde ekleme yapmaya çalıştılar.

31 Mart Yerel Seçimleri öncesinde EYT'liler ortak hareket etmiş ve kapalı spor salonları ile İstanbul'da miting düzenlemişti. 23 Haziran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi sonrası ise Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’e rapor hazırlama talimatı vermesi üzerine, EYT’liler bu yıl da Meclis’e kulak verecek. Vedat Bilgin’in her ne kadar, konu çok geniş ve homojen olmayan kesimleri ilgilendirdiği için uzun soluklu bir çalışmanın henüz başında olduklarını belirtmesine rağmen, EYT’liler Meclis’ten gelecek haberleri bekleyecek.

# EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) İLE İLİŞKİLİ:

01 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?