Reklamı Kapat

Ali Ekber Yıldırım: Tarımda mazot ve gübre desteği kaldırılacak

Çiftçiler mazot ve gübre fiyatlarından şikayetçi olurken tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım, hükümetin açıklayacağı yeni tarım parketi ile mazot ve gübre desteğinin kaldırılacağını belirtti.

Türkiye'de son yıllarda krizle boğuşan sektörlerden biri de tarım. Çiftçilerin en büyük sorunu mazot ve gübre fiyatları. Hükümet önceden mazotun yarısı bizden derken artık mazot ve gübre desteğini kaldırıyor. Tarım konusunda yazdığı yazılar ile tanınan Dünya gazetesi yazarı Ali Ekber Yıldırım, bugünkü yazısında Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yeni Destek Stratejisi" ile bitkisel üretimde destekleme modeli tümüyle değiştirileceğini açıkladı. Bu modele göre çiftçilere verilen mazot ve gübre desteğinin kaldırılacağını aktaran Yıldırım, "Bunun yerine puanlama sistemi getiriliyor. Çiftçi ektiği ürüne, kullandığı girdiye göre puan toplayacak. Aldığı puana göre destek alacak." diye yazdı.

Dünya yazarı Ali Ekber Yıldırım, çiftçileri mazot ve gübre fiyatlarından şikayetçi olduğunu hatırlatarak bugünkü yazısında "Hükümette bundan şikâyetçi olmalı ki, 2016 yılında "mazotun yarısı bizden" diye önemli bir destek açıkladı. Fakat aynı hükümet şimdi yeni bir destekleme modeli ile tarımsal girdilerdeki desteği tamamen kaldırmaya hazırlanıyor." dedi.

Yazıda aktarılan bilgilere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan "Yeni Destek Stratejisi" ile bitkisel üretimde destekleme modeli tümüyle değiştiriliyor. Mazot ve gübre desteği kaldırılacak. Bunun yerine puanlama sistemi getiriliyor. Çiftçi ektiği ürüne, kullandığı girdiye göre puan toplayacak. Aldığı puana göre destek alacak.

Yeni Destek Stratejisi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulacak. Kabul görürse uygulamaya geçilecek. Bu yeni strateji ile yapılmak istenen nedir?

Tarım yazarı Yıldırım'a göre, hedef; destekleri azaltmak. "Yeni Destek Stratejisi'nin ana hedefi tarım desteklerini düşürmektir" diyen Ali Ekber Yıldırım yazısında şöyle devam etti:

"Bu model kabul edilir ve uygulanırsa tarıma verilen destekler azaltılacak. Mazot ve gübre desteği tamamen kaldırılacak. Çiftçinin canını yakan, üretim yapmasının önündeki en büyük engel olan yüksek girdi maliyetleri daha da artacak. Zaten yetersiz olan ve zamanında ödenmeyen tarım desteklerini azaltmak, mazot ve gübre desteğini kaldırmak çiftçiye de, tarıma da büyük ihanet olur.
Yeni uygulama ile puanlama sistemine geçilecek. Çiftçiler ektikleri ürüne göre, kullandıkları girdilere göre puan toplayacak. Her 1 puan 1 lira olacak. Puanı yüksek olan çiftçi daha çok destek alacak. Bunun için belirlenen kriterler var. Bu kriterlerden birincisi üretimi teşvik puanı. 2000 yılında Dünya Bankası'nın Türkiye'ye uygulattığı doğrudan gelir desteği benzeri bir uygulama olacak. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne üretim yapacağını bildiren her çiftçiye sabit bir para ödenecek. Bunun için tarihler belirlenmiş. Tarla ve bahçe bitkileri için Çiftçi Kayıt Sistemi kaydını 01 Eylül-30 Kasım arası yapanlara 1000 lira, Aralık-Mart döneminde yapanlara 500 lira destek sağlanacak. Seracılıkta 1 Eylül- 31 Aralık tarihlerinde Örtüaltı Kayıt Sistemi’ne kayıt yapanlara 2 bin 500 lira, Ocak-Şubat döneminde kayıt yapanlara 1250 lira doğrudan destek verilecek. Bu ödeme dekar başına değil. Yılda bir kez sabit bir ödeme olacak. Üretimi teşvik desteğinde 2018/2019 Çiftçi Kayıt Sistemi kayıtları baz alınacak. Dikili arazilerde 5 dekar ve üzeri olması şartı var. Bu uygulama geriye dönük uygulanacağı için çiftçinin önünü görmesi, kimin hangi üründe ne kadar üretim yapacağını görmek pek mümkün olmayacak. Çünkü geriye dönük olarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne bakılacak. Oysa, Amerika 5 yıllık, Avrupa Birliği 7 yıllık bütçe yapıyor. Çiftçi ne kadar destek alacağını bilerek üretime karar veriyor. Tarımsal üretimi planlayabiliyorlar. Bu sistem uygulanırsa zaten yapılamayan üretim planlaması hiç yapılamayacak."

Yeni Destekleme Stratejisi’nde organik tarım, iyi tarım uygulamalarına, organik gübre kullananlara ilave puan yani destek verileceğinin ifade edildiğini hatırlatan Yıldırım "Çiftçiler organik gübre kullanmak istese yeterli üretim yok. Öyle görünüyor ki, bu sistemin bütün olumsuzlukları "organik" sos ile kapatılmaya, perdelenmeye çalışılıyor. Toplumun organik sözcüğüne olan sempatisi kullanılıyor." dedi.

Hayvancılık destekleri ne olacak?" diye soran tarım yazarı, şöyle devam ediyor:

"Yeni stratejide sadece bitkisel üretime yönelik desteklemeler ele alınıyor. Hayvancılıkla ilgili destekler ayrıca ele alınacak ve açıklanacaktır. Edindiğimiz bilgilere göre hayvancılıkta da destekleri azaltacak bir sistem üzerinde çalışılıyor. Özetle, bu ana konular dışında, yeni modelle destekleme sistemi olabildiğince karmaşık, içinden çıkılamaz hale getiriliyor. Yıllarca üzerinde çalışılan havza modeli tamamen devre dışı bırakılıyor. Çiftçi desteksiz bırakılıyor. Yüksek girdi maliyetleri ile üretim yapmak zorunda bırakılan çiftçi tarımdan çekilmeye zorlanacak. Bunun sonu tarımın tasfiye edilmesidir. Bu sistem bu haliyle Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilir ve uygulanırsa sadece çiftçi değil, üretici, tüketici, sanayici, tüccar yani ülke kaybedecektir."

01 Ekim 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

04

Ahmet - TÜRKİYE de yapılan uretimle dünya bizi kiskaniyor. Hiç vermeseler daha iyi olur. Nasılsa büyümekteyiz. Şaka gibi yaa.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 03 Ekim 10:02
03

Emrah Altun - Lanet gelsin bi biu eksikti sol gözden veryonuz sag gözden alıyorsunuz bunun neyi destek allh aşkına ben karsliyim mazot 6780 tl litre fiyatı yem 110 tl bunun neyi kar soylermisin tavuk eti 38 tl kırmızı et 35 tl sizce bu desteğiniz mi vicdaniniz olsa bu işe bi el koyarsiniz burda tüm ciftci kardeskerime sesleniyorum duyarsız kalmayın

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 22:28
02

Bekir Anazoğlu - Hükümet ayagına kurşun sıkıyor secim var ozmn bu tarım bakanı akp kurtaracak mı cok merak etmiyorum

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 01 Ekim 15:09
01

Vedat Tintin - Somut örnekler üzerinde problem çözerseniz daha anlaşılır olur

Örnek

250 dekar..Ayçiçeği

250 dekar..Buğday

Ne kadar destek alabilirim?

Yanıtla . 2Beğen . 4Beğenme 01 Ekim 13:40

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?