Reklamı Kapat

Hastalıklardan korunmada altın kural: Hijyen

Okulların açılması ve sonbaharın gelmesiyle birlikte bulaşıcı hastalıklarda da artış görülebiliyor.

 Okulda görülen rahatsızlıkların başında soğuk algınlığına neden olan gribal enfeksiyonların geldiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğr. Gör. İsmail Gönen, “Okullarda sık rastlanan bulaşıcı hastalıklar, hepatitler, döküntülü hastalıklar ve parazit enfeksiyonları olarak karşımıza çıkıyor. Bu hastalıkların bazıları aşının tam olarak uygulanması ile önlenebiliyor. Bazı hastalıklarından korunmak için ise hijyen şartlarına dikkat edilmesi gerekir” diyor.

HİJYEN KURALLARI ALIŞKANLIĞA DÖNÜŞMELİ

Okulda en sık görülen gribal enfeksiyonlar sadece solunum ve hava yoluyla değil, elle de bulaşabilir. Bu yüzden el temizliğine dikkat etmek büyük önem taşıyor. Bunun yanında çocuklarda, tuvalet ve el temizliğine yeterince dikkat edilmediği durumlarda bağırsak parazitleri de görülebiliyor. Bağırsak solucanı olan çocuklarda burun kaşıntısı, ağızdan yastığa su akması, makatta kaşıntı, zaman zaman karın ağrısı, kilo alamama gibi belirtiler görülebilir. Koruyucu önlemlerin başında tuvaletten sonra sabunla el yıkanması, açıkta satılan gıdaların yenilmemesi, sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması gelir. Bunun dışında çocukların hijyenik koşullarda eğitim ortamlarının düzenlemesi, hijyen kurallarını alışkanlığa dönüştürecek eğitim programlarının verilmesi önemlidir.

HASTA ÇOCUĞU OKULA GÖNDERMEYİN

Bulaşıcı hastalık tanısı konan çocuklar doktorun önerdiği süre boyunca okula gönderilmemelidir. Ayrıca çocuğunuzda herhangi bir hastalık ortaya çıktığında, okul yetkilileri bu durumdan haberdar edilmelidir. Hastaya yakın diğer çocuklar takibe alınarak hastalığın yayılmasını engelleyecek tedbirler alınabilir. Bazen ailelerin kreşe ve okula göndermek dışında başka seçeneği olmaması nedeniyle çocukları okula gönderilebiliyor. Genellikle çocukların kreşe ya da okula başlamasıyla iş hayatına daha aktif dönen anne ve babalar çocuğunu göndermeme durumu karşısında ikinci bir B planına mutlaka hazırlıklı olmalılar. Okul yönetimlerince de hasta olan öğrencilerin sağlam arkadaşlarının yanında eğitim görmesini engelleyecek tedbirler alınmalıdır.

KALP SAĞLIĞIMIZI NASIL KORUYABİLİRİZ?

Sağlıklı beslenmenin yanında, egzersiz yapmak ve stresten uzak durmak da kalbi koruyor. Doktorlar kalbi koruyabilmek için şunları dikkate almamız gerektiğini söylüyorlar:

Tansiyonun kontrol altına alınması gerekir: Zira yüksek tansiyon damar içi yüzeyindeki genişliği daraltarak hücrelerde yağ birikmesine neden oluyor. Bu durum kalp üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Bu nedenle tansiyonun dengede tutulması şarttır.

Sigara kalp hastalıklarına davetiye çıkarır: Yapılan araştırmalar sigaranın kalp ve birçok rahatsızlığa davetiye çıkardığı ortaya çıkmıştır. Sigara içen kimselerin damar iç yüzeyindeki kolesterol kireç birikimine zemin hazırlıyor. Bu durum pıhtı hücrelerinin tepkilerini güçlendiriyor.

Diyabet: Diyabet kalp sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Birçok hasta myokard enferktüsü gelişmesi sonucu yaşamını yitiriyor. Diyabet damarların esnekliğini etkiliyor, hücre birikimine neden oluyor, pıhtılaşmayı artırıyor, damar iç yüzeyinde hasar bırakıyor.

Kontrol altına alınamayan diyabette tipik olarak hipertrigliseridemi ile beraber iyi huylu kolesterol düşüklüğü bulunuyor. Araştırmalar koroner arter hastalarından ölüm oranının tip-1 diyabetlilerde 3-10, tip-2’lerde daha da arttığını gösteriyor.

Egzersiz kalbi koruyor: Günümüzde insanlar en kısa mesafelere dahi araçla gidiyorlar.  Hareketsizlik başta kalp sorunları olmak üzere birçok sağlık sorunlarına davetiye çıkarıyor. Yapılan araştırmalar, düzenli ve doğru egzersiz yapılmasının kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu önlem olduğunu gösteriyor.

01 Ekim 2019 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?