Reklamı Kapat

Ekrem İmamoğlu'dan deprem açıklaması: Çok yanlışlar yaptık

İmamoğlu, İstanbul depremi sonrası ortaya çıkan toplanma alanı tartışmaları ile ilgili "Çok yanlışlar yaptık. Eğri, oturup doğru konuşmalıyız. Toplanma alanları konusunda sıkıntıdayız" dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

İstanbul'da meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem ve artçı sarsıntılarla ilgili kaygılar devam ediyor. İstanbullular dün geceyi parklarda, sokaklarda geçirdi. En çok tartışılan konulardan biri olası bir deprem de toplanma alanların yetersizliği. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Fox Tv'de canlı yayında İsmail Küçükkaya'nın konuğuydu. Konuyla ilgili soruları cevapladı.

İmamoğlu "(İstanbul'da toplanma alanı) 99 yılında 470 adet çok büyük çaplı toplanma alanı tanımlanmış, şimdi elimizde 77'si kalmış. Bugün sayılar şöyle; İstanbul genelinde 2864 park ve buna benzer alanların toplanma alanı şeklinde AFAD'a bildirildiği söyleniyor. Bu alanlar toplanma alanı şeklinde gerekli fiziksel şartlara sahip değil" dedi, ardından devam etti:

"Toplanma alanı hususunda, 10 bin 22 adet olarak tanımlanıyor. Bu alanlara okul bahçeleri de konuyor. Acil toplanma alanlarıyla ilgili şehrimiz sıkıntıdadır, nokta. Çalışmalara bu şekilde bakmazsak eylemcilik yapmış oluruz. Biz 856 adet yeni toplanma alanı yapılabilecek yeni yerler tespit ettik. Bununla ilgili pazar günü bana sunum yapıldı. Pazartesi günü de katıldığım bir televizyon programında Sayın Cumhurbaşkanımız ile depremi konuşmak istediğimi söyledim. Gizli ajanda gibi. Her şeyi hissederiz ama depremi unuturuz.

"BAKIN ÇOK YANLIŞLAR YAPTIK? EĞRİ OTURUP DOĞRU KONUŞMALIYIZ"

(Nasıl hazırlıklar yapılacak?) Tabii hocamız da (Deprem Bilimci Prof. Ahmet Ercan) az önce Kandilli rasathanesi ile konuştuk, iş birliklerimizi tekrar konuşacağız. Bilimle ilgili konular açıkçası bir şehrin depremi yaşadığı anla ilgili konular var. Biz şununla ilgileniyoruz, İstanbul'un yapı stoku. Bunların nasıl güçlendirilmesi mümkün, nasıl bir sistemle kentsel dönüşümü ele almalıyız? Bakın çok yanlışlar yaptık. Eğri, oturup doğru konuşmalıyız. Kartal'daki gibi bir çok yapının tepemize yıkılması ihtimali varsa bu İstanbul için vahim bir durumdur. Birçok ilçemizde bu tarz riskli yapılarla karşılaşıyoruz. Yapı stokunu ele alacak yeni bir kentsel dönüşüm stratejisi geliştirmeliyiz. Şehrin yapı stokunu güçlendirmek zorundayız.
Fiziki olarak depreme hazırlık, az önce söylediğimiz deprem toplanma alanları ve güçlendirilmesi gereken kamu yapıları v.s. İBB olarak bizim lojistik planlamamız var. Muazzam bir lojistik merkezimiz var. Bunun gibi lojistik alanlarımızın olacağı bir sistem organize etmemiz gerekiyor. Başta okullar olmak üzere, kamu binalarında muazzam bir eğitim seferberliği ortaya koymamız lazım.

"DEPREMLE İLGİLİ NE YAPTIĞIMIZI BİLMEMİZ LAZIM"

Yedi yaşındaki kızımla depremi konuşurken 'baba şöyle yaptım böyle yaptım' diye kendini tarifleniyor. En küçüğünden en büyüğümüze kadar depremle ilgili ne yaptığımızı bilmemiz lazım. GSM operatörleri nasıl eksiksiz iletişim kurmamızı sağlayacağına ilişkin hazırlıklı olmalı. Taksiciler, otobüs şoförleri ne yapması gerekiyor bilmeli. İstanbul Türkiye'nin motor gücü. İstanbul'un moralsiz bir anı Türkiye'ye bedeller ödetir."

Deprem esnasında neredeydiniz, ne yaptınız? sorusuna İmamoğlu şu cevabı verdi:

"Yoldaydım ve havaalanına gidiyordum. Dolayısıyla depremi hissetmedik. Havaalanına varınca insanların bir kısmı salonun dışındaydı. Depremi söyleyince herkes gibi refleks olarak çocuklarımın okulunu arattım. Ben de AKOM'u arayarak geleceğimi bildirdim. Herkes gibi insan çocuğunu arıyor... Biz gerçekten çok bilinçsiz bir gün daha yaşadık. Görüntüleri izledim. Tümüyle kaçıştık. Binlerce insan koridorlarda kaçıştık. Neredeyse sıfır bilinçteyiz neredeyse. Neredeyse kimse deprem pozisyonunu almadı. Öyle bir görüntüyle karşılaşmadım.

"KAFAMIZI KUMA SOKAMAYIZ"

Kendimizce hayatımızla ilgili, meskenimizle ilgili, çocuklarımızın okuluyla ilgili bu tür sorgulamaları yapıyoruz. O açıdan kafamız rahattı ama deprem esnasında kim nerede olacağını bilemez. Herkesin yaşadığı, okuduğu çalıştığı her binayla ilgili yapının sağlamlığıyla ilgili sorgulama yapmak zorunluluğu vardır. Bütün kamu kurumlarını da için katan bir süreç başlatmak zorundayız. Bununla yüzleşmek zorundayız. Kafamızı kuma sokamayız. Hızlı bir şekilde İstanbul'u daha az riskli hale getirebiliriz. Bu süreci ayağa kaldırmalıyız. Kasım ayına büyük bir deprem çalıştay hazırlığımız vardı. Dün bunu valimizle de paylaştık, bunu ortak yapmalıyız diye."

27 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Ridvan - Acaba beylikdüzünde ne kadar toplanma alanı var imamoğlu açıklasada bizde bilsek devletin resmi açıklama ları hakkında ahkam kesmek kolay.!!!!!????...

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 11:00

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?