Reklamı Kapat

Her şeyden tasarruf olur eğitimden olmaz

MEB ve eğitim sendikaları başkanları bir araya geldi

Bünyamin Güler
Bünyamin Güler Tüm Haberleri

Milli Eğitim Bakanlığı heyeti ile eğitim sendikaları heyeti bir araya geldi. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın başkanlık ettiği MEB heyeti, Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan ve Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım’dan oluşan sendika başkanları bir araya gelerek, eğitim ve eğitim çalışanlarının sorunlarını masaya yatırdı. Toplantıda Öğretmenlik Meslek Kanunu, 3600 ek gösterge, sözleşmelilik ve 3+1 uygulamasına geçildiği hâlde aile bütünlüğü sağlanamayan öğretmenlerin durumu başta olmak üzere eğitim camiasının onlarca sorunu tartışıldı. ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun beklentileri karşılayacak şekilde bir an öne hayata geçirilmesi gerektiğinin vurgulandığı toplantıda, öğretmenlik mesleğinin örselenmesinin önüne geçmesi gereken kanunun da geciktirilmemesi gerektiği ifade edildi.

SAFRAN: 200 KİŞİLİK BİR MUTFAK ÇALIŞMASI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakan Yardımcısı Mustafa Safran, “Gelinen nokta itibarıyla 965 bin öğretmen sayısına ulaşıldı. Mesleğin statüsü ve saygınlığı açısından katılımcılığı esas alarak taslak hazırlığı yapıldı. Eğitim paydaşlarının görüşleri başta olmak üzere her kademeden öğretmen katılımıyla 200 kişilik bir mutfak çalışması gerçekleştirildi” dedi.

YALÇIN: “BİR AN ÖNCE TASARI MECLİS’E SEVK EDİLMELİ”

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Yalçın ise kamu görevlilerinin üçte birinin öğretmen olduğunu belirterek, “Kamuda toplam çalışan sayısı içerisinde 965 bini bulan sayısal ağırlığı ile öğretmenler beklentilerinin karşılanmasını umdukları Öğretmenlik Meslek Kanunu konusunu yakından takip etmektedirler. Eğitim-Bir-Sen olarak, ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu İhtiyaçlar-Öneriler’ başlıklı özel çalışmamızı kamuoyu ile buluşturduk. Hazırlanan taslak paylaşılıp olgunlaştırıldıktan sonra daha fazla gecikmesine fırsat verilmeksizin bir an önce kanun tasarısı hâlinde Meclis’e sevk edilmelidir” şeklinde konuştu.

Bu tür toplantılar devam etmeli

Eğitimde kalabalık sınıflar, ikili eğitim yapan okullar ve 2020-2021 yılında 600 bin rutin öğrencinin dışında ortaöğretime geçecek kitlenin getireceği sorunların da konuşulduğu toplantıda, sendika başkanları konuya ilişkin önerilerini paylaştı. “Bütçe disiplini ve tasarruf konusunun Millî Eğitim’i zorladığını ve stresi artırdığını görüyoruz” diyen sendika başkanları, “Her şeyden tasarruf olur ama eğitimden tasarruf olmaz. Millî Eğitim Bakanlığı’na diğer kamu kurumlarına yaklaşıldığının dışında yaklaşılmalı” görüşünü dile getirdi. Sendika başkanları, toplantı için Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’a teşekkür ederek, bu tür buluşmaların devam etmesi gerektiğinin altını çizdi. Sonraki toplantının ev sahipliğini ise Eğitim-Bir-Sen yapacak.

25 Eylül 2019 - Eğitim

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?