Reklamı Kapat

EYT'liler Finlandiya modeline karşı!

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), 20 yıl sonra hükümetin masasına geldi. Ancak EYT'liler kamuoyunda konuşulan Finlandiya modeli benzeri formüllere tepki gösterdiler.

Büyütmek için resme tıklayın

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) olarak adlandırılan milyonlarca kişi 20 yıl sonra seslerini hükümete duyurabildiler. 1999 yılında yapılan yasa değişikliğinden bu yana ilk kez 5 Eylül’de EYT’liler Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin ile görüşerek taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a iletti.

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin'in EYT’liler ile görüşmesinin ardından kamuoyunda, başta Finlandiya modeli olmak üzere çeşitli formüller konuşulmaya başlandı. Finlandiye modali EYT sisteminde kanuni yaştan önce emekli olanların aylıklarında yüzde 50’ye varan oranlarda indirim yapılıyor.

"TÜRKİYE'DE EMEKLİ AYLIĞI DÜŞÜK"

Habertürk'ten Ahmet Kıvanç'ın haberine göre Türkiye’de emekli aylıklarının zaten düşük olması nedeniyle EYT’liler Finlandiya modeli benzeri formüllere tepki gösterdiler. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYT SYDD) Başkanı Gönül Boran Özüpak, asgari ücretle çalışan eşinin şubat ayında emekli olacağını belirterek, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) sisteminde eşine bağlanacak emekli aylığının 1.200 TL göründüğünü belirtti. Özüpak, emekli aylıkları zaten düşük iken EYT sorununa çözüm amacıyla aylığın daha da düşürülmesinin kabul edilemeyeceğini, görüşmeler sırasında Vedat Bilgin’in de bu ve benzeri bir öneriyi dile getirmediğini ifade etti.

"FİNLANDİYA MODELİ TEPKİ ÖLÇMEK İÇİN Mİ?"

EYT SYDD Başkanı Özüpak, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Vedat Bilgin’in görüşmeler sırasında aylık bağlama oranı konusundaki bu adaletsizliğin giderilmesi konusundaki taleplerine hak verdiğini belirtti. Özüpak, "Finlandiya modeli tepki ölçmek için mi gündeme getiriliyor, bilmiyoruz ama kabul edemeyiz. Cumhurbaşkanımızın talimatı bizi mutlu etti. Bir yol bulunacağına inanıyoruz" dedi.

EMEKLİ OLDUKTAN SONRA ÇALIŞANIN AYLIĞI DÜŞÜRÜLSÜN

EYT’liler, emekli aylığının düşürülmesi konusunda farklı bir öneride bulundu. En düşük emekli aylığının asgari ücret düzeyine yükseltilmesini isteyen EYT’liler, emekli olduktan sonra çalışmak isteyenlerin emekli maaşlarının belli bir oranda kesilmesini önerdi. Emekli olan kişilerin çalışma hayatından çıkması sağlanarak, iş arayan kişilerin daha kolay işe girmelerinin sağlanacağını, böylece işsizliğin azalacağını belirttiler.

# EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLAR (EYT) İLE İLİŞKİLİ:

23 Eylül 2019 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Binali KACIR - Selamın Aleykum.

Emekli olanların tekrar çalışması durumunda

aylıklarının düşürülmesi fikride neyin nesi.

İnsanlar kıt kanaat geçiniyorlar.

Emekliye maaşı yetse neden çalışsın ki.

Bu fikri öne atanlar düşünmeden konuşmuşlar.

Ayrıca Emekli olup çalışanlar zaten desdek primi oduyorlar.

Gençler çok çalışıp kendilerini geliştirsinler.

Yaşlısına hürmet etmeyen bir devletin ve toplumun ömrü uzun olmaz.

Ben Emekli değilim.

Lakin Emeklileri kambur olarak görenler doğru yolda değiller.

Umarım en kısa zamanda bu inatlarından vazgeçerler.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 11:35

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?