Reklamı Kapat

İmam hatipli gençler TEKNOFEST birincisi

Atatürk Havalimanı’nda 17 Eylül’de başlayan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) dün son buldu.

Onur Şehmus Şahin
RÖPORTAJ Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Millî Gazete’nin “Geleceğin Erbakan’ları” olarak duyurduğu AGD mensubu Eymen Yıldırım ve arkadaşlarının oluşturduğu Çargah Roket Takımı, İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te birinci oldu. M.Emin Saraç İmam Hatip Lisesi’nde okuyan Çargah Roket Takımı, uzun uğraşlar sonucunda hazır hale getirdikleri roketle Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te birinci oldu. İmam hatipli gençler, başarılarını ve roket sistemlerini Millî Gazete’ye anlattılar.

Atatürk Havalimanı’nda 17Eylül’de başlayan İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) dün son buldu. Beş gün boyunca 1 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiği TEKNOFEST’te birçok yarışma da düzenlendi. Millî Gazete’nin “Geleceğin Erbakan’ları” olarak duyurduğu İmam hatipli gençlerin oluşturduğu Çargah Roket Takımı da, İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali Teknofest’te birinci oldu. M.Emin Saraç İmam Hatip Lisesi’nde okuyan ve Anadolu Gençlik Derneği Başakşehir Şubesi’nde aktif görev alan Eymen Yıldırım ve diğer arkadaşların bir araya gelerek kurduğu Çargah Roket Takımı kendi imkânlarıyla ve uzun uğraşlar sonucunda hazırladıkları roket hakkında ve kazandıkları başarı hakkında Millî Gazete’ye konuştular.

"GECE SABAHLARA KADAR ATÖLYEDE ÇALIŞIP HEDEFLERİ İÇİN MÜCADELE ETTİLER"
Geleceğin Erbakan’larına danışmanlık yaptınız, Çargah Roket Takımı hakkında, kazanılan başarı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Mehmet Fatih GENÇ (Takım Danışmanı): Çargah Roket Takımı ne yaptıysa kendi çabalarıyla yapmaya çalıştı. Neredeyse her şeyi sıfırdan başlayıp üst düzeylere çıkarttılar. Bu roket projesinin öğrencilere çok farklı şeyler kattığını gözlemledim. Kendilerine özgüven geldi, kendi başlarına bir şeyler yapabileceklerini gördüler ve hedefleri için daha lise yıllarından çalışmaya başladılar. Gece sabahlara kadar atölyede çalışıp hedefleri için mücadele ettiklerine tanık oldum. Kendilerini adeta bu işe adadılar ve onca emeğin, onca çabanın da sonucu Teknofest’in düzenlediği roket yarışmasında birincilik kazanmak oldu.

"SENEYE DE TEKNOFEST’E KATILIP YÜKSEK İRTİFADA YARIŞACAĞIZ"

Çargah Roket Takımı’nın kaptanı olarak Teknofest’in Roket Yarışması’nda kazandığınız birincilik için neler söylemek istersiniz?

Eymen Yıldırım (Çargah Roket Takımı’nın Kaptanı): Esasında birinciliğimizle tek bir duygu yaşamıyoruz. Tabii mutluyum ama bu roketi fırlatmak için birçok aşama geçtik ve o yüzden farklı heyecanlar yaşadık. Roket için hazırladığımız raporun geçtiği zaman, montaj günü roketimize verilen uçuş izni ve roketimizin uçuş anı gerçekten çok farklı duygulardı. Sonuç olarak da emeğimizin karşılığını aldık. Çargah Roket Takımı olarak gelecek sene de Teknofest’e katılıp bu sefer yüksek irtifada yarışmak istiyoruz. Bizler Müslümanız ve yaptığımız işi sonuna kadar götürmekle yükümlüyüz.

"YAPTIĞIMIZ HER ŞEYİ ALLAH RIZASI İÇİN YAPTIK"

Çargah Roket Takımı olarak birincilik kazındığınız roketi biraz bize tanıtır mısınız?

Eymen Yıldırım (Çargah Roket Takımı’nın Kaptanı): Roketimiz esasında, savaş amaçlı değil de uzay araştırmalarında kullanılmak için tasarlandı. Roketimiz şu an uzay görevleri için hazır değil, ufak bir prototip diyebiliriz. Bu roketimiz geliştirilebilirse Türkiye’nin ileride yürüteceği uzay çalışmalarında etkili olabilir. Türkiye’yi ileriye taşıyacak yeni teknolojiler için biz gençler olarak çalışıp başaracağız. Biz imam hatip lisesi öğrencileriyiz, bu roketi yapış amacımız da İslam’a ve Müslümanlara fayda sağlamaktır. Erbakan Hoca’nın da söylediği gibi, biz yaptığımız her şeyi Allah Rızası için yaptık.

"BİZİM İMAM HATİPLİ OLDUĞUMUZU ÖĞRENİNCE ŞAŞIRIYORLAR"

İmam hatipli öğrenciler olarak almış olduğunuz bu başarı nasıl karşılanıyor, bu konuda neler söylemek istersiniz?

Ahmet Yavuz Hiçdurmaz (Yazılım Sistemi): Fuar boyunca standımızı ziyaret edenler bizim imam hatipli olduğumuzu öğrenince şaşırıyorlar. Bizim meslek liseleri gibi atölye imkânlarımız olmasa da diğer tüm liseliler gibiyiz. Eğitimimizin temelini oluşturan İslam sadece dini ilimleri emretmiyor, bizler fen ilimlerini de öğrenmekle mesulüz. O yüzden elimizden gelini yapıp çalıştık ve çalışmaya da devam edeceğiz.

"BİR ŞEYLER BAŞARABİLECEĞİMİZİ KANITLADIK"

Çargah Roket Takımı nasıl kuruldu, nasıl yola çıktınız, son olarak bunu anlatır mısınız?

Yahya Çakır (Elektronik Sistem): Geçen yıl Teknofest’i ziyaret ettiğimizde roket yapma gibi bir fikrimiz yoktu.  Sonra arkadaşlarımızla biz de yapabiliriz dedik. Sonra araştırmaya ve öğrenmeye başladık. Daha sonra da işe koyulduk ve roketin hazırlanması için atölyede sabahladığımız günler oldu. Çargah Roket Takımı olarak gerçekten çok çaba harcadık. Bu süreç boyunca bize birçok kişi destek oldu. Kendimize ve bize inananlara bir şeyler başarabileceğimizi kanıtladık.

"GELECEĞE DÖNÜK YENİ HEDEFLERİMİZ OLDU"

Teknofest’te almış olduğunuz birincilik ve roket için çalıştığınız süreç size neler kattı, bahsedebilir misiniz?

Semih Tiryakiol (Paraşüt Sistemi): Takım ruhunu öğrendik, araştırıp geliştirmeyi öğrendik ve çalışmanın sonunda bir başarının geldiğini öğrendik. Özellikle de roketimizin montaj günü eşsiz bir deneyimdi benim açımdan. Roketimizin başarılı bir şekilde uçması ve birincilik ödülünün gelmesiyle birlikte geleceğe dönük yeni hedeflerimiz oldu. Şimdiden onlar için çalışmaya başladık diyebilirim. Gelecek sene yeniden bu yarışmaya katılıp, yeniden birincilik için mücadele edeceğiz inşallah.

"SİSTEM GERÇEKTEN ÇOK ÖZGÜN"

Birinci olan roketinizi diğerlerinden ayıran özellikler nelerdir, anlatabilir misiniz?

Ali Uysal (Teknik Tasarım): Genel olarak bizim roket için tasarladığımız sistem gerçekten çok özgün. Mekanik sistemimiz ve barut kullanmadığımız roketimizin her aşamasıyla bizler ilgilendik. Yazılım, tasarım, teknik ve diğer tüm özellikleri bizim üstünde durarak ortaya çıkarttığımız bir roket. Yani tamamıyla bizim üretip geliştirdiğimiz sitem, şükürler olsun sorunsuz çalıştı. Bazı eksikliklerimiz oldu ama onları da gördük ve anladık. Gelecek sene yeniden bu yarışma için hazırlandığımızda roketimizde bu hataları düzelteceğiz.

23 Eylül 2019 - Teknoloji

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

05

Mustafa Kizan - rabbim rızasına uygun yaşayacak ve yaşatacak başarılarda muvaffakıyetler ve muzafferiyetler duasıyla.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 23 Eylül 10:15
03

ARİF - Her kitle liderinin zihin yapısı ile şekillenir. Bu gençlerimizde inşaAllah geleceğin Erbakanları olur. Allah gayretlerini artırsın inşaAllah

Yanıtla . 8Beğen . 2Beğenme 23 Eylül 09:47
02

Muzaffer - Ancak feraset sahipleri 1.olabilirler. Ancak Allah ın yardım ettikleri başarılı olabilirler. Bugün akp nin o dindar baskanları cazlı sazlı eğlence festivalleriyle milletin nefsani duygularını coşturarak başarılı olacaklarını sanıyorlar. O tesbihli tarikat ehli başkanları bu şekilde görmek insanı hayretler içinde bırakıyor ve milli görüşün ne kadar mühim olduğunu bizlere bir kere daha anlatıyor. En son cazlı sazlı vur patlasın çal oynasınlardan sonra balkanlar elimizden cıkmış, yeşil köye kadar rus orduları gelmiştiler.

Yanıtla . 2Beğen . 2Beğenme 23 Eylül 09:09
01

Mg Sevdalısı - İşte milli görüş budur. Üretmek! Tüketmek değil. Alınlarından öpüyorum kardeşlerimizin.

"Milli görüş kökenliyim, falanca yurtta kaldım" vs. diyerek makam sahibi olan arkadaşlara duyurulur.

Yanıtla . 6Beğen . 2Beğenme 23 Eylül 01:32

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?