Reklamı Kapat

Ölürüz de Keşmir’i vermeyiz

Millî gazete, Hindistan işgali altındaki Cammu Keşmir’de yaşanan dramı ve Hindistan zulmünü daha yakından takip etmek için bölgeye gitti…

Muhammed Vefa
ÖZEL HABER Muhammed Vefa Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Azad Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Masood Khan ve Azad Keşmir Başbakanı Raja Faruk Haydar Han Milli Gazete aracılığıyla dünyaya seslendi.

Hindistan’da aşırı Hindu milliyetçisi Modi yönetiminin Cammu Keşmir’i işgal etmesinin ardından bölgeyle iletişim kesildi. Hindistan bölgeye 1 milyona yakın asker yığarken, 47 gündür Cammu Keşmirliler temel ihtiyaçlarını karşılamak için dışarı çıkamıyor. Azad Keşmir Cumhurbaşkanı Masood Khan, Türkiye’nin bölgede yaşanan gelişmeler karşısında insani diplomasisini artırması gerektiğinin altını çizerek, “Uluslararası toplumun artık Hindistan üzerinde baskı oluşturması gerekiyor. Hindistan, Cammu Keşmir’de soykırım işliyor.” diye konuştu.

Pakistan ile Hindistan arasında devam eden gerginlik her geçen gün artarken, son olarak Modi yönetimindeki Hindistan, Cammu Keşmir’i işgal etti. Hindistan askerlerinin baskısından dolayı Cammu Keşmir’de, telefon başta olmak üzere ulaşım ve iletişim bağı kesilmiş vaziyette. Millî Gazete; Pakistan, Azad Keşmir ve Cammu Keşmir’de yaşanan gelişmeleri yakından takip etmek için ellerin tetikte beklediği bölgelere gitti. Azad Keşmir Cumhurbaşkanı Serdar Masood Khan ve Azad Keşmir Başbakanı Raja Faruk Haydar Han, bölgede yaşanan gelişmelerle ilgili Milli Gazete’nin de içinde bulunduğu Türkiye gazeteciler delegasyonuna özel açıklamalarda bulundu. 

KADINLARI GANİMET OLARAK PAYLAŞIYORLAR!

Pakistan ile Türkiye arasında kardeşlik bağlarının çok sağlam olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Masood Khan, Türkiye’nin bölgede yaşanan gelişmeler karşısında insani diplomasisini artırması gerektiğinin altını çizdi. Sınırın diğer tarafında bulunan Cammu Keşmir halkının 5 Ağustos tarihinin ardından çok zor bir süreç geçirdiğini dile getiren Khan, “Bölgeyle iletişim kesilmiş vaziyette. Hastaneler kapatıldı. Hatta hastaneler artık mezarlık olarak kullanılıyor. Cammu’da kadınlara tecavüz ediliyor. Hindu askerler daha da ileri giderek kadınları ganimet olarak paylaşıyorlar. Cammu Keşmir halkı çok zor günler geçiriyor. Gıda, ilaç desteği bulamıyorlar” ifadelerini kullandı.

HİNDİSTAN, İSRAİL’İN KURALLARINI İZLİYOR

Cumhurbaşkanı Khan, bölgede bulunan politikacıların tutuklandığını ve kimsenin nereye götürdükleri konusunda bilgi sahibi olmadığını ifade ederek, şöyle devam etti: “Şu ana kadar bizim edindiğimiz bilgilere göre, 20 bin kişinin tutuklandığını öğrendik. Tutuklananların hepsine işkence ediliyor. Bölge cezaevlerinin dolduğu belirtiliyor. Hindistan, tutukladığı Keşmirlileri uzak noktalara sevk ediyor. Uluslararası toplumun artık Hindistan üzerinde baskı oluşturması gerekiyor. Hindistan, Cammu Keşmir’de soykırım işliyor. Bölgede 1 milyona yakın Hindu askeri var. Hindistan, bölgeyi işgal etmekten öte sömürgeci bir işgal yöntemi uyguluyor. Bölgeye Hinduları yerleştirmek istiyorlar. Hindistan tam anlamıyla İsrail’in kurallarını izliyor.”

KEŞMİR’İ PAKİSTAN’DAN KOPARMAK İSTİYORLAR

Hindistan’ın ayırt gözetmeden genç, çocuk ve kadın demeden saldırdığını dile getiren Khan, “Hindistan, uluslararası kurallara göre savaşta bile kullanılmaması gereken silahları Cammu Keşmir’de kullanıyor. Misket bombalarıyla saldırıyor. Savaşı daha da büyütmek istiyor. Azad Keşmir’i de Pakistan’dan koparmak istiyor. Bölge savaşa gidiyor. Hindistanlı yetkililer yaptığı açıklamalarda, nükleer silahlarını kullanacaklarını söylüyor. Bu faciaya neden olacak. Milyonlarca kişi hayatını kaybedecek. Büyük bir göç akımı başlayacak. Keşmirli Müslümanlar başta olmak üzere bölgede bulunan milyonlarca Müslüman çok zor durumda” değerlendirmesinde bulundu.

BAŞBAKAN HAN: HİNDİSTAN SİVİL HALKA SÜREKLİ SALDIRIYOR

Azad Keşmir Başbakanı Raja Faruk Haydar Han ise, ”Hindistan bu bölgede Pakistan başta olmak üzere Bangladeş, Keşmir’i ele geçirmek istiyor. Modi daha önce başbakan olduğu eyalette 2 bin Müslüman’ı katletmişti. Hindistan’da 1,9 milyon Müslüman’ın evi elinden alındı. Güneydoğu Asya’dan yeni bir Hitler doğuyor. İlk hedefleri Cammu Keşmir oldu. Bu hedefleri gerçekleşirse bir sonraki hedefleri Pakistan olur. Ancak Pakistan bunları durduracak tek güç. Bugüne kadar 100 bin kişi öldürüldü. 10 bin kadının kocasının nerede olduğundan haberi yok. Kadınlar sürekli tecavüze uğruyor. Toplu mezarlar bulunuyor. Bazı köyler haritadan silinmiş durumda. Keşmir’de durum içler acısı! Yiyecekten ilaca bulunmuyor. Hindistan uçakları bölge hastanelerini vurarak yok ediyorlar. Geçtiğimiz günlerde de bir okulu yok ettiler. Bölgede sivil halka yönelik sürekli saldırılar oluyor. Hatta top atışları bile oluyor” ifadelerini kullandı.

BAŞBAKAN HAN: ÖLÜRÜZ, YİNE KEŞMİR’İ VERMEYECEĞİZ

“Hindistan’ın Azad Keşmir’de kontrolü sağlamasına izin vermeyeceğiz” diyen Haydar Han, “Ölürüz, yine izin vermeyeceğiz. Türkler Gelibolu’da ne yaptıysa aynısını biz burada yapacağız. Pakistan’ın bölgeye girmesini istiyoruz. Pakistan bunu yapmak zorunda. Gençleri durdurmakta büyük zorluk çekiyoruz. Dağlık alanda savaşmak çok zor. Ama eğer Hindistan aksi bir hareket yaparsa en önde beni göreceksiniz. Ancak biz olayın barış ve diplomasi yoluyla çözülmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

21 Eylül 2019 - Dünya

Muhabir Muhammed Vefa


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Arif Rabbisininkulu - Rabbim Keşmirdeki müslüman kardeşlerimizi korusun. Kafirler yine azdı kudurdu. Kimi hindu, kimi yamyam, kimi azgın siyonist, kimi coninin uşağı, hepsi başa bela! Allah hepsinin belasını versin.Bütün müslüman kardeşlerimi dua etmeye davet ediyorum. Hükümetimizin Keşmir konusunda yapacağı çalışmaları şimdiden destekliyorum.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 11:56

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?