Reklamı Kapat

Erdoğan: Şehirleri çirkinleşmiş bir medeniyet öne çıkamaz

Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi olarak yıkıma uğramış bir medeniyetin öne çıkma ihtimali yoktur." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Üniversitesi Rektörlük binasında düzenlenen "2. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi"ndeki konuşmasında, Bursa'nın önceden Ulu Cami, Yeşil, Emir Sultan, Emir Buhari ve Somuncu Baba, Edirne'nin Selimiye, Urfa'nın Halilurrahman, Sinop'un Alaattin Camisi, Malatya'nın Ulu Camisi, Diyarbakır'ın da Hazreti Süleyman Camisi olduğunu, buralara ruh veren abide zatların şehirlere damgalarını vurduğunu söyledi. Programda konuşan Erdoğan, "Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi olarak yıkıma uğramış bir medeniyetin öne çıkma ihtimali yoktur." dedi.

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın Beş Şehir kitabına anımsatan Erdoğan, yazarın Erzurum, Konya, Bursa, İstanbul ve Ankara'nın yanında diğer şehirleri de yazmış olması durumunda dünya şehir monografileri arasında eşi bulunmayan beş şehir yerine en az 75 şehirlik hazinenin olacağını ifade etti.

MİLLET BAHÇELERİ BETONLAŞMAYA KARŞI BİR ÇIKIŞ

Son bir asırdır yaşanılan sıkıntıların şehirlerin rengini ve ahengini epeyce soldurduğunu belirten Erdoğan, "Şehirleri çirkinleşmiş, ruhsuzlaşmış, fiziki ve manevi olarak yıkıma uğramış bir medeniyetin öne çıkma ihtimali yoktur. Elimizdeki binlerce yıllık medeniyet mirasının gücü sayesinde bu kayıpları kısa sürede telafi edebileceğimize ben yürekten inanıyorum. Nitekim son yıllarda ülkemizin her yerinde şehircilik alanında çok ciddi bir hassasiyetinin gerçekleştiğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Millet bahçelerine bu kadar iddialı girişimizin sebebi buradan kaynaklanıyor. Hep söylüyoruz ya, betonlaşmaya karşı bir çıkış. İşte millet bahçeleri bu betonlaşmaya karşı bir çıkış olduğu gibi bütün ailelerin, çocukların gerçekten yatıp yuvarlanabilecekleri yerler ve onların da bir köşesinde millet kıraathaneleri olsun ki oralarda da gelsinler kitaplarını, derslerini çalışsınlar istiyoruz. Bu bir çıkıştır. İnşallah bundan sonra çok daha büyük bir yükselişe, değişime, ilerlemeye şahit olacağız." diye konuştu.

ŞEHİR KÜLTÜRÜNÜ KORUMUŞ DEVLETLERİN ARASINDA YER ALACAĞIZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şehirlerin ruhu ve ortak bir şuuru olduğunu en iyi milletin bileceğini ifade ederek, öyle bir şuur olmasaydı Antep'in Gaziantep, Maraş'ın Kahramanmaraş, Urfa'nın Şanlıurfa olamayacağını, aynı şekilde Samsun, Sivas, Erzurum ve Ankara'nın milli iradenin tecelli ettiği şehirler olarak tarihe geçememiş olacağını anlattı.

YAŞANABİLİR ŞEHİRLER 'BU DİKEY OLURSA KURULUR' DİYE BİR MANTIK YOK

Her yıl Malazgirt'ten İznik'e kadar Anadolu'nun dört bir yanında zafer ve kurtuluş şenlikleri yapılmasının da bununla ilgili olduğunu ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Madem temel sağlam, madem maya sağlam, öyleyse bunun üzerinde çok daha iyisini bu millet inşa edebilir. Şehirlerimize kendimize nasıl bakıyor, ihtimam gösteriyorsak öyle davranmalıyız. Asıl marifetin insanların kalbini, ruhunu, benliğini inşa edecek, onlara huzur verecek şehirler imar etmek olduğunu unutmamalıyız. Bu amaçla bir süredir marka şehirler diyoruz. Yaşanabilir şehirler diyoruz. Dikey mimari değil, yatay mimari diyoruz. Sebebi bu. Göğe değil toprağa yakın olmanın faziletini anlatıyoruz. Yaşanabilir şehirler, marka şehirler mutlaka kuracağız. 'Bu dikey olursa kurulur.' diye bir mantık yok. Yatay mimarinin oluşuyla da bunu inşa etmemiz mümkün. Hem medeniyetimizin izlerini koruyacak hem modern dönemin şartlarına uyum sağlayacak hem de küreselleşen dünyada 'Ben de varım.' diyebilen şehirler kuracağız. Geleceğin dünyasında şehirlerini yenilerken şehir kültürünü, şuurunu ve ruhunu korumuş devletlerin arasında yer alacağız. Bunun için önce kendi hazinemizi tüm unsurlarıyla keşfedecek, sahiplenecek, hazmedeceğiz."

'ÖNCE ÜLKEYİ 2023 HEDEFLERİNE ULAŞTIRACAĞIZ'

Erdoğan, geçmişiyle gurur duyanların geleceği için çok daha büyük hedefler belirleyen nesillerin yetişmesi anlamına geldiğini ifade ederek, eldeki imkanları, hedefler doğrultusunda en verimli, en etkin şekilde kullanarak önce ülkeyi 2023 hedeflerine ulaştıracaklarını, ardından 2053 ve 2071 vizyonlarına doğru yürümeye devam edeceklerini aktardı.

20 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

06

Özay Görgün - Şehirleri bu hale getiren kim aklınıza şimdimi geldi her halde seçim hazırlığı bakalım millet uyanınca algı operasyonları bir işe yarayacakmı

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 15:34
05

Havas - Müteahhit zihniyetiyle yaptınız sonrada şehirlerimiz ruhsuzlaştı.Rahmetli Turgut Cansever Hoca gibi düşünen bir çok şehir plancısı ve mimarımız olmasına karşın imar affı, belediyelerin imar planları ve gözü dönmüş para hırsının üzerine bankalar aracılığı ile ev sahibi olma imkanıyla şehirlerin uslüpsuz, çarpık ve ruhsuz hale getirip bundan pişmanlık duymak bana samimi gelmiyor. Efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v) evlerin yüksekliğinin 2 katı geçmemesini belirtirken güzelim İstanbul gibi kadim bir şehri çirkinleştirdiler.Allah hepimize selamet versin.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 13:56
04

ADEM - ya suyleyene bakın..ya bu ülkede ne zaman siyasetçi hatasını görecek...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 09:53
03

Kalbikirık - Sayın Erdoğan 18 senedir ben yönetmiyorum... varsa sevap ve şuç sizin eserinizdir...

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 21 Eylül 08:17
02

Hadra - 18 Yıllık Tek Başınıza hele hele son dönemde Tek adamlık döneminde nerde idiniz? ne Şehir ne de Bu Millete yakışır bir çevre, Planlama yapmadınız! Şimdi araba uçurumdan aşağı doğru gidince feveran başlıyor! Uçuurmdaki Arabanın gidişatı hayra alamet değil sürücü ve yanındakilerle bir an evvel atlamaları gerekir. Umulur ki kurtulma ihtimali vardır. Bizden söylenmesi yoksa Merhum ''ahmet Rasimin dediği gibi gidişat ''CUMBURLOP DENİZİNE'' dir.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 22:34
01

tt - 10 katlı 20 katlı binaların imarlarını chp kanunlaştırdı ya şikayet ediyor.

yav ben sürekli kendini eleştiren bir insanı hayatımda ilk defa görüyorum.

hayret!

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 20 Eylül 17:57

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?