Reklamı Kapat

Erdoğan: Her üniversite bitirenin iş sahibi olması diye bir şey yok

2019-2020 Yükseköğretim Akademik Yılı Açılış Töreni'nde konuşan Erdoğan, "Efendim işsizlik var, olabilir. Her üniversite bitirenin iş sahibi olması diye bir şey yok." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni akademik yıl açılışında konuştu. Erdoğan konuşmasında vakıf üniversitelerinin ticari kurumlar haline geldiğini belirtip, "Adı vakıf ama vakıf olmaktan çıkmışlar, tamamen ticari çalışıyorlar." dedi. Erdoğan, "Bizim vakıf üniversitelerinin patronları kendi ceb-i hümayûnlarından değil orayı doldurmak için gayret ediyorlar." ifadelerini kullandı.

EFENDİM İŞSİZLİK VAR, OLABİLİR

Erdoğan, "Almanya'da yüksek öğrenim öğrenci sayısı 3 milyon, bizde 8 milyon. Efendim işsizlik var, olabilir. Her üniversite bitirenin iş sahibi olması diye bir şey yok." dedi. 

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

"En büyük adaletsizlik, eğitim adaletsizliğidir. Göreve geldiğimizden beri tüm evlatlarımıza mümkün olan en iyi imkânları sağlamanın gayretinde olduk."

"En büyük adaletsizlik, eğitim adaletsizliğidir."

"Almanya'da yüksek öğrenim öğrenci sayısı 3 milyon, bizde 8 milyon. Almanya'nın nüfusu bizimle hemen hemen aynı. Merkel bunu öğrenince 'Bunu bilmiyordum' dedi. Ancak nitelik noktasında aşmamız gereken bir mesafe var."

"Efendim işsizlik var, olabilir. Her üniversite bitirenin iş sahibi olması diye bir şey yok."

"Şırnak'tan ilk derecede öğrenci çıkabiliyor. İmkânlar hazırlanırsa Şırnak'tan Hakkari'den de çıkar. İstanbul Ankara ile yarış edebilen öğrencileri buralardan da çıkarabildiğimizi görmek bizi mutlu ediyor. Burada bir şeyi ayrıca ifade edeceğim, bu vesileyle yeni kurulan üniversitelerin yöneticilerine üstlendikleri görevin ağırlığını hatırlatmak istiyorum, her bir yönetici başarısını 4 yılda çeyrek asır ileriye taşıyabilir. Bu şekilde gerçekten takdire şayan üniversitelerimiz olduğunu da biliyorum Ancak bazı üniversitelerimiz hâlâ kendilerinden beklediğimiz yere ulaşamamış durumda. Rektörlerimizden özellikle üniversitelerle şehri bütünleşme konusunda çok daha fazla gayret göstermesini bekliyorum. Önümüzdeki dönemde rektör atamalarımızın kriterlerini çok daha yükseğe çıkaracağımızı ve adayları akademik ve idari bakımdan çok sıkı bir inceleme sürecinden geçireceğimizi belirtmek istiyorum."

"Üniversite öğrencilerin aldığı burslara zam gelecek. Yüksek lisans öğrencilerimize bin lira veriyoruz. Bu imkândan faydalanan öğrenci sayısı 1 milyon 613 bindir.",

Vakıf üniversiteleri tamamen ticari çalışıyor

"Üniversitelerimizin araştırma alt yapılarına mükerrer yatırımlar yaparak kaynak israfının önüne geçmek için de hemen bir envanter çıkarmalı. Verimlilik esasına dayalı bir eylem planı hazırlamalıyız. Vakıf üniversitelerimizin üzerine giderek daha çok yapışan ticari kurum algısının önüne geçmek için bilimsel araştırmalarına daha çok yönelmelerini sağlamalıyız. Bil hassa kalite odaklı gelişmiş adı vakıf ama vakıf olmaktan çıkmışlar, tamamen ticari çalışıyorlar. Vakıf dediğimiz zaman farklı şeyler anlıyoruz. Öğrencisinin cebinden ne çıkacak o değil. Tam aksine vakıfta ecdat nasıl tanımlıyor; ceb-i hümayûnundan ödemek suretiyle diyor. Şimdi de bizim vakıf üniversitelerinin patronları kendi ceb-i hümayûnlarından değil orayı doldurmak için gayret ediyorlar."

"Türkiye'nin mücadelesine verilen desteğin samimiyeti bu sorunların çözümüne ya da derinleşmesine yol açacaktır Biz kendi sınır güvenliğimizi garanti altına almak yanında Suriye'nin toprak bütünlüğü için çaba göstermekten asla vazgeçmedik. Önümüzdeki günler Suriye meselesinin derinleşip derinleşmeyeceğini gösterecek."

18 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

12

Semtin Çocuğu - 'Efendim işsizlik var, olabilir. Her üniversite bitirenin iş sahibi olması diye bir şey yok.'

Ne için mücadele ediyoruz o zaman.Her şehirde üniversite var diye neden övünüyosunuz o zaman.

Yanıtla . 7Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 10:09
11

Erdinç - Sarayda oturup İSRAF yapacağına, CB değil misin ?

Aç fabrikaları , üretime geç ve istihdam yarat. Sorunu çöz.

Umarım dünyada ki tüm hastalık ve sıkıntılar sana gelir.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 09:37
10

Eogur - Hıı şehir ile bütünleşsinler de Bingöl’ü bozdukları gibi diğer şehirlerin de dokusunu bozsunlar. Üniversitedeki pislik ortam yetmedi şehre de taşınmış durumda. Üniversite ortamları berbat! Ailelerin etkisi sıfırın altında..

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 19 Eylül 09:35
09

Abdi - Bütün gençler üniversite okumasi bir devlet için hayra alamet değildir!

Doğal olarak bütün üniversite bitiren iş imkani olmayacak! Çünkü fabrikalara sadece mühendis, mimar... değil!

meslek sahibi işcilerde lazım! El becerileri ve yeteneklerine göre mesleklere yönlendirmeler üretimde denge sağlar!

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 18 Eylül 22:36
08

Tunc - Sen desene her okula bitirene değil partili olup çalmayı çarpmayı bilenleri işe alırız diye

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 22:12
07

Serdar - Zatı muhterem üniversite mezunu olmadığı için rahat konuşuyor işsiz olmadığı için olabilir diyor Yusuf as erzak almak için geldiklerinde mübarek kendisini aç bırakırmış niye böyle yapıyorsun diyenlere açın halinden anlamazsam bu görevde adetletli olamam buyurmuş

Cb ne zaman halkının halinden anladı o zaman sorunlara çözüm üretir

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 21:52
06

Muzaffer - Her çocuğa okul diploması aldırcaz diye eğitim öğretim olursa nitelikli öğrencilerde çöp olur. Bizim eskiden okullarda disiplin kurullarımız vardı, it gibi korkar adam gibi öğrencilik yapardık. Şuan 70 li yaşlara gelmiş eskinin lise bitirmişlerine bakın adam gibi adamlar, nezaket dürüstlük, giyim, kuşam, vakar... Tam bir Türk erkeğiler. Şimdinin üniversite mezunları 40 yıl sonra heralde elinde şarap şişesiyle, pejmürde, kokarcalar olur. Okullarımızda katı disiplin kuralları biran önce gelmeli, okulla alakasız çocukların ilişikleri kesilmelidir. Sanayide de adam lazım. Bu şekilde hem sanayide iyi olursun hemde öğrencilerin adam gibi yetişir, adam gibi ülkesine devletine hizmetkar olur.

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 18:57
05

Kalbikirık - Merkel senin ile dalga geçmiş. Almanyanın Ekonomisi senin on katın , almanyadan kredi dileniyorsun, almanyadan yardım alıyorsun senin kide laf mı yani bizde 8 milyon muş almanyada 3 milyonmuş okumuş işsizler ordusu, yandaşları akrabaları zengin yaptın vatandaşı borç içinde ve senin ekonomin kaç para ona bakıyorlar efendi..

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 18:06
04

Nurettin - İşsizlik, az değil ki, az olsa sorun değil. İşsizlik, tıp mezunları hariç herkesi derinden etkiliyor. Umutlar tükendi.

Yanıtla . 11Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 16:45
03

Kudüs_filistinindir - Malesef ülke boyle yonetiliyor işte...

Yanıtla . 15Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 13:57
02

aa - fabrikalar yanıyor kapatılıyor nasıl işsizlik azalacak acil tetbirler alarak üretim ekonomisine geçmeliyiz.devlet batıyor çünkü devlette çalışanların coğu aldığı maaşi hak etmiyor hiç bir iş yapmadan maaş alıyorlar .birde tembelliğe alışmışlar iş olsada çalışmıyorlar bu böyle gitmez yazık oluyor .

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 13:25
01

Saadet Partili - Üniversite mezunlarının iş bulamaması gerek sosyal açıdan gerekse psikolojik olarak iyi sonuçlar doğurmaz. Yani hem ülkenin geleceği hem de bireylerin daha iyi şartlarda olması için istihdama ihtiyacımız var. Yazık ki ülke siyasetinin lideri üniversite mezunlarının iş bulmasına gerek yok gibi mantıksız bir açıklamada bulunabiliyor. Zavallı ülkem. Bundan çok daha nitelikli ve düşünceli liderleri hak ediyor. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın demiş atalarımız. Günümüzde çoğu insan işsiz olduğu için psikolojisi bozuk. Korkarım bu şekilde devletimiz de sıkıntı yaşayacak. Ne de olsa atalarımızın söylediklerine kulak vermeliyiz.

Yanıtla . 10Beğen . 0Beğenme 18 Eylül 12:49

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?