Reklamı Kapat

2020 Taban puanları ve başarı sıralamaları nasıl belirlenir?

Taban puanları, her sene üniversiteye yerleşen öğrencilerden belli bir bölüme yerleşmiş öğrenciler arasında en düşük puan ile yerleşmiş öğrencinin puanına göre belirlenir.

Taban puanları, her sene üniversiteye yerleşen öğrencilerden belli bir bölüme yerleşmiş öğrenciler arasında en düşük puan ile yerleşmiş öğrencinin puanına göre belirlenir. 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları da bu şekilde belirlenmiştir. Mesela kontenjanı 60 kişi olan bir bölüme 60. olarak giren kişinin puanı, taban puanı olarak isimlendirilir ve o kişinin başarı sırası da bölümün ‘’taban’’ başarı sıralamasıdır. Yani bölüme son giren kişi yüz bininci olarak girmiş olabilir, bu bölümün taban puanını belirtir ama bölüme yirmi bininci olarak da girilmiş olabilir, otuz bininci olarak da girilmiş olabilir. Bu şekilde her sene ÖSYM tüm üniversitelerin ve bölümlerin en düşük puanla giren öğrenci puanını açıklar ve bu puanlar o seneye ait taban puanları olarak bir sonraki seneye ışık tutar.

2020 Taban puanları ve başarı sıralamaları nasıl yorumlanmalı?

Her sene olduğu gibi bu sen de 2020 taban puanları ve başarı sıralamaları açıklandı. Bu puanlar önümüzdeki süreçte üniversiteye hazırlık yapan öğrencilerin kimi zaman hayaller kurarak, kim zaman da umutsuzluğa kapılarak bakacağı tablolar olacak. Ancak bu taban puanlarına ve başarı sıralamalarına bakarken bu puanlar da ve başarı sıralamalarında önümüzdeki yıllarda değişmeler olabileceği de göz önünde bulundurulmalı.

2020 Taban puanları ve başarı sıralamaları neden ve nasıl değişiyor?

Aslında bu tablolar benzer gibi görünse de ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken parametreler. Yani taban puanlarıyla başarı sıralamaları her zaman aynı oranda değişmez. Bu durumun sebebini şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Sınavın nisbeten kolay olduğu bir sene birinci olan öğrenci 500 puan alsa, bininci öğrenci de 495 puan alsa ilk bin içinden öğrenci alan fakültelerin puan aralığı da bu iki puanın arasında olur. Fakat sınavın zor olduğu bir sene birinci öğrenci 490 puan, bininci öğrenci ise 485 puan alsa ilk binden alan fakültelerin başarı sıralaması değişmez ama puanları düşmüş gibi gözükür. Bu nedenle hedef belirlerken de tercih yaparken de size daha doğru yol gösterecek olan ve bakılması gereken tablo başarı sıralamalarıdır.

17 Eylül 2019 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket EYT konusunda ne düşünüyorsunuz?