Reklamı Kapat

Parçalanmışlık zulmü artırıyor

İslam Birliği Kongresi’nde İslam toplumunun yaşadığı sorunlar ve çözüm yolları tüm yönleri ile ele alındı…

Ahmet Sesli
Ahmet Sesli Tüm Haberleri
+6
Haber albümü için resme tıklayın

Ümmetin hasretini duyduğu İslam Birliği’nin tüm yönlerinin ele alındığı ve düzenleyiciliğini İSBAM’ın yaptığı ‘İslam Birliği Kongresi’nde düzenlenen oturumlarda İslam toplumunun yaşadığı sorunlar ve bunlara yönelik çözüm önerileri önemli siyaset ve ilim insanları tarafından masaya yatırıldı.

Kongrenin son gününde İslam dünyasının parçalanmış halinin Siyonizm’in Filistin’de işgalini artırmasına neden olduğu belirtilirken, İslam ülkelerinin arasındaki bu parçalanmışlığı bitirip dayanışmayı, birliği ve beraberliği artıracak bir yapıya, anlayışa ve derde sahip olmadığı tespitlerine yer verildi. Ayrıca islam dünyasının yaşadığı zulümlerin bu parçalanmışlıkların bir sonucu olduğu da belirtildi.

İslam Birliği’nin geleceğini konuşmak için İslam Birliği Araştırma Merkezi (İSBAM) tarafından hafta sonu Ankara’da ‘İslam Dünyasının Geleceği ve Filistin’ temasıyla düzenlenen ‘İslam Birliği Kongresi’nde İslam coğrafyasında yaşanan sorunlar ve çözüm yolları, oturumlarda bütün yönleri ile tartışıldı.

BİRİNCİ OTURUM:

FAS TEVHİD VE ISLAH HAREKETİ BAŞKANI DR. MOHAMMAD TALABİ: KENDİ STRATEJİMİZİ OLUŞTURMALIYIZ

Saadet Partisi GİK üyesi ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necmettin Çalışkan’ın başkanlığını yaptığı ilk oturumda, ‘Filistin Davasının İslam Dünyasına Etkileri ve Ümmetin Sorumlulukları’ tartışıldı.

Konu ile ilgili ilk sözü alan Fas Tevhid ve Islah Hareketi Başkanı Dr. Mohammad Talabi, ümmetin ayağa kalkmaması için küresel emperyalizmin hesaplar yaptığını dile getirerek, “Asırlarca dünyada hakimiyet sağlayan ümmetimizin ve medeniyetimizin tarihin kenarında kalması kabul edilemez. Ayağa kalkmamızı istemeyen güçler ise bölgemizdeki ülkeleri bölüp cüce devletler oluşturmaya çalışıyor. İşte buna karşı el birliği oluşturmalıyız. Kendi stratejimizi oluşturmalıyız” dedi.

LÜBNAN TEVHİD VE ISLAH HAREKETİ GENEL SEKRETERİ ŞEYH BİLAL ŞABAN: SİYASİ BİR CAHİLLİK DÖNEMİ YAŞANIYOR

Lübnan Tevhid ve Islah Hareketi Genel Sekreteri Şeyh Bilal Şaban ise konuşmasında, İslam coğrafyasında siyasi bir cahillik dönemi yaşandığına dikkat çekerek, “Öyle ki kim dost kim düşman ayırt edilemez hale geldi. ABD ile, Batı ile hatta Siyonistlerle olan ilişkileri dostluk olarak niteleyen anlayışlar türedi. Bu nedenle bizi parçalamak isteyen güçlere bölgemizde büyük alanlar açıldı. Alan açılınca onlar da türlü fitneler ile çatışmaların zeminini hazırlıyor. Siyonizm, Filistin’de zulmünü ve işgalini artırıyor” ifadelerini kullandı.

İSLAM FIKIH AKADEMİSİ BAŞKANI PROF. DR. ABDELRAHİM ALİ: PARÇALANMIŞLIK ZULMÜ ARTIRIYOR

İslam Fıkıh Akademisi Başkanı Prof. Dr. Abdelrahim Ali de, Müslümanlar arasında birlik kavramının yitirildiğini vurgulayarak, “İslam dünyasının bu denli parçalanmış olması ise Siyonizm’in Filistin’de işgalini artırmasına neden oluyor. Buna karşı ne bölge ülkeleri tam anlamıyla karşı koyuyorlar ne de teşkilatlar. Örneğin İslam İşbirliği Teşkilatları bölgedeki devletlerin siyasetlerine göre tavır alan bir yapı haline geldi. İslam ülkeleri arasındaki bu parçalanmışlığı bitirip dayanışmayı, birliği ve beraberliği artıracak bir yapıya, anlayışa ve derde sahip değil” diye konuştu.

EHL-İ BEYT ÂLİMLERİ DERNEĞİ GENEL BAŞKANI KADİR AKARAS: FİLİSTİN KONUSUNDA BİR CEPHE OLUŞTURMALIYIZ

Bütün emperyal güçlerin Filistin konusunda Siyonizm’in yanında olduğunu ancak İslam ülkelerinin de böyle bir cephe kuramadığının altını çizen Ehl-i Beyt Âlimleri Derneği Genel Başkanı Kadir Akaras, “Eğer Mescid-i Aksa’nın özgürleşmesini istiyorsak Filistin direnişini desteklemeliyiz. Direnişin ahlakına sahip olmalı ve onu sürdürmeliyiz. Birliğimizi güçlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.

KIBLE HAREKETİ BAŞKAN YARDIMCISI REDERVAN KRAYENSTİN: FİLİSTİN DAVASI İÇİN PROJEMİZ NEDİR?

Filistin davasına koşulsuz destek vermenin sadece İslam dünyasının değil, tüm dünyanın görevi olduğunu belirten Kıble Hareketi Başkan Yardımcısı Redervan Krayenstin, “Filistin özgür olmadan dünya özgür olamaz. Çünkü tek bir yerde bile adaletsizlik varsa dünya adil değildir” dedi. Krayenstin, sözlerini şöyle tamamladı: “Filistin davası için bizim uluslararası projemiz nedir? Tamam, Siyonizm yok olacak ama nasıl proje uygulayacağız ki bunu başarabilirim.”

İKİNCİ OTURUM

KEMAL HELBAVİ: DÜŞÜNCE KURULUŞLARIMIZ YOK

İran eski Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki başkanlığında, ‘İslam Dünyasının Durumu ve Meseleleri: Sorunlar ve Çözümler’ konusu ile düzenlenen oturumda söz alan yazar Dr. Kemal Helbavi, İslam coğrafyasında büyük krizler yaşandığını dile getirerek, “Maalesef ki İslam ümmetinin, düşünce kuruluşlarının sayısı az. Bu eksiklik nedeni ile yaşanan krizleri bütün yönleri ile ele almada sorunlar yaşıyoruz. Bunun üstesinden gelirsek işte o zaman yaşanan krizlere karşı kalıcı çözüm yolları geliştirebiliriz” dedi.

MOHAMMED TAYSİR ELKHATİP: MÜSLÜMAN ÜLKELER KIBRIS’I DA GÜNDEMLERİNE ALMALI

Yazar Mohammed Taysir Elkhatip ise konuşmasında İslam dünyasının Filistin, Keşmir gibi önemli meselelerin dışında Kıbrıs meselesini de gündemlerine alması gerektiğini belirterek, “Kıbrıs sorununun da Müslüman ülkeler tarafından sahiplenilmesi gerekir. Kıbrıs da Filistin, Keşmir ve Rohingya kadar önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

AZAD KEŞMİR MİLLETVEKİLİ ABDUL RASHİD TURABİ: KARAMSARLIĞA YER VERMEMELİYİZ

Azad Keşmir Milletvekili Abdul Rashid Turabi de konuşmasında Keşmir’de yaşanan durum hakkında bilgi verdi. Keşmir halkının her zaman Filistin halkının yanında olduğunu ifade eden Turabi, “Çünkü Filistin meselesi sadece Arapların meselesi değildir. Tüm Müslümanların meselesidir. Bu nedenle yılgınlığa, karamsarlığa yer vermemeliyiz” şeklinde konuştu.

MİLLİ GÖRÜŞ MAKEDONYA İSTİŞARE HEYETİ BAŞKANI ABDÜLKERİM EBİBİ: ÜMMET OLARAK TÖVBEYE İHTİYACIMIZ VAR

İslam toplumunun İslam’ı yaşama konusunda heyecanını kaybettiğini, bunun sonucunda da ortaya acı bir tablonun çıktığını ifade ederek sözlerine başlayan Milli Görüş Makedonya İstişare Heyeti Başkanı Abdülkerim Ebibi, sözlerine şöyle devam etti: “Bizim tek çaremiz Erbakan Hoca’nın da dediği gibi, ‘Önce Ahlak ve Maneviyat’ şiarına dönmemizdir. Biz İslam’ı kıyıdan köşeden yaşamaya çalışıyoruz. Hâlbuki İslam, bizim esasımızdır. Bizim ‘bu yaşananlar neden başımıza geliyor’ demekten önce ümmet olarak ciddi bir tövbeye ihtiyacımız var.”

ALMANYA MÜSLÜMANLARI MERKEZ KONSEYİ ÜYESİ PROF. DR. ABDELMALEK HİBAOUİ: İNSANA YATIRIM YAPMALIYIZ

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. Abdelmalek Hibaoui ise İslam toplumunun özeleştiri mekanizmasını geliştirmesi gerektiğine dikkat çekti. Hibaoui, “Bizim entelektüel yetiştirmeye, kendisini inşa edebilecek ve yenileyecek insan yetiştirmeye yatırım yapmamız gerekiyor. Çünkü cehaletin olduğu yerde fitne olur, aşırılık olur, farklılıklara tahammülsüzlük olur. Akıl yürütme, düşünme ve farkında olma gibi kavramlar da yitirildiği için dışarıdan gelecek telkinlere açık hale gelinir” dedi.

ÜÇÜNCÜ OTURUM

MUHAMMED YUSUF: EMELLERİNİ YAVAŞ YAVAŞ GERÇEKLEŞTİRİYORLAR

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kaya’nın başkanlığında, ‘Büyük Ortadoğu Projesi Bağlamında Yüzyılın Antlaşması Hedefleri ve Arkasında Duranlar’ konusu ile düzenlenen diğer oturumda ise konuşan Makedonyalı Dr. Muhammed Yusuf, “İslam dünyası ile ilgili ABD’nin bir planı var. Bu topraklar üzerinde emellerini yavaş yavaş gerçekleştiriyorlar. Müslümanlar sağlıklı bir şekilde düşünerek sahip oldukları medeniyeti gösterebilir. Batı Kur’an-ı Kerim’i değiştirebilmek için yoğun çaba harcıyor. Batı, fikir ve ekonomik alanda büyük bir çöküş içinde. Müslümanlar birbirleri arasında müsamaha göstermeli” ifadelerini kullandı.

İRAN ESKİ DIŞİŞLERİ BAKANI MANOUCHEHR MOTTAKİ: YÜZYILIN ANTLAŞMASI ÖLÜ BİR BEBEK

İran eski Dışişleri Bakanı Manouchehr Mottaki, Müslümanların mücadele etmek için birleşmesi gerektiğinin altını çizerek, “Prof. Dr. Necmettin Erbakan Hoca Müslümanların sorunlarını çözmek için mücadele etti. Son nefesine kadar Siyonizm’in oyunlarını anlattı. 1993 yılında yapılan Oslo Antlaşması ile Filistin sorunu çözülecek dendi. Ama yıllardır çözülemedi. Filistin ve kamuoyu Siyonist rejimin tahakkümünü tanımıyor. Yüzyılın Antlaşması da Siyonistlerin emelleri için işliyor. Ama bu antlaşma ölü bir bebektir. Siyonistler emellerine asla ulaşamayacak. Direniş, Müslümanları yola getirecek tek yoldur” diye konuştu.

DÖRDÜNCÜ OTURUM

DİN-BİR-DER GENEL BAŞKANI MUHİTTİN HAMDİ YILDIRIM: SIKINTILARDAN CİHAT ETMEDEN ÇIKILMAZ

Kongrenin son oturumunda ise ‘İslam Birliği Prensibini Gerçekleştirmenin Şartları’ konusu masaya yatırıldı. Başkanlığını yazar Mohammed Taysir Elkhatip’in yaptığı oturumda ilk sözü Din-Bir-Der Genel Başkanı Muhittin Hamdi Yıldırım aldı. Yıldırım, İslam’da ittifak esaslarını sıralayarak, “100 yıldır Müslümanlar büyük bir kriz içerisindeler. Erbakan Hoca manevi ve maddi kalkınmayı gerçekleştirerek İslam Birliği’ni kurmak için mücadele etti. İçinde bulunduğumuz sıkıntılardan cihat etmeden çıkış şansımız yok. Fikir birliği ve eylem birliğinin olması gerekiyor. İslam’da ferdi ve toplumsal ibadetlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Mezhepçilik, ırkçılık Müslüman ülkelerde yaygın şekilde. Bizler kalplerimizi birleştirirsek işte o zaman İslam Birliği’ni kurarız. Bunun için yaşadığımız sıkıntılardan cihat etmeden çıkamayız” dedi.

AZERBAYCAN VİCDAN VE DİN ÖZGÜRLÜĞÜ KORUMA MERKEZİ BAŞKANI ILGAR İBRAGİMOĞLU: FİLİSTİN VERİLMESEYDİ KARABAĞ VERİLMEZDİ

İslam Birliği olmadan Filistin’in kurtuluşunun mümkün olmayacağını söyleyen Azerbaycan Vicdan ve Din Özgürlüğü Koruma Merkezi Başkanı Ilgar İbragimoğlu ise şunları kaydetti: “Bizim birbirimizi anlamamız gerekiyor. Biz yeni bir dünya düzeni kurarak İslam’ın temellerini bu düzene oturtmalıyız. İslam toprağı olan Karabağ kâfirlerin elinde. Eğer Filistin verilmeseydi Karabağ da verilmezdi. İslam dünyasının bir araya gelerek direniş göstereceği günler yakındır.”

ÂLİM ULVİ FEYZULLAH: FİLİSTİN MÜSLÜMANLARINDIR

Sırbistanlı Âlim Ulvi Feyzullah ise Siyonist İsrail’in yaptığı saldırıların sebebinin toprak olmadığını ifade ederek, “Filistin bizim hep aklımızdadır. Siyonistlerin yaptığı saldırının sebebinin sadece toprak olmadığını biliyoruz. Filistin ve Kudüs sadece Filistinlilerin meselesi değil, tüm Müslümanların meselesidir. Müslümanların ilk kıblesidir. Filistin sadece Müslümanlarındır. İslam Birliği istiyorsak bunun temellerini ciddi şekilde ortaya koymalıyız. Müslümanlar bir araya geleceğine inanmalı. Ortak paydalar arasında durarak diyalog kültürünü geliştirmeliyiz” önerisinde bulundu.

IRAK İSLAM PARTİSİ ÜYESİ HARİS ABDUSSETTAR MAHMUT: DEĞERLERİMİZİ BİLMEMİZ GEREKİR

Irak İslam Partisi Üyesi Haris Abdussettar Mahmut da ümmetin içinde bulunduğu sıkıntıların ancak birleşme ile sağlanacağını dile getirerek, “Müslümanlar Filistin davasına sahip çıktıklarında zaten birleşeceğiz. Bizim etnik kimliklerimiz bizim için zenginliktir. İlk önce biz birleşmek istiyor muyuz? Âlimler olarak bir araya gelebilir miyiz? Bunları belirlememiz lazım. Müslüman ülkelerin sahip olduğu değerleri bilmemiz gerekiyor. Bu değerlere inanırsak birliktelik sağlanır” açıklamasında bulundu. Kongre, oturumların düzenlenmesi sonrası son buldu. 

FOTOĞRAFLAR: MUHAMMED KURTAR

17 Eyl 2019 - 00:30 - Gündem

Muhabirler : Ahmet Sesli , Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?