Reklamı Kapat

Kahveci: Beni susturmak için 3 yıl hapis cezası verdiler

İktisatçı yazar İbrahim Kahveci, kendisini susturmak için SPK'nın suç duyurusunda bulunduğunu ve 2006 yılında 3 yıl hapisle cezalandırıldığını söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

İktisatçı yazar İbrahim Kahveci, “Kumarda hep masa kazanır” sözüne atıfta bulunarak, sistemde de hep SPK’nın kazandığını fark edip bununla mücadele etmeye başladığında, kendisini susturmak için SPK’nın suç duyurusunda bulunduğunu ve 2006 yılında 3 yıl hapisle cezalandırıldığını söyledi.

İktisatçı Yazar İbrahim Kahveci, TV5'te yayınlanan “Ekonomi ve Ötesi” programında, iktidarın eylemleriyle söylemlerinin birbirine tamamen zıt olduğunu belirterek, “AK Parti’nin söylemlerinin arkasında durmanın karşılığı, 3 yıl hapsi yedim ben” dedi.

Hasan Basri Akdemir’in sorularını cevaplayan Kahveci, iktidarın faiz politikalarıyla söylemleri arasındaki çelişkilere işaret etti.

Kahveci, ‘Kapitalizmin merkezi’ olarak bilinen Amerika’da veya Avrupa Birliği’nde bile faizli sistemin Türkiye’deki kadar kullanılmadığını belirterek, “Onlarda alternatif piyasalar da var. Sermaye piyasaları gibi. Onları kullanıyorlar çok ağırlıklı olarak. Ortaklık kültürüydü falan filan…” dedi.

Kahveci, AK Parti iktidara geldiği zaman, Türkiye’de sermaye piyasalarının düzelmesi için kendisine bir misyon edindiğini söyledi.

Türkiye’de sermaye piyasalarını Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) kontrol ettiğini belirten Kahveci, “Kumarda hep masa kazanır” sözüne atıfta bulunarak, “Baktım ki sistemde her zaman SPK kazanıyor. Sistemin başında, sorunun başında orası vardı.” dedi.

Kahveci, bu konuyla ilgili çok ciddi mücadeleler verdiğini belirttikten sonra, susturulması için SPK tarafından suç duyurusunda bulunulup 3 yıl hapisle cezalandırıldığını şöyle anlattı:

İddianamede bile ‘suç unsuru yoktur’ dendiği halde…

“Galiba susturulmam gerekti. 2006 yılının başıydı. Hakkımda suç duyurusunda bulundu SPK, olmadık bir şeyle ilgili. Bu suç duyurusunun mahkemesi başladığı zaman, 3 ay 3 ay mahkeme oluyordu, zaman aşımına girme durumu vardı. Bir baktım ki galiba İstanbul Adliyesinde bir şeyler değişti filan, tak, hakim değişti. Haftada bir duruşmalara başladı. Avukat arkadaşım, o dönemde, ‘İbrahim Bey, sizin bu dava, normal dışı. Burada başka güçler var. Başka bir şeyler var.’ demişti. Ben de dedim ki, ‘Ben zaten biliyorum; benim susturulmam için SPK bu davayı açtı. Bu suç duyurusunda bulundu. Hatta suç duyurusunu hazırlayan kişi, daha sonra gördüm, iddianamesinde şöyle söylüyor: ‘İbrahim Kahveci’de suç unsuru yoktur’. İddianamede yazıyor bu. Olayı anlamış yani; susturulmam için zorla yapılan bir şey… Ama olmadı. Hakim değişti, haftada bir duruşmam oldu. Ardından 3 yıl hapis cezası verdiler. Olmadık bir şey; 3 yıl hapis cezası filan verdiler. Yani, AK Parti’nin söylemlerinin arkasında durmanın karşılığı, 3 yıl hapsi yedim ben. Uzun yıllar da işsizlikle geçirdim o AK Parti dönemini.

İktidar ne söylüyorsa, siz tam tersini anlayın

Bunu, şu açıdan söylüyorum: Bugün Türkiye’de siyaset, iktidar açısından söylüyorum, ‘batı’ diyorsa, anlayın ki doğu. Veya ‘doğu’ diyorsa, anlayın ki batı. ‘kuzey’ diyorsa, siz anlayın ki güney. Veya ‘güney’ diyorsa, anlayın ki kuzey. Söylemle eylem, tamamen zıtlaştı neredeyse. ‘Seçimden sonra sürprizimiz var’ dendiği zaman ne anladık? Seçimden sonra sürpriz, ne olur? (…) Söylemlerin arkasının ne kadar boş olduğunu izah etmeye çalışıyorum. Yani bir şey söylüyorlar, söylüyorlar da, arkasını yapıyorlar mı? (…) ‘Seçimden sonra sürprizimiz var’. Ne oluyor? Çaya zam, şekere zam, doğal gaza zam, her şeye zam… Sürpriz, böyle mi olur? Ama meğer öyleymiş. Ne diyorum? Bugün siyaset bir şey söylüyorsa, siz tam tersini düşünün. Bugün geldiğimiz nokta, bu şekilde.”

15 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

02

Erdinç - Sayın İbrahim Bey,

Muaviye siyaseti uygulanıyor. Üzülmeyiniz.

Herkes okusun öğrensin,

- KONUŞMANIN geçtiği yerde paraya

-PARANIN geçtiği yerde kırabça cezasına

-KIRBAÇ CEZASININ geçtiği yerde KILIÇA/ÖLÜME grek yoktur demiş.

Hakkı gerçeği doğruyu söyleyenlere aynısı uygulanmıyor mu ?

Ne kadar zulüm yaparlarsa yapsınlar, işsiz bıraksalar, aç bıraksalar, hapse atsalar ve ölümle tehdit etseler " Hz. İbrahim as ve Sevgili Peygamberimiz Hz.Muhammed as gibi

" TEK BAŞINA TOPLUM " gibi dim dik durmaya devam.......

ALLAH bize yeter. O ne güzel DOST ne güzel VEKİL dir......................

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 10:08
01

Fuat Susuz - ibrahim kahveci bir şey geveliyorsa tam tersini yapın.

güya tahdit edilmiş de korkmuyormuşta.tamamı palavra..

siz de tutmuş ona program yaptırıyorsunuz.tencere yuvarlanmış kapağını bulmuş.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 16 Eylül 09:57

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?