Reklamı Kapat

Yeni Şafak'tan ayrılan Albayrak: Muhafazakârlar devletleşti

Yeni Şafak gazetesinden istifa eden Özlem Albayrak, muhafazakârların devletleştiğini belirterek, "Vatandaşı terbiye etme amaçlı cezalandırmaya başlarsanız, bunun sonu gelmez" dedi.

Video için play'e tıklayın

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun cezalandırılmasını eleştiren yazısı Yeni Şafak'ta yayımlanmayan Özlem Albayrak, daha önce iki yazısının daha yayımlanmadığını söyledi. Albayrak, TV5'te katıldığı programda Yeni Şafak’tan ayrılış sürecini de anlattı. Albayrak, yayınlanmayan son yazısında, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen 9 yıl 8 ay 20 günlük hapis cezasına itiraz ettiğini söyledi.

Albayrak, yazısında, Kaftancıoğlu’nun yıllar önceki tweetleri sebebiyle cezalandırılmasının doğru bir uygulama olmadığını, benzer sözleri benzer şekilde yazan pek çok insan olduğunu yazdığını anlattı. Albayrak, sözlerine şöyle devam etti:

"Üçüncüsü, bunun İstanbul seçiminin kaybedilmesinin rövanşı olarak görüleceğini, bir hazımsızlık göstergesi olarak algılanacağını yazdım ki ben halâ bugün de aynı fikirdeyim. Yanlış bir şey yazdığımı da hiç düşünmüyorum. Bunların söylenmesi gereken şeyler olduğuna inanıyorum. Bunu bu şekilde yazdım, gazeteye gönderdim ve yayınlanmadı; ama sadece bir yazım yayınlanmadı diye gazeteden ben istifa etmedim. Onun öncesi vardı. Daha önce, bunu da ilk defa burada söyleyeyim; yani normalde bu tip konulara girmiyorum ama daha önce yayınlanmayan yazılarım da oldu."

"YAYIMLANMAYAN ÜÇÜNCÜ YAZIMDAN SONRA İSTİFA ETTİM"

Albayrak, ‘Kaç yazınız yayınlanmadı?’ sorusuna, “2 yazım daha oldu. Son süreçte; yani çok kısa süre içinde toplamda 3 yazım yayınlanmamış oldu” dedi.

Albayrak, “Ben ama hemen bir yazı yayınlanmadı diye gitmeyi seçmek yerine, önce biraz mücadele verdim doğrusu. Yani tepkimi bildirdim, vesaire. Ama daha iyiye gitmedi, daha kötüye gitti” diye konuştu.

Albayrak, istifasından önce, gazetenin yayın politikası ile kendi görüşleri arasındaki makasın giderek açıldığını gördüğünü, bu sebeple rahatsızlıkların da yükseldiğini söyledi.

Yeni Şafak’ın geçmişte özgürce yazılan, yazılara müdahale edilmeyen bir hazete olduğunu ancak son birkaç yılda bu yapısının değiştiğini anlatan Albayarak, “Medya nasıl bu hale geldi? Bunu anlamak zor... Üzüldüğüm şey de bu.” dedi.

"MAKUL OLMAYA ÇALIŞANI ÇARKIN DIŞINA ATAN BİR SİSTEM VAR"

Albayrak, “Sizce medya nasıl bu hale geldi?” sorusunu da şöyle cevapladı:

"Yani işte bir atmosfer oluştu. Bu atmosfer, her şeyi belirliyor ve sürekli bir polarizasyon üretiyor. Sürekli bir düşmanlaştırma, karşıtlaştırma, şeytanlaştırma… En ufak bir eleştiriye dahi tahammülün kalmadığı bir medya düzenindeyiz. İnsanları polarize eden, farklı kutuplara atıveren, makul ve mutedil olarak yerinde kalmaya çalışanı ise çarkın dışına fırlatan bir atmosfer, bir düzen var. Bundan da nasiplendi sanırım Yeni Şafak." diye konuştu.

"MUHAFAZAKÂRLAR DEVLETLEŞTİ"

Her dönem devletin muhaliflerinin olduğunu ve bu kişilerin devlete eleştiri yönelttiklerini söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

"Nasıl ki 28 Şubat döneminde başörtülü kadınlar, kızlar kendilerine müdahale eden polislere hiç de arkadaşça bakmıyor idiyseler, onları eleştiriyorduysalar ve devletin birer elemanı olarak, devletin birer manivelası olarak görüyorlarsa ve onlar üzerinden de devleti eleştiriyorlarsa, haklı olarak, şimdi de Berkin Elvan ya da işte Gezi döneminde sokağa çıkıp yaralananlar, devlete karşı bir düşmanca bir tavır da geliştirmiş olabilirler. Bunu zamanında muhafazakâr kesim de yaşadı. Bunun ne olduğunu biliyor bu kesim. Bunu cezalandırma ya da terbiye etme, suç unsuru ortaya çıkmadan bu tür şeyleri, bu devlet eleştirilerini, devlet karşıtı söylemleri, vatandaşı terbiye etme amaçlı cezalandırmaya başlarsanız, bunun sonu gelmez. İşte, muhafazakârlar devletleşti diyorum ben. Yani roller değişti. Şimdi aynı şeyi muhalefette kalanlara bu sefer muhafazakârlar uygulamaya başladı. Biraz meselemiz de bu galiba yani."

13 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Aklı Selim - gezı çapulcularıyla başörtüsü madurlarının eylemlerini bir saymak hangi akla hizmettir.

Yanıtla . 2Beğen . 8Beğenme 13 Eylül 19:48

Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?