Reklamı Kapat

Öğretmenler birden fazla nöbet tutmayacak

Eğitim-Bir-Sen, okullarda öğretmenlerin haftada birden fazla nöbet tutmasına karşı eylem kararı aldı.

Sezer Yılmaz
Sezer Yılmaz Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Eğitim-Bir-Sen, 2013 yılında serbest kıyafet ve geçen yıl alınan ‘mesai saatleri haricinde ve hafta sonları angarya niteliğindeki mesleki çalışmalarına katılmama’ kararı almıştı. Şimdi ise eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması ve haftada birden fazla nöbet görevi yerine getirmeme kararı aldı.

HİÇBİR HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR

Eğitim-Bir-Sen’den yapılan açıklamada, “Millî Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği ile Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin nöbet görevine ilişkin hükümlerinde aynı öğretmene haftada birden fazla nöbet görevi verilmesine yönelik açık hükümler yer almamakta; öğretmenlerimizin haftada birden fazla nöbet göreviyle yükümlü tutulmasının hiçbir hukuki dayanağı bulunmamaktadır” denildi.

NÖBET PLANLAMASI HARİCİNDE NÖBET TUTULMAYACAK

Toplu sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti’ne sunulan teklifler arasında nöbet görevi gerektirecek sayıda öğretmen yetersizliğinin bulunduğu kurumlarda nöbet ücretinin artırımlı ödenmesi yönünde taleplerinin olduğu belirtilen açıklamada, “Söz konusu talebe Kamu Görevlileri Hakem Kurulu, birden fazla sayıda yerine getirilen nöbet görevleri için ücret ödenmesi öngörülmemiştir. Bu nedenle, emek karşılığı ücret ödenmemesinin anayasaya, uluslararası hukuk ilkelerine ve çalışma hukukuna aykırı olması nedeniyle 9 Eylül 2019 tarihinden itibaren, nöbet görevinin haftada bir gün ve öğretmenin kadrosunun/görevlendirilmesinin bulunduğu eğitim kurumunca her ne sebeple ve gerekçeyle olursa olsun eğitim-öğretim yılı başında belirlenen nöbet planlaması haricinde nöbet tutulmaması kararı alınmıştır” ifadelerine yer verildi.

13 Eylül 2019 - Eğitim

Muhabir Sezer Yılmaz


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?