Reklamı Kapat

Atama bekleyenler katlanarak artıyor

Yeni eğitim-öğretim dönemi için ilk zil Pazartesi günü çalacak.

Haber albümü için resme tıklayın

18 milyonun üzerinde öğrenci ve velileri için heyecanlı bekleyiş sürerken yine eğitim dönemi birçok sorunla birlikte başlıyor. Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Genel Başkan Vekili Latif Selvi, eğitim sisteminin kronik hale gelen sorunlarını gazetemize anlattı.

İKİLİ EĞİTİM HÂLÂ DEVAM EDİYOR

Eğitimin dinamik bir yapı olduğunu ve sorunların çözülmediği takdirde arzu edilen başarının yakalanamayacağını ifade eden Selvi, “Okullarımızı normal öğretime dönüştürmeyi hedeflemişken okullarımızın hâlâ ikili eğitime devam ettiğini biliyoruz. Okullarımızın teknik donanım konusunu sağlamamız gerekiyor. Nesil akan su gibidir. Bugün yapamadığınızı yarın yapma gibi bir şansınız yok. Kayıp nesiller oluşturmamak adına eğitimin ihtiyaç duyduğu yatırımları bütçe imkânlarını zorlayarak azami seviyelere çıkarmalıyız. Okullarımız dünya ile yarışabilir hale gelmeli” ifadelerini kullandı.

EK GÖSTERGE SÖZÜ YERİNE GETİRİLMELİ

Ek gösterge ile ilgili verilen sözlerin yerine getirilmediğini dile getiren Selvi, “Cumhurbaşkanının beyanları doğrultusunda, kalkınma ve eylem planında yer alan 3600 ek gösterge konusunda fiili duruma bir an önce geçilmesi gerekiyor. Bir diğeri öğretmenlik meslek kanunu muhakkak çıkarılmalı. Çıkarılan meslek kanunu öğretmenleri geleceğe hazırlayan, uluslararası standartları karşılayacak ve öğretmenliği bir kariyer mesleği haline getirecek düzeyde olmalı. Beklentileri karşılayacak bir meslek kanunu olması lazım. Bütün dünyada öğretmenliğin bir kariyer mesleği olduğu kabul edilmiştir” diye konuştu.

SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMENLİKTEN VAZGEÇİLMELİ

“Bölgeler arasındaki farklılığın giderilmesi için Edirne’de başardığımızı Ağrı’da başarmamız için vizyon belgesinde belirtildiği gibi öğretmenliğin teşvik edilmesi gerekiyor” diyen Selvi, şu ana kadar bu teşviklerin gerçekleşmediğini söyledi. Selvi, devamında şunları kaydetti: “Arkadaşlarımız yalnız başlarına fedakârlık gösteriyor. Öğretmen açığının kapatılamadığı bölgelerde çözümlerin üretilmesi gerekiyor. Sözleşmeli öğretmenleri çakılı kadro olarak istihdamda sıkıntı çekilen yerlere yerleştirme ile çözüm olmaz. Biz bir şeyi yaparken diğerini yıkmamalıyız. Bu anlamda sözleşmeli öğretmen arkadaşlarımız özellikle eş durumu tayini bekleyenler çakılı kadrodan dolayı bir mağduriyet yaşıyorlar. Bu mağduriyetin bir an önce giderilmesi gerekiyor. Sözleşmeli istihdam biçiminden vazgeçilmeli.  Şu anda sözleşmeli öğretmen sayısı 130 bin.”

ATANMAYI BEKLEYEN ADAYLAR VAR

Selvi, Milli Eğitim Bakanlığı’na ve hükümete seslenerek konsensüs ve eşgüdümle ana kronik meselelerin çözülmesi gerektiğini belirtti. Şu anda 120 bin öğretmen açığı olduğunu ifade eden Selvi, “Şu an itibarıyla 500 bine yakın atanmayı bekleyen aday var. Burada eğitim fakültelerinin durumunun yeniden değerlendirilmesi gerekiyor. Bu arkadaşlar en azından devletin açıkları kadar alım yapması gerektiğini söylüyor. Çünkü her yıl eğitim fakülteleri mezun verdikçe atanmayı bekleyen öğretmen sayısı 80 ile 150 bin arasında artarak devam ediyor. Bu arkadaşların tek isteği atanmak. Buna göre devlet öğretmen açığı oranında atama gerçekleştirmeli. Artık öğretmen açıklarının konuşulduğu dönemler kapatılmalı” dedi.

07 Eylül 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?