Reklamı Kapat

Yasaklı olan Wikipedia yeniden gündemde: AYM yasağı görüşecek

İnternetin en büyük ansiklopedisi olarak gösterilen ve Türkiye'de 2,5 yıldır yasaklı olan Wikipedia yeniden gündemde: Anayasa Mahkemesi, Wikipedia yasağını görüşecek.

Büyütmek için resme tıklayın

Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’den bu yana başlayan erişim yasağı devam ediyor. Anayasa Mahkemesi (AYM), yaklaşık iki buçuk yıldır yasaklı olan Wikipedia sitesinin tamamına erişimin engellenmesi kararını görüşecek. 11 Eylül’deki toplantıda, engellemenin ifade özgürlüğüne aykırı olup olmadığı ve yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı ele alınacak. Eğer AYM ihlal kararı verirse siteye erişim engelinin kaldırılması gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’de erişimin engellenmesine karar vermişti. Gerekçe olarak Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi “terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin” kaldırılmaması gösterilmişti. Erişim engeli tedbiri Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla onaylanmıştı.

Yasağın getirilmesinden günler sonra sitenin bağlı bulunduğu Wikimedia Vakfı ilk hamleyi yaparak Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği karara ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle itiraz etmişti.

Wikimedia'nın itiraz dilekçesinde daha önce Google ve YouTube için verilen erişim engeli kararları hatırlatılırken, sitenin tamamına erişimin engellenmesinin ölçüsüz olduğu belirtilmişti. Ancak mahkeme bu itirazı reddetmişti.

Vakıf, bu defa erişim yasağının kalkması için AYM’ye başvurmuştu. Başvuru dilekçesinde, AİHM ve AYM'nin ifade özgürlüğüne ilişkin kararları hatırlatılarak "ifade özgürlüğünün temel hak ve hürriyet olarak özünü ortadan kaldıracağı" ifade edilmişti.

Wikimedia, yasağın üzerinden iki yıl geçmesinden sonra Türkiye'de Wikipedia engelinin kaldırılması için tüm seçenekleri denediklerini ancak sonuç alamadıklarını söyleyerek AİHM'e de başvuru yapmıştı.

06 Eylül 2019 - Teknoloji


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


İstanbul Markaları

Milli Gazete, İstanbul ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket Meclis lokantasında yemek ücretlerinin artırılmasını doğru buluyor musunuz?